Hemşire, Zorla Nöbet Tutturulduğu İçin Bebeğini Kaybetti! Soruşturma Açıldı

Yoğun bakım biriminde görevli gebe sağlık personeline “nöbet tutamaz” raporu olduğu halde nöbet tutturulduğu ve bunun sonucunda bebeğini kaybettiği iddia edildi. İddialara ilişkin İl Sağlık Müdürlüğü soruşturma başlattı.

Sağlık 09.11.2021, 10:00 Zeynep Elmalı
Hemşire, Zorla Nöbet Tutturulduğu İçin Bebeğini Kaybetti! Soruşturma Açıldı

TİGRİS haber'de yer alan  haberde, Diyarbakır Sağlık Platformu konu ile ilgili, Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi önünde açıklama yaptı. SES Diyarbakır Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Gülhan Tekin, yoğun bakım biriminde çalışan bir sağlık çalışanının, riskli gebeliği ve nöbet tutamaz raporu olmasına rağmen nöbet tutturulması sonucu bebeğini kaybettiğini söyledi. 36 saatlik nöbet sonrası evine gitmeye çalışan asistanın trafik kazası sonucu hayatını kaybettiğini hatırlatan Tekin, Sağlık Bakanlığı’nın sağlıkçıları korumak için düzenleme yapmasını istedi. 

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

Sağlık çalışanlarının pandemi nedeniyle yıllık izinlerini kullanmakta zorluk çektiğine dikkat çeken Tekin, “Defalarca hastane yöneticileri ile görüşülmüş ancak herhangi bir olumlu sonuç alınamamıştır” dedi. Rapora rağmen nöbet Tekin, Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi yoğun bakım biriminde çalışan bir sağlık personeline “riskli gebelik” ve “nöbet tutamaz” raporuna rağmen nöbet tutturulduğunu, bunun sonucunda bebeğini kaybettiğini iddia etti. “Hastane yöneticilerinin görevi kötüye kullanması, arkadaşımızın çocuğunu kaybetmesine sebep olmuştur” diyen Gülhan Tekin, şöyle devam etti: “Buna rağmen il sağlık müdürlüğü, arkadaşımız ile acısını paylaşmaktan ziyade, görüyoruz ki bu durumun üzerini kapatmaya çalışmaktadır. Muhakkik olarak atanan başka bir hastanenin başhekimi ise arkadaşımızı suçlayacak kadar vicdan ve meslek etiğinden uzaklaşmıştır.”

Tekin, bebeğin ölümünün cinayet olduğunu belirterek, sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını sözlerine ekledi.

Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü inceleme başlattı!

Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü ise konuya ilişkin inceleme başlattığını duyurduğu açıklaması şöyle, “Medyada, ‘Riskli gebelik raporuna rağmen nöbet tutturulan hemşire bebeğini kaybetti’ başlıklı haberler üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun görülmüştür. Başvurunun Müdürlüğümüze intikali sonrası Müdürlüğümüz tarafından olayla ilgili inceleme başlatılmış olup halen devam etmektedir. Sağlık çalışanımıza ve ailesine geçmiş olsun dileklerimizi iletir, sağlıklı günler dileriz.” ifadeleri kullanıldı.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
5
sisli
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?