İsmail Saymaz: 'Her Üç Sağlıkçıdan Biri Aşı Olmuyor'

Sözcü yazarı İsmail Saymaz, bugünkü köşesinde Sağlık Bakanlığın süreci kötü yönetmesinden kaynaklı kimi sağlık çalışanları aşı olmadı” ifadelerini kullandı.

Sağlık 26.01.2021, 10:09 27.01.2021, 00:49 Güler Sağlam
İsmail Saymaz: 'Her Üç Sağlıkçıdan Biri Aşı Olmuyor'

Elinde Bartın Devlet Hastanesi’nin raporunun olduğunu söyleyen Saymaz, “Rapora göre hastanedeki 743 personelden 490’ı aşılanmış. Yani, yüzde 65’i. Uzman tabiplerin yüzde 87’si, tabiplerin yüzde 85’i, eczacıların yüzde 72’si aşılanırken; bu oran ebeler ve sağlık memurlarında yüzde 64’te, hemşirelerde yüzde 61’de, sağlık teknikerlerinde yüzde 56’da, sağlık teknisyenlerinde yüzde 44’te kalıyor. Kuşkusuz, içlerinde Covid-19’a yakalandığı için aşılanmayanlar var. Ancak doktorlara göre asıl neden, güvensizlik” ifadelerine yer verdi.

İsmail Saymaz Sözcü’deki yazısında yer alan ifadeler şöyle;

TIKLAYIN

“Aynı hastanede görev yapan Bartın Tabip Odası Başkanı Dr. Ahmet Çatı, şöyle diyor: “Eğitim düzeyi arttıkça aşılanma oranı yükseliyor. Eğitimi düşük olanlarda güvensizlik artıyor. Çalışanlar ne kadar bilgi sahibi ise o kadar duyarlı. Toplumu aşılamaya başladığımızda bu oran daha da düşecek.”

Bu arada İstanbul’daki Haydarpaşa Numune Hastanesi’nde görev yapan 2.191 sağlık çalışanından ancak 1.462’sinin aşı olduğu öğrenildi.

Öte yandan Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi’nden Dr. Halis Yerlikaya, Diyarbakır’da her üç çalışandan birinin aşılanmadığını kaydederek, “Bakanlık süreci şeffaf yürütmedi. Çalışanları bile ikna edemedi, toplumu nasıl ikna edecek?” diye soruyor.”

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (14)
yorgun 4 ay önce
sağlık bakanına güven miyorlarda ondan
sağlıkçı 4 ay önce
zorlamı aşı olacak sağlıkçılar.
Sağlıkçı 4 ay önce
Saymaz seni program program gezerken görmekten yorulduk.Ne zaman susacaksın?şahsen covid geçirmiş biri olarak aşıya karşı değilim ama 3.faz sonuçları gelmeden aşı olmayı düşünmüyorum,bunun eğitim düzeyi ile ilgisi varsa da o eğitimi senin almanda fayda görüyorum yada en azından araştırma yapmanda.cocuklarimiza aşılarımizi yaptırdık,kendi aşılarımiz tamam ama bunların genel geçer kanıtlanmış sonuçları var ve biz bunların farkındayız onun içinde aşılarımizi yaptırırız.Acaba senin aşıların tam mı?
Mustafa 4 ay önce
Pandemi şartlarında faz3'ün bitmesi beklenemez. Onu bekleyeceksen 3 yıl hiçbir şey yapmayacaksın ve herkes senin gibi dusunse sırf bu yüzden kim bilir kaç kişi fazladan ölecek... İki kelime ezberlemişsiniz faz3 faz3 diye ötüp duruyorsunuz. İşin uzmanlarını dinleyin, dinlemiyorsanız da yaptıklarını yapın. Bu aşı verilecek tüm ilaçlardan daha etkili olacak, yan etkisi de hepsinden daha düşük ve aşıdan daha iyi bir seçenek YOK
hemşire 4 ay önce
ya son 6 ay içinde covid deçirenler olmuyor 6 ayı doldurduktan sonra oluyor bunu niye düşünmüyorsunuz.
mat öğrt 4 ay önce
isteyen olur isteyen olmaz.sana ne ki anlamadım oran veriyorsun.herkesin hür iradesi
Sağlıkçı 4 ay önce
Saymaz sanami kaldı kimin aşı olup olmayacağı Birgün kalkarsın dine saldırısın ertesi gün aşı olayıyla gündeme gelmek istersin
Bir bilen 4 ay önce
Norgah şeytanı yine iş başında.Merak ediyorum senin motorun hiç soğumuyor mu? Sürekli gayya kuyusu gibi surekli calisiyor.sus boooolum.
...... 4 ay önce
benim bildiğim çoğu insan aşı olmadı
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
14
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?