PERSONEL SAĞLIĞIN Whatsapp Haber Kanalı İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Sağlık Bakanlığının Çıkardığı Özel Hastaneler Yönetmeliğine Tepkiler Sürüyor

6 Ekim tarihinde Sağlık Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulan “Özel Hastaneler Yönetmeliği İle Ayakta Teşhis Ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkındaki Yönetmelik” sonrası Bakanlığın “muayenehaneni kapa şartı” getirdiği ileri sürüldü.

Sağlık 30.10.2022, 17:37 Cansu Polat
Sağlık Bakanlığının Çıkardığı Özel Hastaneler Yönetmeliğine Tepkiler Sürüyor

Yeni yönetmelikle yaklaşık muayenehanesi olan 7 bin Hekim’den ancak 500’ünün hastanelerle sözleşme yapabileceği ileri sürülürken uzman dernekler de ayrı ayrı yönetmeliği Danıştay’a taşıdı.

Yönetmeliğe gelen eleştirilerin başında, muayenehanesi olan dahili branştaki hekimlerin hastalarını yatırmalarını, cerrahi branşta görevli hekimlerin ise ameliyat gibi işlemleri yapmalarını zorlaştırdığı yönünde oldu.

Bakanlığın çıkardığı yönetmeliğin serbest meslek faaliyetini büyük ölçüde kısıtladığı, hastaların mahremiyetinin korunması ve hekim seçme hakkının da ellerinden alındığı iddia edildi.

Diken sitesinde Mesude Ersan’ın hazırladığı haberde; Sağlık Bakanlığı’nın çıkardığı yönetmeliğe Türk Tabipleri Birliği, Uzmanlık Dernekleri ve hekim derneklerinin ayrı ayrı olmak üzere Danıştay’a yürütmeyi durdurma davaları açtıkları ve açmaya da devam ettikleri yer aldı.

Yorumlar (3)
hemşire 1 ay önce
6500 kişi de işsiz kalsın 10binlerce hemşire işsiz bir şey diyorlar mı
Hakkı 1 ay önce
Doymazlar doymazlar.
Vatandaş 1 ay önce
Doymazlar değil bakanlık zam verdi ama kamuya beklediği geri dönüş olmayınca şimdide özellerdeki dr ları sıkıştırmaya başladı. Seneler önce muayeneler kapandı özel hastaneler sgk ya açıldı. Eee sonuç her türlü para vatandaştan cikiyor madem özele para verecek bırak dr muayene açsın sende devlet olarak bunun denetimini ve işleyişini ayarla vatandaş da özele vereceği parayla devlet hastanesinde işini görsün. İşin içinden çıkamadıkça bakanlık saçmalıyor. Sonucu kötü olacak bir yoldayız...