İl Sağlık Müdüründen Sahte PCR Testi Açıklaması!

Türkiye’de birçok alanda veya kurumda PCR testinin zorunlu hale gelmesi ile belgede sahtecilik yapanların sayısı artıyor.

Sağlık 13.09.2021, 01:11 Güler Sağlam
İl Sağlık Müdüründen Sahte PCR Testi Açıklaması!

Buna ilişkin 300 TL karşılığında negatif PCR testi garantisi verildiği bilgisi her yerde dolaşıyor. Konuya ilişkin Gaziantep İl sağlık Müdürü Ümit Mutlu Tiryaki, “Bu tür duyumlar bana da geliyor. Fakat şimdiye kadar Gaziantep’te tespit ettiğimiz bir yer yok. Gören veya duyan varsa bize bildirsin” dedi.

Türkiye’de aşı olmayanlardan, eğitim öğretim faaliyetleri başta olmak üzere konser, sinema ve tiyatro gibi vatandaşların toplu olarak bulunduğu etkinliklere katılımda ve şehirlerarası seyahatlerde negatif sonuçlu PCR testi zorunluluğu uygulanıyor. 16 milyon kişinin sırası geldiği halde aşısını yaptırmadığı bu süreçte aşı olmak istemeyen bazı kişiler de hukuk dışı yollara başvurabiliyor. Sağlık Bakanlığı tarafından kendilerine tanımlanan aşılarını olmayanlar, sahte aşı kartlarına ya da sahte negatif sonuçlu PCR testlerinin teminine yöneliyor.

“Duyumları ben de alıyorum”

Para karşılığı negatif PCR testi yapıldığına dair duyumlarının kendisine ulaştığını dile getiren Tiryaki,  “Gaziantep’te henüz bana yansıyan bir durum yok. Fakat yakaladığımız anda en ciddi şekilde cezalandırmak için çaba sarf edeceğim. Kimin yaptığını veya nasıl yaptığını hala bulamadık. Bu konuyla ilgili gören veya duyan varsa bize iletsinler. Biz de gidip tespit edip orayla ilgili soruşturma açtıralım. Hatta ellerinden yetkilerini alıp laboratuvarlarını kapattıracağım. Çünkü bu konu hepimizi rahatsız ediyor. Daha önemlisi de vatandaşlarımızın sağlığını ciddi şekilde tehlikeye sokuyor” dedi.   

“Sahteciliği yapanlar çabalarımızı sabote ediyor”

Belgede sahtecilik yapanların hem kendilerini hem de tüm Türkiye’yi sabote ettiğini ifade eden Tiryaki şu şekilde konuştu: “Negatif PCR testi alanlar pozitif olarak sokakta geziyor. Bizim haberimiz yok fakat testi yapan ve yaptıran bunu biliyor. Böylece bu sahteciliği yapanlar çabalarımızı sabote ediyor. Gerçekten bunun olmaması gerekiyor ve bu yanlıştan dönülmesi gerekiyor. Biz salgına karşı bu kadar büyük bir mücadele verirken bu sahteciliğin yapılması kabul edilebilir bir durum değil. Vatandaşlarımızın hayatlarını riske atmalarına izin vermeyeceğiz. Bu konuyla ilgili araştırmalarımız devam ediyor. Bulduğumuz anda kimseyi affetmeyeceğiz. Bunun için basın mensuplarına ve tüm vatandaşlarımıza sesleniyorum. Gördüğünüz veya bildiğiniz andan lütfen bize iletin. Bu durum büyümeden kökte halledelim.”

Belgede sahtecilik yapanlara ağır cezalar verilecek

Hukukçular, Sağlık Bakanlığının aşı kartını taklit ederek sahte aşı kartı düzenlemenin ya da negatif PCR rest sonucunu gösterir belgeyi sahte olarak üretmenin resmi belgede sahtecilik suçunu oluşturduğu söylüyor. Bunu düzenleyen sağlık mesleği mensubu olduğunda öngörülen hapis cezası 8 yıla kadar varabiliyor. Uzmanlar sadece bunları düzenleyenlerin değil, kullananların da ceza hukuku bakımından sorumlu olacağını belirtiyor. 

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
7
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?