Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara Kimdir?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından oluşturulan Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara Kimdir?

Sağlık 17.03.2020, 01:08 Güler Sağlam
Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara Kimdir?

Ankara Lisesi’ni ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi (İng)’ni bitirdi. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimini 2000’de tamamladı. 1998-1999’da Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başasistanlığı yaptı. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Ünitesi’nde çocuk enfeksiyon hastalıkları yandal ihtisasını 2002’de bitirdikten sonra aynı ünitede çalışmaya devam etti.

2004 yılında pediatri doçenti, 2010 yılında profesör oldu. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Öğretim üyesi olan Dr. Ateş Kara, halen Enfeksiyon Hastalıkları Derneği genel sekreteri görevini de yürütmektedir. Ayrıca, kamu kurum ve kuruluşlarında farklı danışmanlık görevleride bulunmaktadır.

TIKLAYIN

Ebola savaşçısı

Kurulda görev yapan isimlerden bazıları uluslararası alanda da tanınıyor. Bu isimlerden biri daha önce DSÖ’de danışmanlık yapan Prof. Dr. Ateş Kara. DSÖ’de çeşitli dönemlerde farklı enfeksiyon tablolarına karşı danışmanlık görevi üstlenen Kara, Ebola’nın Afrika’dan dünyaya yayılışını önlenmek için kurulan 25 kişilik çalışma grubunda da yer almıştı.

Kara, şu anda kurulda birlikte çalıştığı Doç. Dr. Şebnem Erdinç ile birlikte o dönemde Türkiye için, “Ebola virüs hastalığı bilgilendirme ve vaka yönetim rehberi” hazırlamıştı. Kurulda enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji uzmanları çoğunlukta bulunurken, çocuk enfeksiyon hastalıkları, göğüs hastalıkları, iç hastalıkları uzmanlarıyla birlikte koronavirüs tahlillerinin yapıldığı Ulusal Viroloji Laboratuvarı’ndan da bir temsilci bulunuyor. Sağlık Bakanlığı’ndan Bulaşıcı Hastalıklar Dairesi, Sağlık Tehditleri Erken Uyarı ve Cevap Dairesi ile Mikrobiyoloji Referans Laboratuvarı ve Biyolojik Ürünler Dairesi Başkanları da kurul üyesi.

Yorumlar (0)
-1
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?