PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

OECD Sağlık Raporunda Türkiye Her Alanda Son Sırada

OECD verilerine göre Türkiye’nin sağlık alanında neredeyse her kategoride 38 ülke içerisinde son sıralarda yer aldığı iddia edildi.

Sağlık 21.01.2023, 08:55 Cansu Polat
OECD Sağlık Raporunda Türkiye Her Alanda Son Sırada

Chp Balıkesir Milletvekili Dr. Fikret Şahin OECD verilerinin Türkiye’de sağlıkta çöküşün bir kanıtı niteliğinde olduğunu söyledi.

Avrupa Birliği Uyum Komisyon ve Sağlık Komisyon Üyesi de olan Dr. Şahin, BirGün’e yaptığı değerlendirmede, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) 2022 yılı için yayımlanan verilerine dikkat çekti. Şahin “Türkiye, sağlık harcamalarının gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) oranında ve kişi başına düşen sağlık harcamalarında Avrupa Birliği ülkeleri ve aday ülkeler arasında son sıralarda yer almaktadır. OECD 2022 verileri ülkemizin sağlık alanında nasıl bir çöküşün içinde olduğunu kanıtlar niteliktedir” diye konuştu.

ALMANYA 5 KAT FARK ATTI

Bu durumun sağlığın piyasalaşmasının sonucu olduğunu söyleyen Şahin “Sağlıkta Dönüşüm programıyla birlikte kamucu sağlık hizmetlerinin ortadan kaldırıldığı, sağlığın piyasalaşarak özel hastane patronlarının eline geçtiği bir ortamda bu rakamlar şaşırtıcı olmamıştır” ifadelerini kullandı. Şahin, şöyle devam etti: “Türkiye, kişi başına düşen sağlık harcamalarında AB üyeleri ve aday devletleri arasında 908 Euro ile Arnavutluk ve Kuzey Makedonya’nın önünde, sondan üçüncü sırada yer almıştır. AKP’li yetkililer tarafından sıkça Türkiye’yi kıskandığı iddia edilen Almanya, sağlık alanında kişi başına yaptığı 4 bin 831 Euro ile Türkiye’nin 5.5 katı miktarında harcama yapmıştır. Komşumuz Yunanistan bin 731 Euro ile 2 kat, AB üye ülkeleri arasında son sırada bulunan Romanya ise bin 428 Euro ile ülkemizden 1.5 kat daha fazla sağlığa para harcamıştır. Yine 27 AB üyesinin kişi başına sağlığa harcadığı miktar 3 bin 159 Euro ile Türkiye’nin ortalama 3.5 katı olmuştur. Bunun yanı sıra, OECD 2022 raporuna göre Türkiye, sağlık harcamalarının GSYİH’ya oranında yüzde 4,6 ile 38 ülke arasında son sırada yer almaktadır. AB üye ülkelerinin ortalama yüzde 10,9 harcama yaptığı bir ortamda, aday statüsünde olan ülkemizin nerdeyse 2.5 kat daha az bir harcama yapması kabul edilemez. Karşılaştığımız bu tablo, AKP yönetimi ve mevcut Sağlık Bakanlığı’nın ekonomi ve sağlıkta sınıfta kaldığının en önemli göstergesidir.”

***

BT VE MR SAYILARI SAKLANIYOR

OECD 2022 yılı raporunda ülkelere göre bin kişi başına çekilen BT, MR, Pet sayıları yer alırken Türkiye’den veriler bulunmuyor. Şahin, bu konuda özetle şu değerlendirmeleri yaptı: “AKP iktidarında sağlık alanı başta olmak üzere birçok alanda şeffaflıktan uzak bir yönetim anlayışına tanıklık ettik. OECD 2022 yılı raporunda da bunu görüyoruz. Tüm AB üyesi ve aday ülkelerin MR, BT ve Pet tahlil sayıları şeffaf bir şekilde bildirilmişken, Türkiye için ‘bilinmiyor, mevcut değil’ şeklinde bir ibare yer alıyor. Sayılar o kadar yüksek ki aynı kanser istatistiklerinde olduğu gibi Sağlık Bakanlığı verileri açıklamaktan çekiniyor. Kanser istatistikleri de 2017’den bu yana açıklanmıyor.

