İl Sağlık Müdürlüğü'nde Skandal! Tam 5 Gün Sonra Açıklandı!

Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun (TTK) Maden Makinaları Fabrika İşletme Müdürlüğü’nde çalışan yüzlerce madencinin Covid-19 test sonucunun Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğü tarafından tam beş gün sonra açıklanarak bir skandala imza attığı BirGün tarafından haber yapıldı.

Sağlık 26.04.2021, 08:14 26.04.2021, 08:42 Güler Sağlam
İl Sağlık Müdürlüğü'nde Skandal! Tam 5 Gün Sonra Açıklandı!

BirGün'den İsmail Arı'nın haberine göre, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Merkez Şube Mali Sekreteri ve TTK çalışanı Serkant Bayrak, koronavirüs test sonucunun günler sonra açıklanmasına tepki gösterdi.

''TEST SONUÇLARI AÇIKLANANA KADAR YAN YANA ÇALIŞMA DEVAM EDİLDİ''

“Yetkililerden açıklama bekliyoruz” diyen Bayrak, şunları söyledi:

Personel Sağlık Whatsapp grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

“TTK Maden Makinaları Fabrika İşletme Müdürlüğü’nde tam 180 kişi çalışıyoruz. Geçen haftalarda 21 arkadaşımız Covid-19 yakalandı. Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğü’nden tüm personele test yapılması için ekip talep edildi. Ama test sonuçları tam beş gün sonra açıklandı. Biz test sonuçlarımız açıklanana kadar yan yana çalışmaya devam ettik ve 8-9 arkadaşımızın daha test sonucu pozitif çıktı.”

''CAN GÜVENLİĞİMİZ YOK''

Kurumda esnek çalışma genelgesinin yok sayıldığını da belirten Bayrak, “TTK bir kamu kurumu ama Cumhurbaşkanlığı’nın açıkladığı esnek çalışma genelgesine uymuyor. Çalışma saatlerimizde bir düzenleme yapılmadı ve artan vaka sayılarına rağmen bir önlem alınmadı. Onlarca arkadaşımız Covid-19'a yakalandı. Can güvenliğimiz yok” dedi.

GEREKÇE YOĞUNLUK

Sağlık Bakanlığı’ndan BirGün’e yapılan açıklamada ise semptomu olan madencilerin test için hastanelere yönlendirildiği, ardından genel bir tarama yapmak amacıyla tüm işçilere Covid-19 testi yapıldığı ancak yoğunluk nedeniyle test sonuçlarının geç açıklandığı ifade edildi.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?