Devlet Hastanesi’nde Başhekim Baskısı İddiası!

Suruç Devlet Hastanesi Başhekiminin nöbet değişimlerinin gece saat 24.00’da yapılması kararı aldığı öne sürüldü. Başhekimin ayrıca sağlık çalışanlarına sürekli baskı yaptığı iddia edildi.

Sağlık 08.01.2020, 10:26 08.01.2020, 10:30 Güler Sağlam
Devlet Hastanesi’nde Başhekim Baskısı İddiası!

Suruç Devlet Hastanesi’nde iki kişinin çalışması gereken acil röntgende tek kişi çalışıyor. Zaruri ihtiyaçlar için görevli olduğu röntgen odasını terk eden personel, hasta yakınlarından işittiği azarın yanı sıra iddiaya göre başhekimin de hakaretine uğruyor.

Hastalardan gelen yoğun şikayetlerin ardından, röntgen odasında tek başına çalışan kişi de, odadan ayrılınca, çareyi kapıya yazı yazıp, odanın neden kapalı olduğunu açıklamakta buldu.

Röntgen kapısının odasına “yemeğe gidiyorum”, “lavaboya gidiyorum” şeklinde yazı yazan sağlık personeli, iddiaya göre, hastane başhekimi Necmi Eşiyok’un sözlü hakaretine uğradı. "Terbiyesizsiniz, insan olun" şeklinde hakaret eden başhekim Eşiyok’un bu tarz hakaret ve baskıları sürekli yaptığı öne sürüldü.

Bu iddiaların ardından Sağlık-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı Abdülkadir Yabir, Eşiyok’un bu hakaret ve baskılarının uzun süreden beri devam ettiğini ve bu nedenle İl Sağlık Müdürlüğü’ne kendisi hakkında şikayette bulunduklarını söyledi.

TIKLAYIN

"HEM HASTALARDAN HEM BAŞHEKİMDEN HAKARET İŞİTİYORLAR"

Sağlık çalışanlarının Suruç Devlet Hastanesinde mobing ve hakarete uğradığını belirten Yabir, “Daha önce çalışanlara mobing yaptığı için sendika olarak sağlık müdürlüğüne hakkında şikayette bulunduğumuz Suruç devlet Hastanesi başhekimi çalışanlar üzerindeki baskıyı farklı bir boyutta taşıdı. Acil röntgen için iki personelin olması gerektiği, hastane taşındığı günden itibaren dile getirilmekteydi Bir türlü sesimize kulak verilmedi. Nöbetçi arkadaşlar yemek ve lavabo ihtiyaçlarını gidereceği vakitlerde acil röntgende personel olmadığı için hasta yakınları tarafından sözlü hakaret ve fiziksel şiddete gidecek kadar büyük sorunlar yaşıyor. Son olarak arkadaşlar ihtiyaçlarını gidereceği zamanlar röntgen kapısına ‘yemeğe gidiyorum’ veya ‘lavaboya gidiyorum’ diye kağıt asmaya başladılar. Çünkü hasta ve hasta yakınları haklı olarak bu personel nerde burası acil diyerek soru soruyorlar. Bunu gören başhekim röntgen teknisyen odasına gelerek ‘siz terbiyesizsiniz..insan olun..’ tarzı hakaretler edip gitmiştir. Bunun için 14 kişinin ayrı ayrı bunu dile getiren yani personelin ihtiyaçlarını giderdiği yemek ve lavabo zamanlarında sorumluluğun kime ait olduğuna dair dilekçeleri aylar önce idareye verilmesine karşın dilekçelere herhangi bir cevap resmi olarak verilmemiştir” dedi.

GECE SAAT 24.00’TE NÖBET DEĞİŞİMİ

Başhekim Eşiyok’un ayrıca nöbet değişimlerini gece saat 24:00’da yapılacağı yönünde karar aldığı belirtildi. Nöbet listesinin de çalışanlara mesaj yoluyla iletildiği öğrenildi. Nöbet değişimlerinin gece ortasında yapılmasının çalışanların can güvenliği açısından sakıncalı olduğunu belirten Yabir, "Ocak ayın nöbet listesini dün gece yarısında değiştirerek çalışanların gece saat 24.00’da nöbet değişimi yapmasına karar vermiş. Gece yarısı nöbette gelecek ve nöbette çıkacak arkadaşlara servis aracı tahsis edilmemiştir. Nöbete gelen ve çıkacak olan arkadaşların güvenliğinin sorumlusu kim olacak? " diye konuştu.

BAŞHEKİM: KURALLARA GÖRE HAREKET EDİYORUZ

Nöbet değişimlerin gece saat 24.00’a alındığı bilgisinin doğru olduğunu belirten Hastane Başhekimi Necmi Eşiyok, bu durumu, idarenin tasarrufu olarak yorumladı. Keyfi olarak bir değişiklik yapmadığını ifade eden Eşiyok, "kesinlikle kimseye hakaret etmedim. Acil röntgende tek kişinin çalışmasına gelince de Ceylanpınar’da Viranşehir’de ve Birecik’te de aynı durum var. Kesinlikle egomu tatmin etmek için yaptırım uygulamıyorum" dedi.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (2)
Sağlıkçı 1 yıl önce
Allahın dan bulsun böyle adamlar biraz insan olduklarını hatırlasın yöneticiler zulümde bir yere kadar ama vekillerimizin inşAllah dikkatini çekerde Gereğini yaparlar
Mıhee 1 yıl önce
Bu suruc bashekim i tam bir facia . Adamin oraya gelis amaci resmen alttakileri ezmek . Allah kimsenin ahını kimsede bırakmaz .
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?