Koronadan Sadece Diyarbakır'da 7 Sağlık Çalışanı Hayatını Kaybetti!

Kovid-19 nedeniyle Diyarbakır'da yaşamını yitiren sağlık çalışanı sayısının 7’ye çıktığını açıklayan Diyarbakır Sağlık Platformu, "Her gün onlarca sağlık çalışanının koronavirüse yakalandığını, tüm yük sağlık emekçilerinin omzunda olduğuna" dikkat çekti

Koronadan Sadece Diyarbakır'da 7 Sağlık Çalışanı Hayatını Kaybetti!
banner71

Diyarbakır Sağlık Platformu, koronavirüs salgınına yakalandıktan sonra yaşamını yitiren Dr. Mehmet Kan’ı anmak ve önlem alınmadığı için sağlık çalışanlarının yaşamını yitirmesine dikkat çekmek amacıyla İl Sağlık Müdürlüğü önünde açıklama yaptı. Açıklamada, “Ölmek değil yaşamak ve yaşatmak istiyoruz” yazılı pankart açılırken, sağlıkçılar Kan’ın fotoğrafları taşıdı.

‘Her saat bir arkadaşımız virüse yakalanıyor’

TIKLAYIN

SES Diyarbakır Şubesi Eşbaşkanı Şiyar Güldiken, ihmaller yüzünden sağlık çalışanlarının birer birer yaşamını yitirdiğini savunarak, “Ellerindeki olanakları doğru kullanamadıkları için her gün, her saat, her dakika bir arkadaşımız virüse yakalanıyor. Yaşamını yitiriyor. Sağlık örgütleri olarak hep bir arada durmayı önemsiyoruz. Bu ihlallere karşın hep beraber mücadele edeceğiz” dedi.

‘Özgün ve öfkeliyiz’

Diyarbakır Tabip Odası (DTO) Başkanı Elif Turan ise kentte yaşamını yitiren sağlık çalışanı sayısının 7’ye ulaştığını kaydederek, bunun en büyük etmelerinden birinin koruyucu ekipman eksikliği olduğunu ileri sürdü. Her gün onlarca sağlık çalışanının koronavirüse yakalandığını belirten Turan, “Özgünüz ama öfkeliyiz de. Koruyucu ekipmanlar hem yetersiz hem de kalitesiz. Birileri başarı algısı oluşturmaya çalışırken, arkadaşlarımız virüse yakalanarak yaşamını yitiriyor. Bu algı yerine sağlık çalışanlarının yaşam hakkını gözeten bir adım atılsın. Tüm yük sağlık emekçilerinin omuzundadır. Çalışma koşulları düzeltilmeli” diye seslendi.

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2020, 21:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER