PERSONEL SAĞLIĞIN Whatsapp Haber Kanalı İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Beyin Cerrahi Profesörü Hamit Ziya Gökalp Yaşamını Yitirdi

Adı Türkiye’nin ilk Beyin Cerrahları arasında yer alan Profesör Doktor Hamit Ziya Gökalp Ankara’da 93 yaşında yaşamını yitirdi.

Sağlık 09.07.2022, 15:26 Cansu Polat
Beyin Cerrahi Profesörü Hamit Ziya Gökalp Yaşamını Yitirdi

1929 Elâzığ doğumlu olan Gökalp, ilk ve ortaokulu Sivas ve Gaziantep’te okurken liseyi ise Elazığ’da bitirdi.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne askeri öğrenci olarak 1946 yılında başlayan Gökalp, mezuniyeti sonrasında GATA’da stajını tamamlayarak 1957-1959 yılları arasında Genel Cerrahi Asistanlığı görevini yaptı.

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Beyin ve Sinir Cerrahisi ihtidasını yapması için Amerika’ya gönderilen Gökalp, George Washington Üniversitesi’nde 5 yıl asistanlık ve öğretim üyeliği yaptı.

Amerikan Nöroşirürji Board sınavını kazanarak "Board Sertifikası" alan Gökalp, başarılarıyla sınırlı sayıdaki beyin ve sinir cerrahı arasına girerek 1965'te Türkiye'ye döndü.

GATA'da Beyin ve Sinir Cerrahisi servisini kuran Gökalp, 2005'te Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesinin kuruluşunda yer alarak, emekli olduğu 2015'e kadar Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı olarak çalıştı.

Onur madalyası aldı

Branşı ile ilgili uluslararası 10, ulusal 4 derneğin üyesi olan Gökalp'in ulusal 138, uluslararası 46 yayını ve bir ders kitabı bulunuyor.

Prof. Dr. Hamit Ziya Gökalp, 2007'de Dünya Beyin Cerrahisi Dernekleri Federasyonunun (WFNS) iki yılda bir uluslararası başarı gösterenlere verdiği "Onur" madalyasını, küresel ölçekte beyin cerrahisine yaptığı katkılardan dolayı almaya layık görüldü.

Türk Nöroşirürji Derneğinin "Üstün Hizmet Ödülü"nün de sahibi olan Gökalp, 60 yıllık kariyerinde çok sayıda beyin cerrahı yetiştirerek, bu alana önemli katkılarda bulundu.

Yorumlar (1)
Hemşire 1 ay önce
Hep doktoru destekleyen haber yapmayın ve lan
https://m.yeniakit.com.tr/haber/ttbnin-provokasyonunun-sonucu-doktor-acil-servisteki-hastalara-bakmayacagim-diyerek-kacti-1672645.html
Hekimler hem hemşirelere hem de halka zulmediyor
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?