Bilirkişi, başhekim ile müdürü kusurlu buldu

İzmir Torbalı Devlet Hastanesi'nde göz ameliyatı esnasında anestezi uygulanırken oksijen yerine azot gazı verildiği iddiasıyla kalbi duran ve buna bağlı olarak beyin felci geçiren 6 yaşındaki Ege Avcı'nın ailesinin şikayeti üzerine başlatılan soruşturmada bilirkişi raporunu tamamladı.

Bilirkişi, başhekim ile müdürü kusurlu buldu

Bilirkişi, ameliyathanede arıza nedeniyle bağlantıları sökülen ve yeniden takılan pendant cihazlarının gaz hortumu bağlantılarının kim tarafından yapıldığının tespitini istedi. Buna göre de bu kişinin asli kusurlu, başhekim başta olmak üzere çok sayıda yetkilininde tali kusurlu olduğu raporuna yazdı. 

TIKLAYIN

10 Aralık 2018 günü Torbalı Devlet Hastanesi'nde ameliyata alınan Ege’nin anestezi verilirken oksijen yerine azot verilmesi üzerine kalbi durdu, beyninde de ödem oluştu. Hayata yeniden döndürülen Ege, Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi'ne sevk edilerek, bu hastanede 2 ay süren bir tedavi gördü ama serebral palsi hastası olurken yüzde 100 engelli raporu verildi. 

BAŞHEKİM, MÜDÜR TALİ KUSURLU SAYILDI

Ailenin şikayeti üzerine savcılığın olayla ilgili başlattığı soruşturmada bilirkişi raporu tamamlandı.ameliyathanede arıza nedeniyle bağlantıları sökülüp yeniden takılan pendant cihazlarının gaz hortumu tamirini yapan kişinin birinci dereceden olaydan sorumlu olduğunu yazan bilirkişi, Torbalı Devlet Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Şenol Topçu ile Hastane İdari ve Mali İşler Müdürü Ahmet Akman başta olmak üzere,  pendant cihazlarını tedarik eden yüklenici medikal firmasının yetkilileri Ali Y. ve Fatih K.'nin de tali kusurlu olduğu belirtti. Ayrıca, 4 numaralı ameliyathanenin anestezi teknisyeni Sibel A., ile ameliyathane sorumlu hemşiresi Ayşe Ö., hakkında ise gaz bağlantılarını kontrol etmedikleri için kusur bulunurken, biyomedikal cihaz teknikeri Fatma G. de tali kusurlu bulunanlar arasında sayıldı.

Mehmet Canayakın

Haber ve bilgi kaynağına çabuk ulaşmak ve bu kaynaklardan edindiğim bilgi ve haberleri ziyaretçilerimize sunmaya odaklanmış bir hikaye yazıyorum. Habere, olaya, olguya, belgeye ve bilgiye dayalı yazılar yazarak, sağlık haberciliğinde oluşmuş tabuları yıkmaya devam ediyorum.


İletişim Hesapları

saglikpersonelihaber.net IOS ve Android Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel haberlerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

SaglikPersonelHaber.Net Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

SaglikPersonelHaber.Net IOS Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

Instagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER