O İlde 2 Sağlık Personeli Daha Koronaya Yakalandı

Normalleşme sürecinde Şanlıurfa’da, her gün karantinaya alınan yerlerinde sayı artarken, hastaneler de görev yapan sağlık çalışanlarında da koronavirüs tespit edildiği iddia edildi.

Sağlık 13.06.2020, 18:45 13.06.2020, 22:35
O İlde 2 Sağlık Personeli Daha Koronaya Yakalandı

Şanlıurfa'da normalleşme sürecinin başlamasıyla her gün vaka sayılarında artış yaşanıyor.

Geçtiğimiz günlerde Eyyübiye Eğitim ve Araştırma Hastanesinde bir hemşirenin, Balıklıgöl Devlet Hastanesinde ise bir hemşirenin koronavirüs tespit edildiği iddia edildi. saglikpersonelihaber.net

Hastanede çalışan hemşirelerin koronavirüs test sonucunun pozitif çıkması nedeniyle aynı bölümde görev yapan diğer çalışanlarda karantinaya alındığı öğrenildi

Haber üzeirne Sağlık Müdürlüğü açıklama yaptı:

BASIN AÇIKLAMASI

TIKLAYIN

Bugün (13.06.2020) bazı basın yayın organlarında yayınlanan “Şanlıurfa’daki Vakaların Artış Sebebiyle İlgili İlginç İddia!” başlıklı haberle ilgili olarak, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.  

Mart ayından itibaren ülkemizde ve dolayısıyla ilimizde görülmeye başlayan Koronavirus (COVID-19) hastalığının yayılmasına engel olmak amacıyla, koruma ve kontrol önlemleri Sağlık Bakanlığımızın talimatları doğrultusunda yapılmaktadır.

Bu mücadelenin önemli bir kısmını pozitif vakaların filyasyon işlemleri oluşturmaktadır. Saha filyasyon ekipleri tarafından yapılan işlemler, Sağlık Bakanlığımızın bilgi sistemleriyle elektronik olarak yakından takip edilebilmekte ve özellikle temaslılara ulaşma oranları ve süreleri izlenmektedir. İlk günden itibaren tüm ilçelerimizin ihtiyacına göre planlama yapılarak filyasyon ekipleri oluşturulmuş ve ihtiyaç durumuna göre ekip sayısında revizyonlara gidilmiştir. 

Hali hazırda; Eyyübiye ilçemizde 21, Haliliye ilçemizde 23 ve Karaköprü ilçemizde 15 olmak üzere, ilimiz genelinde toplam 182 ekip ile yürütülen aktif filyasyon işlemleri sonucunda, filyasyon oranı yüzde 100’lerde seyretmekte olup, söz konusu haberde geçen filyasyon ekiplerinin yarı yarıya azaltıldığı iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır.  
Kontrollü sosyal hayata geçişin başladığı dönemde, halkımızın da desteğiyle “Maske, Mesafe ve Hijyen” konusunda gerekli hassasiyetin gösterilmesi ile bu dönemin de üstesinden gelinecektir. İlimiz sağlık camiası, koronavirus salgınıyla gerekli mücadeleyi vermeye dün olduğu gibi bundan sonra da devam edecektir. 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü
Basın ve Halkla İlişkiler Birimi

Yorumlar (1)
Akif Güneş 5 ay önce
Ankara şehir Hastanesi Çocuk Başhekimi Emrah Şenel -
Mayıs başında esnek çalışmaya son vererek tüm personeli çağırmıştır. - Ayrıca sayı sınırı olmaksızın randevulu randevusuz tüm hastalara bakılması talimatını vermiştir. Bunun sonucunda 15 hasta bakım personeli ve birçok çalışan covid'e yakalanmıştır.
10
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Çalıştığınız birimden memnun musunuz?