PERSONEL SAĞLIĞIN Whatsapp Haber Kanalı İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Profesör, Sarı Serum Hastalığını Anlattı

Kış mevsiminin gelmesiyle beraber hastanelerin acil servisleri dolup taşımaya başladı. Özellikle mesai saatinin bitiminin ardından acil servislerde başlayan yoğunluk gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam ediyor. Acile gelen hastaların sarı serum takılması için ısrarları ise hasta yoğunluğunu daha da artırıyor.

Sağlık 05.11.2022, 13:38 05.11.2022, 15:11 Cansu Polat
Profesör, Sarı Serum Hastalığını Anlattı

Bir hastanenin Acil Servis Sorumlusu olarak görev yapan Prof. Dr. Yusuf Çevik, acil servislere ortalama yaklaşık 2500 hasta geldiğini ifade ederek büyük bir kitleye az sayıda personel ile hizmet verdiklerini, hekim başına 200 hasta düştüğünü söyledi.

“BİZ KENDİ ARAMIZDA BUNA SARI SERUM HASTALIĞI DİYORUZ”

Acil servis hastalarıyla yaşanan en büyük polemiklerden biri de “serum.” Çevik, “Biz bu ısrara bir isim taktık. Adı sarı serum hastalığı. Bunu almadan kendilerini iyi hissetmeyen hastalarımız var. İnsanlar serumla iyileşmeyi alışkanlık haline getirmişler” diye konuştu.

“ŞİDDETE MARUZ KALMAMAK İÇİN SERUM VEREN HEKİMLER VAR”

Uzmanlar serum ihtiyacı olmayan hastalara iğne ya da ilaç yazıyor ancak bu durum hastaların çoğunluğunu tatmin etmiyor. Çevik, “Bu konuda baskı yiyoruz aslında. Fiziksel bir şeye maruz kalmamak için arkadaşlarımız en kolay çözüm olarak maalesef serum takıyor” diyerek hekimlerin yaşadığı probleme değindi.

GÜNDE YAKLAŞIK 300 SERUM

Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin acilinde günde yaklaşık 300 serum takılıyor. Çevik, “Tabi ki seruma ihtiyacı olan hastalar oluyor. Hepsine bu ısrar yüzünden serum takıldığını söylemiyoruz ama bu ısrar başkalarının haklarının ihlal edilmesine neden oluyor” dedi. Bu durumun acil servislerdeki yoğunluğu katladığını belirten Çevik, “Birkaç dakikada çözülebilecek bir hastanın şikayeti serum yüzünden 3 saati buluyor. Bu da acil servislerdeki kalabalık görüntülerin artmasına neden oluyor” diye konuştu.

Çevik, hastaların acil servislere gelmeden önce kendilerine “Gerçekten acil servise gitmemi gerektiren bir durum var mı” diye sormaları gerektiğini de ekledi.

Yorumlar (5)
Hemşire 1 ay önce
Daktır, şimdiki aklınızda olan daktırlar yüzünden zaten sarı serum hastalığı türedi, hemşirelerden dolayı değil
daktır 1 ay önce
hemşirelere yük olmasın diye hastalarla tartışmayı-kavgayı göze alıp taktırmazdım. ne aptalmışım... şimdiki aklım olsa, burnu akana bile taktırırım.
AVUKAT 4 hafta önce
HER ÖNÜME GELENE TAKTIRIRDIM DİYOR. VE KENDİNE DE DOKTR DİYOR. ALLAHIM HASTANELER KİMLERE EMANET
sağlıkçı 1 ay önce
daktır bence sen kendine de sarı serum takdır.ruh halin bozuk
Vah ki ne vah... 4 hafta önce
30 yıllık hekim olarak yorumum şudur... Vaktiyle özel polk ve hastanelerde, vatandaşı sarı seruma alıştıranlar utansın.