Kronik Hastalığı Olan Sağlık Personeli Göreve Çağrılınca Bakın Ne Oldu?

26 sağlık personelinin korona virüs salgını döneminde kronik hastalıkları olmasına rağmen göreve çağrılmasının akabinde 2 sağlık personelinin covid-19 virüsüne yakalandığı öğrenildi.

Sağlık 19.09.2020, 12:16 19.09.2020, 12:21
Kronik Hastalığı Olan Sağlık Personeli Göreve Çağrılınca Bakın Ne Oldu?

Evrensel'den Berfin Güler'in haberine göre, Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan SES Şube Eş Başkanı Sakine Doğan, korona virüs salgınından dolayı kendisinin de dahil olduğu kronik hastalığı olan 26 sağlık emekçisinin idari izninin iptal edildiğini söyledi.

Göreve başlayan iki çalışanın korona virüse yakalandığını belirten Doğan, “Bir an önce yeterli güvenceli kadro ile sağlık emekçisi ataması yapılmalı” dedi.

TIKLAYIN

Risk grubunda olduğunu belirten Doğan, “Devlet hastanesinde 27 yıllık hemşire olarak çalışıyorum. Kronik hastayım. 1 Eylül’de özlük biriminden idari iznimin uzatıldığına dair mesaj geldi, 4 Eylül’de iznim iptal edildi. Pazartesi dilekçe ile başvurdum, öğleden sonra ret cevabı geldi. Ben ankilozan spondilit ve lokopeni hastasıyım. Ve tnf ilaç kullanıyorum. Sağlık kurulu raporum var. Ağır efor gerektirmeyen ve iş yükünün az olduğu birimlerde, enfeksiyon riskinin yüksek olmadığı yerlerde çalışmam uygun” diye konuştu.

Hastane başhekimliğine başvurduğunu ifade eden Doğan, “Cumhurbaşkanlığı genelgesi dahilinde kapsam dışında olduğumuzu ve idari izin verilmeyip bizi geri hizmette çalıştırılamayacağımız söylendi. Biz de hastanenin şu an her biriminin riskli olduğunu belirttik. İdari izinde 28 sağlık çalışanı vardı. İki kişinin izninin onaylandığı 26 kişinin izninin iptal edildiği söylendi. Kronik hasta olup idari izinli sayılmayan benim bildiğim iki arkadaşım Kovid-19 hastalığına yakalandılar. Çünkü kronik hastaların bağışıklık sistemi daha zayıf ve virüse yakalanmaları daha yüksek” dedi.

"TURKUAZ TABLODA SAYI OLMAK İSTEMİYORUM"

Doğan şöyle devam etti: “Ben çocuklarını yalnız büyüten bir anneyim. Çocuklarım beni kaybetme korkusu yaşıyorlardı bu sürede kaygı daha da arttı. Kovid servisinde çalışmıyorum ama ortopedi servisinde çalışıyorum. Acil gelip ameliyat olan hastalar pozitif mi değil mi bilemiyoruz ve müdahale ediyoruz. Maske siperlik kullanıyorum ama  ne kadar koruyacak bilemiyorum. Sağlık  emekçisi olarak çok kaygılı çalışıyorum. Personel açığı çok fazla, arkadaşlarım yoğun nöbetler, fazla mesailer ile çalışmaktalar. Bir an önce yeterli güvenceli kadro ile sağlık emekçisi ataması yapılmalı. KHK ile ihraç edilen yetişmiş sağlık emekçileri göreve döndürülmeli. Ben de bir sağlık emekçisi olarak turkuaz tabloda bir sayı olmak istemiyorum.”

Yorumlar (5)
Hemsireler 1 ay önce
Geçmiş olsun ama bel eklem romatizması olan direnci düşük olan kişiler hastalıklar idari izinli mi sayılıyor
Sağlıkta idari memur 1 ay önce
Bende felç geçirdim diğer bakanlıklarda olsam idari izinli sayılmam lazım e de lette idari iznim olduğu halde ve %82 engelim olmasına rağmen bende çalışıyorum idari iznin falan kullanamıyoruz şaşırdım herkese özel izinmi oluyor
Bebek 1 ay önce
Bakanlık merkezde çalışıyorum, ağır engelliyim idari izin enabız belgem ve dahi ekstra tüm raporlara sahibim. 1 hazirandan beri aktif görev yapıyoruz. İzin mizin yok dediler.
Sevgi 1 ay önce
Ben astım tansiyon insülin kullan diyabet hastasıyım hiç izin kullanmadım aktif kan almada çalışıyorum sadece riskli birime vermiyorlar ama kan almaya covitli hasta geliyor hergün virüs kaparsa ölümle burun gelme psikolojisi bitirdi biizi
salih 1 ay önce
hemofili tansiyon aort anevirzması yok yok lakin halen çalışıyorum ...
24
açık
Günün Anketi Tümü
Çalıştığınız birimden memnun musunuz?