Hastanelerde 'X-Ray' Sıkıntısı

Gün geçtikçe sağlıkta artan şiddet, sağlık çalışanlarını tedirgin ediyor. Bunun için gerekli önlemlerin alınmadığını ve X- Ray cihazının bile olmadığını söyleyen Türk Sağlık-Sen Üniversiteler Şube Başkanı Yasemin Zengin, “İsteyen herkes elini kolunu sallayarak hastanenin her yerine girip sağlık çalışanını darp edebiliyor. Can güvenliğimiz yok. Caydırıcı önlemler alınmalı” dedi

Sağlık 17.12.2019, 13:43 17.12.2019, 13:46 Güler Sağlam
Hastanelerde 'X-Ray' Sıkıntısı

Adana’da uyum bozukluğu nedeniyle hastaneye sevk edilen 22 yaşındaki asker K.G., kendisine çürük raporu vermeyen doktor Mehmet Çopur’a bıçak çekti. Darp raporu alıp K.G. hakkında suç duyurusunda bulunan Dr. Mehmet Çopur, sağlık çalışanlarının can güvenliğinin sağlanması için hastane girişlerine X- Ray cihazı konulması gerektiğini söyledi. İzmir'de de geçtiğimiz haftalarda bir doktor jiletli saldırıya uğrarken, başka bir doktor sağlık raporu vermediği gerekçesiyle darp edilmişti. Türk Sağlık-Sen Üniversiteler Şube Başkanı Yasemin Zengin, İzmir'deki hastanelerde de X-Ray cihazı eksikliği olduğuna dikkat çekerek, gerekli tedbirlerin alınmasının önemine vurgu yaptı. 

“CAN GÜVENLİĞİMİZ YOK”

Hastanelerin birçok noktasında X-Ray cihazı bulunmadığına dikkat çeken Zengin, “Hastanelerde çok kısa bir alanda X-Ray var. Bildiğiniz gibi hastanelerin pek çok giriş yeri var. Birçok alanda X-Ray cihazı olmadığını söyleyebilirim. Üstünüzde kesici delici bir aletle girseniz bunu kontrol edebilecek bir mekanizma yok. Sağlıkta şiddetin önlenmesi için alınabilecek tedbirleri sürekli gündeme getiriyoruz. Ne yazık ki hastaneler ve kurumlar tarafından dikkate alınmıyor. Benim çalıştığım üniversite hastenesine ana kapıdan girdiğinizde güvenlik sizi karşılamıyor. İsteyen herkes elini kolunu sallayarak hastanenin her yerine girebilir, bir sağlık çalışanını çok rahat şekilde darp edebilir. Can güvenliğimiz yok. Güvenlik görevlilerinin olaylara müdahale etmesinde birtakım kısıtlamalar var. Caydırıcı tedbirlerin bir an önce alınmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı

TIKLAYIN

“SAĞLIK ÇALIŞANLARI KOD VERMEYE KORKUYOR”

Sağlıkta şiddeti önlemek için bazı yasal düzenlemelere ihtiyaç duyulduğunun altını çizen Zengin, “Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlar tutuklu yargılanmalı. Sağlıkta şiddeti yapanların elinden sağlık hizmeti alınmalı. Sağlıkta şiddete yönelik çözüm önerileri kapsamında hazırladığımız “Sıfır Toleranslı Alan Uygulaması” hayata geçirilmeli. Üniversite hastaneleri için konuşuyorum; 1111 kod uygulamasından sağlık çalışanları tam anlamıyla yararlanamıyor. Çünkü sağlık çalışanları darp edildiği zaman 1111 kodu verse de, kurum avukatlık hizmetiyle çalışanının arkasında ne yazık ki durmuyor. Sağlık çalışanı, darp eden kişiyle karşı karşıya kalıyor. Dolayısıyla çalışanlarımız, 1111 kodu vermeye korkuyor. Kurum avukatları, darp edilen sağlık çalışanını savunmalı. Sağlık çalışanları, darp eden kişiyle karşı karşıya bırakılmamalı” dedi.  

Hastanelerde acil kod renkleri ve acil kod numaraları nelerdir?

Beyaz kod (1111): Hastanelerde çalışanlara yönelik şiddeti önlemeyi amaçlayan acil durum yönetim aracıdır.
Mavi kod (2222): Acil tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyan hastalar, hasta yakınları ve tüm hastane personeline en kısa sürede müdahale edilmesini sağlayan acil durum yönetim aracıdır. Çoğunlukla kalbin durması (kardiyak arrest) durumundaki hastaya müdahalesini mümkün kılmaktadır.
Pembe kod (3333): Hastanede servislerde tedavi için bulunan bebek veya çocuk hastayı kaçırma girişiminin veya kaçırma durumunun tespit edilmesi halinde uygulanan acil durum yönetim aracıdır.

Doğukan Fikri FİDAN

Yorumlar (0)
0
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?