PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Hekim Göçü Devam! Her Gün 7 Doktor Gidiyor

Tıp kontenjanlarının artırılmasına rağmen ortalama her gün 7 doktorun ülkeyi terk ettiği belirtilerek, hekimlerin özlük hakları başta olmak üzere, şiddetten korunarak hekimlere sahip çıkılması gerektiği açıklandı.

Sağlık 06.08.2022, 09:52 Cansu Polat
Hekim Göçü Devam! Her Gün 7 Doktor Gidiyor

Ankara Tabip Odası tarafından hazırlanan raporda 2003 yılında 4550 olan tıp fakültesi kontenjanının 2022’de 18.434’e yükseltildiği hatırlatıldı.

Tabip Odası’nın yayınladığı raporda her gün ortalama 7 doktorun ülkeyi terk ettiği vurgulanarak iyi eğitim almış doktorların gerekliliğini, kontenjanlar da artırılan sayıların hiçbir şeyi çözemeyeceğini, mevcut yetişmiş hekimlere sahip çıkılması gerektiği, onların şiddetten korunması ve özlük haklarının iyileştirilmesi ile iyi çalışma ortamının sağlanmasının gerekliliği vurgulandı.

ATO’nun hazırladığı rapora göre, vakıf üniversitelerinde 14 bin 445, devlet üniversitelerinde 100 bin 995 olmak üzere toplam 115 bin 400 tıp öğrencisi bulunuyor. Bu sayıların çok fazla olduğu, artırıma gidilmeyeceğinin yetkililer tarafından belirtilmesine karşın her yıl kontenjanlarda artış yapıldığı vurgulanan raporda, uygun fiziki koşullar sağlanmadan tıp fakültelerinin nitelikli bir eğitim veremeyeceği, bu yolla halk sağlığının tehlikeye atıldığı vurgulandı.

YILLIK BEDEL 204 BİN TL

Rapora göre, 2003’te sadece dört özel üniversitenin tıp fakültesi bulunuyorken yıllar içindeki değişimle 2022’de bu sayı 32’ye çıktı. Bu yıl ücretli Türkçe tıp programları 122 bin-204 bin TL arasında ücretlerle öğrenci alacak. İngilizce tıp eğitim programlarının ücretleri de 115 bin-204 bin TL aralığında değişiyor.

Yorumlar (5)
Dr 2 hafta önce
Hademeler işçiler memurlar hasta bakar Dr gerek yok sağlık cahillernen dolu
Vatandaş 2 hafta önce
Giderseniz bakarlar, yolunuz açık olsun. Hastanede yatarken hemşirenin doktora damar yolu açmayı öğrettiğine şahit oldum. Anladım ki hemşire doktorun yardımcısı değil ayrı meslek.
Hekim 2 hafta önce
hekimler sağlık hizmetlerinin moderatörü ve lideridir. diğer tüm unsurlar tanı, tedavi ve takip süreçlerinde hekime gerekli desteği vermekle mükelleftir. tüm planlamaların bu gerçeklik doğrultusunda hayata geçirilmesi nitelikli ve sürdürülebilir düzeyde sağlık hizmeti için esastır.
Can cem 2 hafta önce
bizim çocuklara yer açılıyor.
Bir garip 1 hafta önce
2023 e kadar çoğu gider anladınızmı????:)))) gidenler zaten bu çarkın astsolistleri :))))
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?