Rahim dokusunun olması gerekenden daha aşağı bir konumda olması: Rahim Sarkması

Rahim yani bilinen diğer adı ile uterus erkeklerde bulunmayıp yalnızca kadınlarda bulunan ve döllenmiş yumurtanın gelişim göstererek doğuma kadar tutunduğu bir üreme organıdır. Rahim organının en temel görevi döllenmeden doğum eyleminin meydana geleceği güne kadar bebeğin gelişebilmesi için uygun bir ortamın sağlanmasıdır.

Sağlık 02.10.2020, 11:17 02.10.2020, 12:03 Güler Sağlam
Rahim dokusunun olması gerekenden daha aşağı bir konumda olması: Rahim Sarkması

Bundan dolayı kasık bölgesine rahim dokusunun sıkı bir şekilde yerleşmesi gerekmektedir. Aksi takdirde bebeğin ağırlığı bu dokunun kaslarını zayıflatabilir ve rahim sarkması olarak adlandırılan sağlık sorunu meydana gelir.

Rahim dokusu pelvis içerisinde çeşitli kaslar, dokular ve bağ yapıları ile tutunur ve sabit bir şekilde kalır. Bu kaslar adeta hamakta sallanan bir insana benzetilmektedir. Bunun nedeni kasların ve bağ dokunun rahim dokusunu pelvis yapısına tutmalarıdır.

Rahim dokusunu pelvis bölgesine asan bu kaslar ve bağ dokular gebelikte, bebeğin doğumu esnasında ya da başka nedenlere bağlı olarak zayıflayabilmekte ve görevini tam olarak yerine getiremeyebilmektedir. Ayrıca yaşın ilerlemesi ile beraber östrojen hormonunun miktarındaki azalma da büyük bir risk oluşturmaktadır. Bunun sonucunda olması gereken konumdan ayrılan rahim dokusu yer çekiminin etkisine maruz kalarak aşağı doğru iner. Bu durum rahim sarkması, diğer adı ile uterin prolapsusu olarak adlandırılmaktadır. Rahim dokusunun aşağı doğru sarktığı durumlarda vajinal kanal içerisine kadar inebilmektedir. Ayrıca şiddetli vakalarda bu sarkma dışarıdan da fark edilebilmektedir.

Rahim Sarkmasının Belirtileri Nelerdir ?

Rahim sarkması vakası eğer hafif şiddette ise hiçbir belirti ve bulgu görülmeyebilmektedir. Ancak orta ve ileri şiddetteki vakalarda şu belirtiler ortaya çıkabilir;

 • Kasık bölgesinde ve vajina bölgesinde ağrı
 • Kişinin kasık bölgesinde rahatsızlık hissi
 • Vajinanın üst bölgesinde ele gelen ağrılı kitleler
 • İdrar tutamama ve geri kaçması
 • İdrar yolları enfeksiyonu gelişmesi ve buna bağlı yanma
 • Bağırsakların rahim sarkmasından etkilenmesi sonucunda kabızlık
 • Hastaların vajinasında birşey hareket ediyormuş gibi hissetmesi
 • Cinsel ilişki sırasında şiddetli ağrı
 • Şiddetli bel ağrıları
 • Vajinadan gelen akıntılar rahim sarkması vakalarında yaygın bir şekilde görülmektedir.

TIKLAYIN

Rahim Sarkmasının Nedenleri Nelerdir ?

Pelviste önemli görevlere sahip olan ligament yapıları bulunmaktadır. Bu yapılar çevredeki dokuları ve organları güçlendirir ve çevre dokulara asar. Eğer pelvis bölgesinde bulunan bu yapılar herhangi bir nedene bağlı olarak zayıflarsa rahim sarkması olarak adlandırılan sağlık sorunu meydana gelir.

Pelvis bölgesinde yer alan ligamenlerin zayıflamasının yanı sıra başka nedenler de rahim sarkmasına neden olabilmektedir. Örneğin pelviste bulunan kasların zayıflaması bu sağlık sorunu için bir risk oluşturmaktadır. Pelvis bölgesindeki kaslar zayıfladığında gerginliğini kaybeder ve zamanla uterus aşağı doğru inmeye başlar. Bu da zamanla rahim sarkmasına yol açar. Bu nedenlerin yanı sıra aşağıda belirtilen faktörler de rahim sarkması için risk oluşturmaktadır.

 • Çoklu doğum
 • Çok kez hamile kalmak ve doğum gerçekleştirmek
 • Aşırı kilolu bebekler dünyaya getirmek
 • Yaşın ilerlemesi ile beraber östrojen miktarında azalma
 • Aşırı kilo
 • Menopoz
 • Pelvis bölgesinde gerçekleştirilen cerrahi müdahaleler
 • Ailede rahim sarkması öyküsü ve genetik yatkınlık rahim sarkması için büyük bir risk oluşturmaktadır.

Rahim Sarkması Tedavisi Nasıldır ?

Rahim sarkması tedavisi hastalığın genel sağlık durumuna göre değişiklik göstermektedir. Eğer kadın çok hafif belirtiler ile rahim sarkması problemini yaşıyorsa birtakım önlemler alınarak ortaya çıkan belirtilerin hafifletilmesi sağlanabilir. Ancak orta ve şiddetli vakalarda mutlaka tıbbi tedavi yöntemlerine ihtiyaç duyulmaktadır.

Hastaların uygulayabileceği basit önlemler ile ortaya çıkan belirtiler kontrol altına alınabilir ve yaşam tarzı düzeltilebilir. Fakat bu önlemler alınırken hastaların göstereceği irade çok büyük önem arz etmektedir. Eğer hastalığın ciddiyeti hakkında iyi bir şekilde bilgilendirme yapılmazsa hastalar bu durumu önemsemeyebilir ve hastalık daha şiddetli bir hale gelebilir. Bu önlemlerde pelvik kaslarını güçlendirecek egzersiz hareketleri, fazla kilolardan kurtulma ve kegel egzersizleri gibi önlemler yer almaktadır.

Eğer hastaların uyguladığı bu önlemler herhangi bir iyileştirme göstermezse ya da hastalar bu sağlık sorununu önemsemezse rahim sarkması daha ciddi konumlara gelebilmektedir. Bu durumda da vajinal halka ve uterusun yerine konulması gibi işlemler ve hatta rahimin tamamen alınması gibi tedavi yöntemlerine başvurulabilmektedir. Rahim dokusunun alınması son tercihtir çünkü eğer rahim alınırsa çiftler bir daha çocuk sahibi olamazlar.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?