Hastane Şaşırdı: Covid Pozitif Sağlık Çalışanları, 10. Gün Sonunda Test Yapılmadan İşe Başlayacak Yazısı

Ankara'da Dr. Abdurrahman Yurtaslan Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi hastane'de görevli sağlık çalışanlarının evde izolasyon süresini düşürdü. Düşürmekle kalmadı izolasyon süresinin 10. gününün sonunda test yapılmaksızın iş başı yapılacak yazısıyla işi resmiyete dökmekten de geri durmadı.

Sağlık 12.11.2020, 00:17 16.11.2020, 19:06 Güler Sağlam
Hastane Şaşırdı: Covid Pozitif Sağlık Çalışanları, 10. Gün Sonunda Test Yapılmadan İşe Başlayacak Yazısı

Yoğun iş temposunda görev yapmaya çalışan, her geçen gün enfekte sağlık çalışanı sayısının arttığı, son 3 günde 13 sağlık çalışanının covid-19 virüsü sebebiyle hayatını kaybettiği düşünüldüğünde, pozitif olduğu için izolasyona alınan personeli 10. gün sonunda test yapılmaksızın sahaya göndermenin ne kadar insani ve vicdani olduğun kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. 

Sağlık Bakanlığından Covid Geçiren Çalışanlara: Test Yapılmadan İşe Dönün! haberi için tıklayınız

Sağlık Bakanlığının "TEMASLI TAKİBİ, SALGIN YÖNETİMİ, EVDE HASTA İZLEMİ VE FİLYASYON" isimli rehberinde "izolasyon süreleri sonlandırılan kişiler PCR testi bakılmaksızın işe geri dönebilir." notu düşülerek hastane yönetimlerine her ne kadar bu konuda insiyatif bırakılmış olsa da sorumlu bir çok hastane idaresi pcr testi iki defa negatife dönmeden sağlık personelini göreve başlatmadığı da biliniyor.

Ancak Dr. Abdurrahman Yurtaslan Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Komitesi tarafından Başhekimliğe yazıldığı iddia edilen yazıda; Sağlık Bakanlığının yayınladığı rehber dayanak gösterilerek pozitif sağlık çalışanlarının test yapılmaksızın 10. gün sonunda işe başlamaları istendi. Hastanenin uygulamasıyla daha çok sağlık çalışanının enfekte olacağı, hatta hastanelere şifa için gelen vatandaşa pozitif iken test yapılmadan 10. gün sonunda göreve başlatılan personeller aracılığıyla bulaş riskinin arttırılacağı iddiaları da gündemdeki yerini koruyor.

Sağlık Bakanlığının 14 Ekim günü Covid-19 Rehberindeki Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon bölümünün "Covid-19 hastalarında izolasyonun sonlandırılması" kısmında değişiklik yapmıştı.

Bakanlık Rehberinde; 

COVID-19 pozitif saptanan sağlık çalışanları;

  • Asemptomatikse ilk pozitif testinden 7 gün sonra, 24 saat arayla yapılacak iki PCR testi negatif olduğu takdirde veya PCR testi yapılmaksızın sayfa 15’te belirtilen COVID-19 hastalarının izolasyonunun sonlandırması (Asemptomatik veya Hafif Vakalarda (evde izlenen veya hastanede 24 saaten kısa süre yatan vakalar) İzolasyonun Sonlandırılması: PCR pozitif vakalarda PCR alındığı günden itibaren, olası vakalarda semptom başlangıcından itibaren 10. günün sonunda izolasyon sonlandırılır.)
  • » Semptomatik ise sayfa 15’te belirtilen COVID-19 hastalarının izolasyonunun sonlandırması algoritmasına göre işe dönebilir.

ASEMPTOMATİK HASTA NE DEMEK?

Sahip olunan hastalık edici mikrobun herhangi bir belirti göstermemesiyle, hastalık göstergesi olmayan fakat o mikrobu taşıyan kişilere asemptomatik hasta denebilir.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (11)
ÇETİN 9 ay önce
SAĞLIK ÇALIŞANLARINA SAHİP ÇIKACAK BİR ALLAH'IN KULU KALMAMIŞ BU MEMLEKETTE.GELEN VURUYOR,GİDEN VURUYOR.ÖZELLİKLE YARDIMCI SAĞLIK PERSONELİNE.SENDİKALARI HİÇ SORMUYORUM ZATEN.BU YAZININ ALTINA ENFEKSİYON HAST İMZA ATMASI ÇOK MANİDAR.
.... 9 ay önce
sanırım kölelik böyle bir şey.
Hemşire 9 ay önce
Sadece onkoloji de değil. Ankara nın hatta Türkiye nin tüm hastanelerinde sağlık çalışanı 10 günden sonra işe başlanacak. Bize acıyan mı var ki
bagımsız saglıkcı 9 ay önce
bu uygulama suçtur nasıl bir kör anlayış hastalanan calışanların sucu idareye aittir bu konuda yetkisiz yancı sendika ne yapacak acaba
Ali 9 ay önce
Bizim Hastanede 12.gün test yapılan hala pozitif olan personel yüzünden yayılım arttı. Ne kadar saçma ya?
Pandemi 9 ay önce
Personel sağlık bakanlığın rehberini düzgün okuyun sayfa 15 te ne yazıyor bakın. Okumadan bakmadan haber yapmayın.
Ali veli 9 ay önce
İdarenin bahsettiği covid (+) kişiler.
Haberde yazılan temaslı sağlık çalışanı algoritması.
Bu nasıl habercilik?
İdarenin yazsında bir hata yok ki
Yorumcu 9 ay önce
Sivri zeka, bakanlık rehberinin ekran görüntüsünü dahi habere eklemişler. İdare yalakalığı yapacağına, 10 gün sonunda negatife dönmeyen çalışma arkadaşınla yan yana çalışacağını düşün biraz.
SENDİKALARDANİSTİFA! 9 ay önce
İzmirde Atatürk eğitim ve araştırma hastahanesi de covid teması olduğu için 2gün verdi. Diğer hastaneler de covidli sağlık çalışanlarına 10gün!sendikalardan istifa!
Sevinç 9 ay önce
Test yapılmadan negatife dönmeden çalışanın işe dönmesi doğru değil bana göre hem personele hem hastalara bulaş olabilir ayrıca çalışanda kendini psikolojik olarak iyi hissetmez
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
33
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?