Kronik Hastalığı Olup E-Nabız'dan Rapor Alamayan Çalışanlar İdari İzin Alabilecekler! (2)

Koronavirüs risk grubunda olup da çalışmak zorunda kalan başta memurlar olmak üzere çalışanlar için dün müjdeli haber önce Anadolu Ajansından sonra İHA tarafından servis edildi. Ajans haberlerine göre kronik hastalığı olduğu halde idari izinli sayılmayan çalışanlar e-Nabız sisteminden rapor alamamaları nedeniyle büyük sıkıntı yaşıyordu.

Sağlık 24.08.2020, 00:37 24.08.2020, 13:51 Güler Sağlam
Kronik Hastalığı Olup E-Nabız'dan Rapor Alamayan Çalışanlar İdari İzin Alabilecekler! (2)

Bundan sonra kronik hastalığa sahip çalışanlar, Sağlık Bakanlığının yeni kararıyla Aile Hekimliğinden alınacak "Covid-19 İdari İzin Tanısı" raporuyla izinli sayılabilecek.

ANADOLU AJANSININ GEÇTİĞİ HABER

Kamu Denetçiliği Kurumundan (KDK) yapılan yazılı açıklamaya göre, e-Nabız sisteminden "Covid-19 kronik risk durumu" raporu alamayan bir vatandaş, işe giderek hayatını tehlikeye attığı gerekçesiyle kuruma başvuruda bulundu.

KDK, bu talebi çözmek için ilgili idareler nezdinde girişimde bulundu.

Bu kapsamda, e-Nabız sisteminden rapor alamayan kronik hastalığa sahip vatandaşların Sağlık Bakanlığının yeni kararıyla Aile Hekimliğinden alacakları "Covid-19 İdari İzin Tanısı" raporuyla izinli sayılabilmesinin önü açıldı.

Personel Sağlık Whatsapp grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

İHA'NIN GEÇTİĞİ HABER

İhlas Haber Ajansının geçtiği habere göre; Kamu Denetçiliği Kurumu, Covid-19 risk grubunda olup idari izin alamayanlara dostane çözümler üretiyor.

İdare ile vatandaş arasında dostluk köprüsü kuran Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) Covid-19 salgını sürecinde vatandaşın imdadına koşmaya devam ediyor. Pandemi sürecinde alınan tedbirler kapsamında covid-19 hastalığı risk grubunda olan kronik hasta çalışanlar idari izinli sayılıyor. Metastatik veya kemoterapi-radyoterapi alan kanser hastaları, KOAH ile insüline bağlı diyabet hastası olan personeller durumlarını ibraz ettikleri takdirde evden çalışabiliyor. Ancak bazı vatandaşlar, pandemi tedbirleri kapsamında sayılan hastalıklardan mustarip olmalarına rağmen idari izin için onay alamıyor.

Bu durumdaki hastalardan istenen e-nabız sisteminden Covid-19 kronik risk durumu raporu alamayan vatandaşlar risk grubu içinde oldukları halde işe giderek hayatlarını tehlikeye attıkları gerekçesiyle KDK'ya başvuruyorlar.

KDK girişimleriyle aile hekimi raporu da geçerli sayılıyor

KDK vatandaşlardan gelen yoğun talepleri çözmek için ilgili idareler nezdinde çalışmalar yapmaya başladı ve yapılan girişimler neticesinde e-nabız sisteminden rapor alamayan kronik hastalığa sahip vatandaşlar Sağlık Bakanlığı'nın yeni kararıyla Aile Hekimliğinden alınacak "Covid-19 İdari İzin Tanısı" raporuyla izinli sayılabilecek. Hastalıkları yanında salgın hastalıklara karşı da tedbirli davranmak zorunda olan vatandaşlara yardım eden KDK'ya talepler geldikçe dostane çözümler üretilmeye devam ediliyor.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (3)
KIRŞEHİR SAĞLIK 11 ay önce
SAYIN BAKANIMIZ KIRŞEHİR DEKİ MASA BAŞINDAKİ GOREV DIŞI ÇALIŞAN HEMŞİRELER E DUR DEYİN.....
Kırşehir Sağlık müdürlüğünde çalışan 40 yakin geçici gorevle çalısan hemşire var. Bunların çoğu gecmis dönem Sağlık müdürünün Sağlık müdürlüğüne tayinlerini yapıp, Sağlık Sen başkanı olan beyefendinin şikayeti üzerine yeni gelen Sağlık müdürünün komisyon kurup tayinlerini iptal etmesine rağmen tekrar geçici görevlendirerek calistirilmaktadirlar. Sağlık sen başkanı neden birsey demiyor. Pandemide çalışan gariban hemşirenin dayısı emmisi olmayan hemşirenin sucu ney. Bu şekilde mi adil çalışacağız. Hemsireler çocuklarını komşuya bırakıp işe gidiyor hiç mi vicdanınız sızlamıyor ey yöneticiler. İşe gemeden yonetici eşi nasil pandemi parası alıyor. Sendika başkanının eşini neden masa başına cektiniz dayin mudur bey. SENDİKANIN SİZDEN YANAMI OLMASINI İSTEDİNİZ. Sağlık bakanımız a sesleniyorum. Sayin valimize sesleniyorum. Hiç olmassa pandemi sürecinde adil çalışılsin. Admin umarım yorumu
Engelli sağlık çalişani 11 ay önce
%82 engelli olan pandemi hastanesinde çalışan idari memurum e nabizimda kronik rahatsızlığımdan dolayı idari iznim mevcut diğer bakanliklarda çalışan memurlar idari izinliyken bizler değiliz ...
Sağlık çalışanı 11 ay önce
Peki bu durumda kronik hastalıüı olan sağlık çalışanları da idari izin alabilir mi. Yoksa sağlık çalışanlarının hayatı o kadar değerli değil mi
18
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?