PERSONEL SAĞLIĞIN Whatsapp Haber Kanalı İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Doktoru Bıçakla Kovalayan Şahsa Verilen Ceza 'Fazla' Bulunarak Yargıtay‘dan Döndü

Ankara Yenimahalle Eğitim Araştırma Hastanesinde meydana gelen olayda Acil Servis doktorunu ekmek bıçağıyla kovalayan şahıs hakkında verilen hapis cezası Yargıtay’a taşınmıştı. Yargıtay sanığa verilen cezanın fazla olduğunu belirterek “haksız tahrik indirimi” yapılması gerektiğine hükümetti.

Sağlık 24.06.2022, 18:34 24.06.2022, 21:42 Cansu Polat
Doktoru Bıçakla Kovalayan Şahsa Verilen Ceza 'Fazla' Bulunarak Yargıtay‘dan Döndü

Ankara Yenimahalle Eğitim Araştırma Hastanesi’nde 2 Mayıs 2012 tarihinde meydana gelen olayda acil servise başvuran hasta, nöroloji acil bölümünde yer olmaması nedeniyle Yüzüncü Yıl Hastanesi‘ne sevk edildi.

112 tarafından Yüzüncü Yıl Hastanesine getirilen hasta ve eşi Mustafa U., 100. Yıl Hastanesi doktoru tarafından tekrar gönderildiği Yenimahalle Eğitim Araştırma Hastanesinin yoğun bakımına alındı.

Bu duruma öfkelenen Mustafa U., eline aldığı ekmek bıçağıyla hastanenin acil servisine gitti. Eşini muayene eden acil servis doktoru K.H.’yi, ekmek bıçağıyla kovalamaya başladı. Bu esnada ayağı kayarak yere düşen saldırgan Mustafa U., gözaltına alındı.

YENİDEN YARGILANACAK

Doktor K.H.’nin şikâyeti üzerine saldırgan Mustafa U. hakkında dava açıldı. Ankara 9. Asliye Ceza Mahkemesi, saldırgan Mustafa U.’nun ekmek bıçağıyla doktoru kovalamasını ‘silahlı tehdit’ suçu sayarak 2 Ekim 2019 tarihli kararıyla 3 yıl hapis cezası verdi. Mahkeme, cezayı 6’da 1 oranında düşürerek 2 yıl 6 ay hapis cezasına indirdi.

Saldırgan Mustafa U., cezaya itiraz etti ve son olarak dosyayı Yargıtay’a taşıdı. Dosyayı ele alan Yargıtay 4. Ceza Dairesi, 20 Mayıs 2022 tarihinde saldırgana verilen 2 yıl 6 aylık cezayı fazla buldu. Tekrar yargılamanın yapılması istemiyle dosyayı yerel mahkemeye gönderen Yargıtay, kararın gerekçesinde, ‘sanığın, eşini kaybedeceği korkusu, ağır üzüntü, yapılan sevk işlemleri ve sonucuna tepki göstermesiyle tehdit eyleminde bulunduğu, bu nedenle haksız tahrik indirimi yapılması gerektiği’ne hükmetti.

Yorumlar (11)
Dr 2 ay önce
güya sağlıkta şiddet yasası çıkmıştı
adam bıçakla doktoru öldürmek için kovalıyor, ayağı kayıp yere düşmezse doktoru planlı bir şekilde öldürecek ama adalet sistemimiz cezayı çok fazla bularak indiriyor
radyopatolog 2 ay önce
bu kadar masum bir eylem için ceza mı verilirmiş?
gaarip 2 ay önce
Hakim Allah senin belanı versin, paramı yedin sen. Ceza alması için illa doktoru öldürmesi mi gerekli. yakalasa mutlaka bıçaklayacak. sizin gibi hakimlerin yüzünden sağlıkçılar hep madur. İnşaAllah fazla hüküm yiyeceği korkusuyla sizide bıçakla kovalarlar.
Doktor 2 ay önce
Simdi ayni sevk olayı gibi olmus ilk mahkemeye geri dönmüs demekki ilk karari veren hakimida bıcakla kovalasa bundan fazla ceza almayacak???????!!!!!!!!!
Yargının verdigi keyfi ve sadece hakim ve savcılara karsı olan taraflı kararlarına el atılmalı
tahsin fatih emekli doktor eski bashekim 2 ay önce
esini yakinini akrabasini kaybetme korkusu butun insanlarda var. hekiminde hastasini kaybetme korkusu var uzuntu de ayni sekilde.bicak la kovalanan kisi hakim olsaydi adaletin yerine gelmemesi korkusu nedeni ile haksiz tahrik denecekmiydi. karari verenler hukuk tarihine bu komedi ile gectiler.
Gytt 2 ay önce
Bu hakimlere savcılara da dava açılmalı. Onlar da yargılanmalı. Verdikleri haatalı kararlar ne olacak?
Adaletinizeeee sitem!! ettim gitti 2 ay önce
Sizin vereceğiniz kararınıza sitem edeyim!!lan bu kadar olay oluyor o kadar sağlık çalışanı öldürülüyor hiç mi canın acımıyor kızmıyorsun.bre gafiller inş sizin başınıza daha fazlaları gelir de adalet adalet diye yırtarsınız
Macit 2 ay önce
İllaki doktorun ölmesimi gerekiyordu ceza için.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
30
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?