PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

‘Hastane Personeli Arkasındaki Siyasi Gücü Güvenerek Personele Kötü Davranıyor’

Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesinde görevli personellerin arkalarındaki siyasi güce güvenerek hasta ve hasta yakınlarına kötü davrandıkları ile ilgili iddialara Rektör cevap verdi. Rektör Yılmaz: “böylesine bir hadise ben bizzat izin vermeyeceğim” dedi.

Sağlık 28.09.2022, 10:19 Cansu Polat
‘Hastane Personeli Arkasındaki Siyasi Gücü Güvenerek Personele Kötü Davranıyor’

Rize’de 2 ay önce göreve başlayan Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Yılmaz üniversite hastanesini bir vatandaş gibi gezdiğini belirterek “ben böyle kötü bir Acil Servis görmedim” dedi.

Hastaneyle ilgili yaptığı denetimini basın mensupları ile paylaşan Rektör Yusuf Yılmaz, üniversite hastanesini bir vatandaş olarak gezdiğini, bütün katları, acil servisi gayriresmi olarak ziyaret ettiğini, yeni atandığı için çalışanların kendisini tanımadığını ancak “böyle kötü bir Acil Servis görmediğini” dile getirdi.

Diğer taraftan özellikle yerel basın da gündeme getirilen Eğitim Araştırma Hastanesinde görev yapan personellerin hasta ve hasta yakınlarına arkalarındaki siyasi güce güvenerek kötü davrandıkları ile ilgili iddialara cevap veren Yılmaz, böylesine bir hadiseye ben bizzat izin vermeyecegim. Siyasilerle görüştüm. Onlar da böyle bir şeye sahip çıkmayacaklarını belirtti dedi.

Prof. Dr. Yılmaz, "Bu süreyi yoğun tempo içerisinde üniversitemizi ve şehrimizi tanımakla geçirdik. ‘Nasıl bir katkıda bulunabiliriz önce tespit edelim’ dedik. Bir hekim olarak teşhisi doğru koyamazsınız tedaviniz uygun olmayabilir. Üniversiteyi de öyle görüyorum. Önce doğru teşhis ihtiyaçları belirlemek, ardından elimizdeki imkanlarla en büyük verimliliği alabilecek müdahalelerde bulunmaktır. Şehrin nabzını yokladığımızda en büyük taleplerin neredeyse yüzde 95'i sağlıkla alakalı. Sağlık derken de aklımıza üniversitemizin hastanesi geliyor. Üniversitemizin hastanesini ben bir vatandaş olarak önce gittim gezdim, sonra bir hasta, hasta yakını olarak gittim. Sonra bütün katları, acil servisi arkadaşlarımla gayri resmi olarak gezdik. Atamam yeni olduğu için çoğu kişi beni tanımıyordu. Hatta servislerde kilitli bile kaldık, kapıyı açanımız bile olmadı” diye konuştu.

Rektör Yılmaz, Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile ilgili şikayetlerden bahsederken hasta ve hasta yakınlarına kötü davranan personelin gözünün yaşına bakmayacaklarının sinyalini verdi. Rektör Yılmaz, kendilerini siyasi arenada gören personele de kesinlikle izin vermeyeceklerine vurgu yaptığı açıklamasında, “Kötü bir örneğe herhangi bir siyasetçinin sahip çıkacağına inanmıyorum. Ama bütün ileri sürülen tezde bu. Düzelmiyor çünkü takmıyor. Takmıyor, çünkü arkasında olan kişi var. Ben bunu kabul etmiyorum. Böyle bir şey olmaz. Kimsenin arkasında bu anlamda hiç kimsenin duracağına inanmıyorum. Böylesine bir hadiseye ben bizzat izin vermeyeceğimi de söylüyorum. Bu kabul edilebilir bir şey değil. Bu konuda ben siyasetçilerle de konuştum. ‘Biz asla kimsenin arkasına da durmayız, böyle bir şey olamaz’ dendi. Bende buna inanıyordum zaten.” dedi.

Yorumlar (0)