İmmunsupresif Tedavisi Gören Doktora İdari İzin Verilmedi: Sağlık Çalışanları Neden Kronik Hastalıklar Listesinde Yok?

4 yıldır immunsupresif tedavi alan bir doktor, bağışıklık baskılayıcı ilaç kullanmasına rağmen idari izin verilmemesine ve aktif olarak covid-19 mücadelesinde çalıştırılmasına tepki göstererek, 'Sağlık çalışanları da diğer kurumlara sağlanan riskli kronik hastalıklar listesinden faydalansın'' dedi.

İmmunsupresif Tedavisi Gören Doktora İdari İzin Verilmedi: Sağlık Çalışanları Neden Kronik Hastalıklar Listesinde Yok?

TIKLAYIN

Covid-19 pandemi sürecinden en fazla etkilenen ve en riskli grupta olan hekimler ile sağlık çalışanları, salgınla mücadelede en ön safta mücadele ediyor. Sağlık çalışanları arasında, sadece kanser ve nakil hastası olanlar ile gebeler idari izin kullanabiliyor. İmmunsupresif tedavi alan bir hekim ise mesai yapmaya devam ediyor. Devlet hastanesinde görev yapan ve Koronavirüs’e yakalanma korkusu taşıyan doktor, enfekte olma riskine rağmen çalışmayı sürdürüyor.

Doktor, yaşadığı stres ve endişeyi aktarırken, ''4 yıldır immunsupresif tedavi alıyorum. Çalıştığım yerde halen Covid 19 pozitif vakalar çıkıyor ve bakanlığımızın son genelgesine istinaden çalışmam gerekiyor lütfen sağlık çalışanları da diğer kurumlara sağlanan riskli kronik hastalıklar listesinden faydalansın. Diğer kurumlar için belirlenen riskli hastalık grupları daha geniş iken bizde ise sadece kanser hastaları nakil hastaları ve gebeler için idari izin durumu mevcut.'' ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ayşe Öz
Ayşe Öz - 5 ay Önce

11 yıldır immünsupresif ilaç kullanımına bağlı risk grubunda olmam ve pandemi hastanesinin içinde çalışmak beni de endişelendiriyor. Diğer kurumlarda çalışan personel riskli, sağlık personeli risksiz. Aklım almıyor.

saki
saki - 5 ay Önce

Birileri sağlık çalışanlarının sesini duymayacak mı şu anda corona virüs ile mücadele veren ve 33 vakanın olduğu bir hastanede görev yapıyorum 20 yıllık astım hastasıyım ama bizi insan yerine koymayan bir sistem var. Kim bizim bu çığlığımızı duyacak ölmemizi mi bekliyor. Çocuklarımız yetim kaldığında onlar mı sahip çıkacak yoksa biz de ölen doktor gibi son nefesimizde çocuklarım sana emanet sözünü mü duymak istiyorlar.

KOBAY' IZ...
KOBAY' IZ... - 5 ay Önce

Gönülsüz KOBAY olduk.. Resmen bizi KOBAY olarak kullanıyorlar.. Vee samimi olarak kimse bize sahip çıkmıyor. Bu insanlığın bir ayıbı.

a sel
a sel - 5 ay Önce

Bu karar saçlık personeli için neye dayanılaraktan karar verilmiştir.En azından esnek çalışma olabilirdi.Anayasal eşitlik yok mu sayacagız.

SIRADAKİ HABER