Yorumlar (12)
Aralık 6 gün önce
Gidin orada yasayin .ozaman kurban olun Türkiye'ye
Dolunay 3 gün önce
Aynen öyle kardeşim. Verdiklere örneklere baksen hep avrupa birliği üyesi ve para birimleri de Euro!!!
Almanya sağlık harcamasında bizi 5'e katlamış demek,
bir hesapta ben yapayım Türkiyeni sağlık harcaması = 908 euro*20,4949 (euro nun tl cinsinde değeri) = 18.609 TL dir. Velhasıl kelam Türkiye olarak devletimiz 4,5 kat Almanya'dan daha fazla harcama yapmıştır. İlgililere duyrulur.
Vatandaş 5 gün önce
Yooo bak haksızlık etmesinler bizim ülkemizde sağlık harcamaları birinci sırada harcama değil resmen sömürü diğer ülkeler de daha dikkatli bir harcama varken bizde mr tomo yığınla bizim son sıra değil ilk sıra olması lazım zira bir kriz anında herkesin çekeceği bir sistem içinde yaşamaktayız. Sömürü var belescilik var adaletsizlik var ne ararsan var..
606060 5 gün önce
milleti kör mü sanıyorsunuz o birinci sıradaki ülkelerdeki rezaleti görüyoruz beğenmeyen gitsin
SAĞLIKÇI 5 gün önce
Sağlıktaki bu gerilemenin başında 663 sayılı khk geliyor.. 663 sayılı khk ile sağlıkta sözleşmeli idarecilik modeline geçildi ve bu sisteme her kesimden ama her kesimden (tüccar, imam, öğretmen, karateci v.b.) bir sürü meslek grubu sistemin içine girdi ve sağlık sistemi tıkanma noktasına geldi. Fabrika ayarlarına dönülmediği sürece de bu daha iyi, günler
Sağlıkçı işçi 5 gün önce
Türkiye yi yeren başka ülkeyi övenler Sevmiyorsanız Terk eyleyin bu ülkede ki özgürlük dünyanın hiç bir yerinde yok
Ali utku 5 gün önce
Manipülasyon dolu bir haber
Euroyla yaşayan ülkeyi TL ile yaşayan ülkeyi
Euro bazında kıyaslamak
Gerçek bu 5 gün önce
Türkiyede kalan ve biryere gidemeyen dr ve hemşire artıklarına kapak olsun bu haber. Giden gitmeyi başardı, kalanlar ancak ağlamayı biliyorlar.
hemşire 5 gün önce
bizde kişi başı sağlık harcaması yerine doktorlara para olarak ek ödeme altında para veriliyor onun yerine ek ödeme verilmezse ve kişi başı sağlık harcamasında kullansak çağ atlarız
Numan 5 gün önce
Doktorlara bu işe yaramaz sağlıkçı tayfadan 5 kat fazla verimeli özel sektördeki gibi..2 yıllık okul mezunuyla doktorlar kıyaslanmaz ..sağlıkçılardan kesip doktorlara verilmeli
Dolunay 3 gün önce
örneklere baksen hep avrupa birliği üyesi ve para birimleri de Euro!!!
Almanya sağlık harcamasında bizi 5'e katlamış demek,
bir hesapta ben yapayım Türkiyeni sağlık harcaması = 908 euro*20,4949 (euro nun tl cinsinde değeri) = 18.609 TL dir. Velhasıl kelam Türkiye olarak devletimiz 4,5 kat Almanya'dan daha fazla harcama yapmıştır. İlgililere duyrulur.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.