PERSONEL SAĞLIĞIN TELEGRAM Grubu İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

‘Nasıl Yardımcı Olabilirim’ Diyen Sağlık Çalışanına ‘Bana Yardımcı Olamazsın’ Diyerek Yumruk Attı!

Hastaneye gelen bir hasta yakınına “nasıl yardımcı olabilirim” sorusunu yönelten sağlık çalışanına hasta yakınının “sen bana yardımcı olamazsın” diyerek yumruk atmasıyla burnunda çatlak oluştu.

Sağlık 24.07.2022, 15:22 25.07.2022, 14:17 Cansu Polat
‘Nasıl Yardımcı Olabilirim’ Diyen Sağlık Çalışanına ‘Bana Yardımcı Olamazsın’ Diyerek Yumruk Attı!

Diyarbakır Dicle Üniversitesi’nin Onkoloji Hastanesinde güvenlik görevlisi olarak görev yapan Necdet Umutlu, hastaneye gelen hasta yakınına “size nasıl yardımcı olabilirim” diye sordu. Hasta yakınına “sen bana yardımcı olamazsın” diyerek yumruk attı. Güvenlik görevlisinin burnuna aldığı darbe sonucu gözlüğünün camı kırılırken alt göz kapağına cam kırığının battığı ve burnunda çatlak oluştu öğrenildi.

Sağlık çalışanı Necdet Umutlu‘nun şikayeti üzerine gözaltına alınan hasta yakını emniyetteki işlemlerinin akabinde serbest bırakılırken darp mağduru sağlık çalışanı ise saldırganın gerekli cezayı almasını istediğini belirtti.

22 Temmuz günü Dicle Üniversitesi Onkoloji Hastanesi gece vardiyasında meydana gelen olayda, hastanede nöbetçi güvenlik görevlisi olarak görev yapan Nejdet Umutlu, katları gezdikten sonra Acil Servis girişinde görevli olduğu noktaya geçti.

Bu esnada hasta olan babasını ziyarete gelen hasta yakınına, Nejdet Umutlu “nasıl yardımcı olabilirim” dedi. “sen bana yardımcı olamazsın” diyerek güvenlik görevlisi Umutlu ile tartışmaya başlayan hasta yakını, tartışmanın büyümesi sonrası güvenlik görevlisinin boğazından tutarak darbetti.

Çevredekiler tarafları sakinleştirmeye çalışıp ayırdı. Bu sırada H.Ç., güvenlik görevlisi Umutlu'ya yumruk attı. Burnuna gelen yumrukla Umutlu'nun kırılan gözlüğünün camı alt göz kapağına battı. Umutlu, kanlar içinde kalırken, ihbar üzerine hastaneye gelen polis, H.Ç.'yi gözaltına aldı. Umutlu'nun yapılan kontrolünde alt göz kapağında yırtık ve burnunda çatlak olduğu tespit edildi. Cam parçası yapılan operasyonla Umutlu'nun göz kapağından çıkarıldı. H.Ç. ise emniyetteki işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

'YARDIMCI OLMAYA ÇALIŞIRKEN BİZİ DARBETTİ'

Necdet Umutlu, sağlık ve hastane çalışanlarına şiddetin son bulması gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

"Devriyem bittikten sonra onkoloji acil girişte oturuyordum. O sırada yanımızda bize bakan biri vardı. Biz de "Buyur, nasıl yardımcı olabiliriz?" dedik. O da "Siz kimsiniz? Bana yardımcı olamazsınız" dedi. Sesini yükseltmeye devam etti. Biz yardımcı olmaya çalıştık. Fakat yerimden kalktığım esnada boğazımdan tuttu. Arkadaşlar ayırdı, ardından akrabaları araya girdi. Biri beni tutunca bana yumruk attı. Gözlük kırılınca, alt göz kapağım yırtıldı. İçerisine cam parçası girdi. Rapor aldım, ardından emniyete giderek şikayetçi oldum. Onu serbest bıraktılar. Ne olacağını bilmiyorum. Sağlıkta şiddetin olmasını istemiyoruz artık. Babası rahatsızmış. Galiba hırsını bizden çıkarmaya çalışmış. Biz ona yardımcı olmaya çalışırken o bizi darbetti. Bu konunun takipçisi olacağız. Hastane başhekimi de arayarak geçmiş olsun dileklerini ileterek, konunun takipçisi olduklarını belirtti. Hastanede çalışanlara şiddetle yaklaşılmaması lazım. Şiddet çözüm değildir. Umarım gerekli cezayı alır."

Huzur Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (HUZUR-SEN) Diyarbakır Şube Başkanı Ahmet Böçkün de saldırıyı şiddetle kınadıklarını söyledi. Böçkün, "Sağlıkta yaşanan şiddet olaylarının artık son bulmasını istiyoruz ve yapılan saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Hastanede çalışanlar vatandaşların sağlıkları için hizmet veriyorlar. Güvenlik görevlisi arkadaşımız da bu konuda hasta yakınına yardımcı olmak istemiş. Ancak yüzüne aldığı darbe sonucu iş göremez duruma geldi" diye konuştu.

Yorumlar (3)
Yurttan insan 3 ay önce
Ya Allah aşkına.kim bu sözün üstüne yumruk atar.saglikta şiddet hep sağlık bakanlığına bağlı hastanelerde oluyor sanki .gole bağlı yada özel hastanelerde de oluyormu
Murat reis 3 ay önce
Parayı verince özele sesiniz çıkmıyor devlet hastaneleri bedavaya o yüzden kıymetsiz sağlığın bir an özelleştirilmesini istiyorum bu kendini bilmez hödükler o zaman seslerini çıkarmaz
ögg 3 ay önce
sağlık bakanlığını koruyan özel güvenkliklere sahip çıkmıyorlar bide bu görevliler den sağlık personellerini korumasını istemek mantıksızlık bence iç işleri bakanı ve sağlık bakanı bu işe el atmalı
13
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?