Bu hastanede ameliyata konsey karar veriyor. Yüzde 48'i reddedildi

Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde gereksiz harcamaları önlemek ve kaliteyi artırmak için tedavi ve ameliyatlarda denetim başlatıldı. Bir yılda bin 511 hastadan 720'si için ameliyata gerek duyulmadı.

Sağlık 27.08.2021, 10:38 Güler Sağlam
Bu hastanede ameliyata konsey karar veriyor. Yüzde 48'i reddedildi

İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde sağlık sisteminde gereksiz harcamaları önlemek ve kaliteyi artırmak için tedavi ve ameliyatlarda denetim sistemi başlatıldı. Türkiye'de bu sistemin uygulandığı ilk ve tek hastane olduklarını dile getiren başhekim Prof. Dr. Necdet Sağlam, "Biz hastanemizde yaptığımız bu konsey uygulamalarıyla hekimlerin ve hastaların denetlenebileceğini gösterdik, hekimlerimiz de bu uygulamadan çok memnun kaldı.

Tedavi veya ameliyat yöntemi denetimiyle hasta için en doğru tanıyı en hızlı şekilde koymayı sağladık. Yapılan konseyler sonucunda Ekim 2020 ve Temmuz 2021 tarihleri arası konseye çıkan bin 511 hastadan 720'sine ameliyat dışı karar çıktı. Yani hastaların yüzde 48'i ameliyat dışı yöntemlerle tedavi edildi. Bu çok ciddi bir rakam" dedi. Sağlık sisteminde 2004'ten bu yana ciddi devrimler yapıldığını vurgulayan Başhekim Prof. Dr. Necdet Sağlam, sağlıkta kaliteyi artırmak için geliştirdikleri "provizyon sistemi" projesini SABAH'a anlattı. İşte özetle söyledikleri:

ÖNCELİK HASTAYI VE HEKİMİ KORUMAK

Bu projeyi 2015'ten bu yana hayata geçirme hayalim vardı. Bu fikrimizi bakanlığa iletince hastanemizde bu çalışmayı yapmak için izin verildi. Hemen Haziran 2020'den itibaren konseylerimizi oluşturduk ve bu sistemi şu anda hastanemizde bütün branşlarda uyguluyoruz. Bakanlığımızın isteği üzerine kendilerine sunum yaptık. Bu konseylere ilk önce özellikli ameliyatlar dediğimiz büyük ameliyatlardan başladık ama şu anda genelleştirdik.

Sağlık sisteminde yeni devrimlere ihtiyaç var. Kamuda yaşanan denetim eksikliğinden dolayı tedavi esnasında hekimle hasta karşı karşıya kalıyor. Bir hekim bir ameliyat önerdiğinde kamu bu ameliyatı denetlemiyor. Tedavi ve ameliyat yöntemi denetimi ve sağlıktaki değer artışı için yapılacak uygulamalar, hem hastanın hekime ve sağlık sistemine olan güvenini artırır hem de hekimin hastayı daha fazla sahiplenmesini sağlar.Bu konseyleri oluşturma amacımız, öncelikle hastayı ve hekimi korumak.

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

GEREKSİZ MALİYETLERİN ÖNÜNE GEÇİLİYOR

Sağlık harcamaları her hastanede standart değil.Mesela malzeme kullanımında aynı ameliyat farklı fiyata çıkabiliyor, bunun denetlenmesi lazım. Gereksiz, aşırı, hatalı tedaviler ve ameliyatlar ile sağlık harcamaları arttı. Doktor istediği, düşündüğü tedaviyi hastasına teklif ediyor, uyguluyor, malzeme kullanıyor. Aşırı ve gereksiz tetkik istenebiliyor. Biz burada gereksiz sağlık harcamalarının da önüne geçmeye çalışıyoruz.

HASTANIN BRANŞLAR ARASINDA DOLAŞMASINA GEREK KALMIYOR

Başhekimliğimizin onayı ile hastalar ameliyat listesine yazılıyor. Böylece hasta hakkında, branşlar arasında dolaşmasına gerek kalmadan en hızlı ve doğru tanı konuluyor."

HEDEF KAMUDA PROVİZYON SİSTEMİ

Bu olumlu sonuçlardan bütün hekim ve hastalamızın faydalanması ve sağlık sistemimizde kalitenin daha da artması için SGK ve Sağlık bakanlığımızın kamuda provizyon sitemine bir an önce geçmesini arzu ediyoruz.

DİLAN KAYA

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (5)
OPDRTUN 5 ay önce
BU UYGULAMANIN AMELİYAT OLMAYAN HASTALAR ÜZERİNDEKİ SONUÇLARI HAKKINDA BİR ÇALIŞMA VAR MI ACABA? İYİLEŞTİLER Mİ? KENDİ HALİNE Mİ BIRAKILDILAR ? YOKSA ???
Hekimce 5 ay önce
Zararına ameliyat yapmıyoruz demenin çiçekli hali. Karşı değilim destekliyorum. Hastane gibi önemli kurumları bu hale düşürenler utansın. Kurulda muhtemelen bu ameliyatı yaparsak zarar ediyoruz, bunda etmiyoruz gibi şeyle konuşuluyordur.
dr 5 ay önce
amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok, özellikli işlem konseyleri yıllardır istanbulda birçok hastanede uygulanıyor. yeni bir uygulama değil. sgk konsey kararı olmadan zaten birçok özellikli işlemi karşılamıyor.
hemşire 5 ay önce
gereksiz yere bizden döner sermaye almasınlar artık
Sistem 5 ay önce
Hastane yönetim sistemi değiştikten sonra, kar etmesi gerektiği ve bu yüzden çoğu idarenin istediği bir durumdu. Buna daha mantıklı, ayrıntılı bir inceleme ile yapılması şartıyla güzel bir uygulama AMA ameliyat olması gereken 1 hastayı bile gerek yok diyebilir bir kurulumuz varsa o zaman hiçbir anlamı yok. Bize alışkanlık yaptı ölümler ama bana bu ters, 1 tane CAN ın kıymeti paha biçilemez...
-6
kapalı
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?