Sağlık Bakanlığı Beyaz Kod Uygulaması Nedir?

Beyaz Kod uygulaması, Sağlık Bakanlığı tarafından sağlık çalışanlarına sağlanmış hukuki yardımdır. 24 saat hizmet veren “113” hattını arayarak şiddete maruz kalan sağlık çalışanları yardım isteyebilirler. Bunun yanında acil durumlarda ise 1111 hattını arayabilirler. Ayrıca www.beyazkod.saglik.gov.tr internet adresi üzerinden de yardım çağrısında bulunabilmektedirler.

Sağlık 14.01.2020, 10:04 14.01.2020, 10:45 Güler Sağlam
Sağlık Bakanlığı Beyaz Kod Uygulaması Nedir?

KİMLERE KARŞI KULLANILIR?

Sağlık personeli kendi yaşamını tehlikeye atan herkese karşı bu haktan faydalanabilir. Eş zamanlı olarak olayın ilgili kurumun hukuk birimine ve adli mercilere intikal ettirilmesi sağlanır. İlgili birimlerden gelen değerlendirmeler sonucu şiddete maruz kalan çalışanlarını avukatlık hizmetleri birimiyle iletişime geçmesi sağlanır.

HUKUKİ DAYANAKLARI NELERDİR?

TIKLAYIN

‘‘Beyaz Kod Sistemi’’nin ‘‘Hukuki Dayanakları’’ ise öncelikle 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin 54. maddesi, 28.10.2012 tarih ve 28277 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanıp yürürlüğe giren ‘‘Sağlık Bakanlığı Personeline Karşı İşlenen Suçlar Nedeniyle Yapılacak Hukuki Yardımın Usul Ve Esasları Hakkında Yönetmelik’’, Bakanlığımız Hukuk Müşavirliği’nin 2016/3 sayılı Genelgesi, Bakanlığımız Hukuk Müşavirliği’nin 2013/2 sayılı Genelgesi’nin meri hükümleri ve Bakanlığımız Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün 2012/23 sayılı Genelgesi’nin meri hükümleri olarak sıralanabilir.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
-4
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?