Sağlık Bakanı Koca, Neden Çin Aşısı Alındığını Açıkladı

Tüm dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgına karşı geliştirilen Çin menşeli aşının ucuz olduğu için değil güvenilir olduğu için tercih edildiğini belirten Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, önemli açıklamalarda bulundu.

Sağlık 08.12.2020, 17:23 08.12.2020, 17:26 Güler Sağlam
Sağlık Bakanı Koca, Neden Çin Aşısı Alındığını Açıkladı

Dünyanın tamamında etkisini gösteren koronavirüsün binlerce kişinin ölümüne neden olmasının ardından aşı çalışmaları başladı. Hatta birçok ülkede aşı çalışmaları sonuç verdi ve satışlar başladı. Türkiye, aşı konusunda anlaşmasını Çin ile yaptı. Çinli şirket Sinovac'ın geliştirdiği aşıdan 50 milyon doz sipariş verildi. Türkiye'nin Çin ile aşı konusunda anlaşma yapmış olması, ülkenin güvenilir olmadığı gerekçesiyle eleştiri yağmuruna tutulmuştu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca konuya ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. İsmail Saymaz'ın sorularına cevap veren Koca, Çin'den daha fazla aşı almak istediklerini fakat olumlu yanıt alamadıklarını ifade etti.

ÇİN AŞISI UCUZ DİYE TERCİH EDİLMİYOR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ‘Şunu bilin: Çin aşısı bu aşılardan ucuz değil. Ucuz olduğu için tercih edilmiyor.’ ifadelerini kullandı.

TIKLAYIN

BioNTech 1 MİLYONDAN FAZLA VERMEDİ

BioNTech aşısından 1 milyon doz alınmış olmasının da nedenini açıklayan Koca, şirketin daha fazla vermediğini, 2021 yılı için 25 milyon doz verebileceklerini belirtti.

MODERNA VE ASTRAZENECA HAKKINDA DA KONUŞTU

Moderna ve AstraZeneca aşısıyla alakalı da açıklamalarda bulunan Bakan Koca, ‘Moderna yurt dışına vermiyor. AstraZeneca vermek istiyor. Almaktan yana olmadım. Bekletiyorum. Erken dönem başarı sonuçlarını dünya göremedi’ diye konuştu.

Yorumlar (0)
-3
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?