PERSONEL SAĞLIĞIN Whatsapp Haber Kanalı İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Komisyon Başkanı: Doğuda Hekim Tutmakta Zorlanıyoruz

Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı aynı zamanda Bingöl Milletvekili olan Cevdet Yılmaz seçim bölgesi olan Bingöl gibi illerde doktor tutmakta zorlandıklarını ifade etti.

Sağlık 19.06.2022, 01:21 19.06.2022, 03:52 Cansu Polat
Komisyon Başkanı: Doğuda Hekim Tutmakta Zorlanıyoruz

Sağlıkla ilgili bazı kanunlarda değişiklik öngören kanun teklifinin Plan ve Bütçe Komisyonu‘nda görüşüldü esnada seçim bölgesi olan Bingöl gibi doğu illerinde doktor ihtiyacının sözleşmeli hekimlerle giderileceğini söyleyen Cevdet Yılmaz, “doktor tutmakta zorlandıklarını” vurguladı.

Uzman doktor ihtiyacı tamamlamak için sözleşmeli hekim kadrosunun artırılarak doktor ihtiyacını karşılanacağını belirten Komisyon Başkanı Yılmaz “Bingöl Milletvekili olarak bunun önemli olduğunu düşünüyorum. Biliyorsunuz daha geri kalmış, nispeten diyelim bölgelerimizde doktor tutabilmekte zorluklar yaşıyoruz “dedi.

Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz’ın bu açıklamasına CHP Afyonkarahisar Milletvekili “oda sizin ayıbınız” diyerek cevap verdi. Cevdet Yılmaz açıklamasına “ilave 5000 sözleşmeli hekim imkanın doktor tutma anlamında çok kıymetli olduğunu, doğu bölgelerinde daha yüksek sabit ücretle kadrolu, sözleşmeli imkanı verilerek bu sorunun çözümünde önemli bir adım atılacağını” kaydetti.

Cevdet Yılmaz sözleşmeli hekimlikle özellikle bölgeler arası dengeyi düzeltme anlamında kanun teklifindeki değişikliğin önemli bir adım olduğunu söyledi.

DOKTOR YOKSA KİM SORUMLU BUNDAN?

HDP Muş Milletvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit ise, “Sağlık bir ekip işidir ve siz bu sağlıktaki dönüşümle beraber her gün ekibi parçaladınız, her gün. Bakın, 10 tane istihdam biçimi getirdiniz; 4/A, 4/B, sözleşmeli, çakılı, bilmem ne, bilmem ne. Ya, böyle bir şey olabilir mi? İnsanın yani bir ülkenin bir istihdam biçimi olur ama o da en nitelikli şekilde yapılır, en demokratik şekilde organize edilir. Şimdi, burada Komisyon Başkanı diyor ki: “Bingöl'e doktor bulamıyorum.” Soruyorum AKP’ye: Yirmi yıldır iktidarda siz varsınız; Bingöl'de, Muş'ta, Siirt'te, Van'da, Hakkâri'de doktor yoksa kim sorumlu bundan? Şimdi sözleşmeli kadrosunu artırarak doktor göndermek çözüm mü? Çözüm değil. Siz gelin, barışın yolunu açın; oraya gidecek doktor da çok, hemşire de çok, çalışan da çok diyorum” diye konuştu.

Yorumlar (8)
Hekim 2 ay önce
Dr nicknamei ile doktor düşmanlığı yapmaya çalışan zavallı bir insan. E benim “çok zeki” kardeşim asgari ücretle çalışacaksa niye okusun, zaten alabileceği en düşük ücret bu. Ama asgari ücreti illa birilerine layık göreceksen, sağlık sistemi özelleşiyor giderek. Özelde yspler asgari ücretle çalışıyor, hadi sana hayırlı olsun
Dr 2 ay önce
Sağlık ozellesibce tüm doktorlar asgari ücretle çalışır
Sağlıkçı 2 ay önce
Memleket sadece doğu değil batıda da yok hekimleri rezil ettiniz hepinizi Allaha havale ediyoruz
dr 2 ay önce
tek yapılacak şey hekim fakültelerini çok fazla açmamız ve gelişmiiş ülkelerdeki politikayı yani sağlık memurlarını hekim yolu açmamız gerek bu şekilde rahatlayacaktır hatta asgari ücrete çalışabilecek hekimleri çalıştıra
Realite 2 ay önce
dr davranış bozukluğu olan, güzide ülkemizin bir vatandaşı işte
Bırakın tüp fakültesine koyun sadece anatomi dersini 15 yılda ya geçer ya geçemez
Üniversite sınavında tıp fakültesi kazanan çocuğun ilkokul da yaptığı soruları yapamadığı için şu an ki konumu elde eden güzel insan işte
Gelelim ana konuya. Zorunlu hizmeti kaldırın sözleşmeli vs ( hatta 15 katı verin sabit maaşı ) kaç kişi kalır doğu da
Doğu da zorunlu hizmet yapan ve tepe , mesai dışı , sözleşmeli vs ayda 7-8 bin dolar para kazanıyor idim akademik uzman hekim olarak
Ama herşey para değildir hayatta
O bölge de yaşam zor , il sağlık yönetimleri ve halk hekimi emirlerinde kul olarak götürüyor
Feodal zihin çok hakim
Para var ama onun ile yaşam kalitesi sağlayacak alt yapı vs yok
O bölgelerin gelişmesi için bizim oğlan vs olmadan akademik teşvik sistemi olmalı
Zeki akademik uzman hekimler Prof olmak için 7-8 sene dururlar ve giderler
Yenileri gelir vs
Ghyttt 2 ay önce
Def ol git buradan
cameel 2 ay önce
4924 ü batıda kullanacağınıza dediğiniz yerde kullanın.
BİRİ 2 ay önce
NEDEN ACABA HALBUKİ KEYİFLER TIKIR Dİ Mİ
30
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?