PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Bakan Koca'nın Vaka Sayıları Açıklamasına Doktorlardan Tepki

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın vaka sayıları ile ilgili yaptığı açıklamalara tepki gösteren uzmanlar, vaka sayılarının gerçeği yansıtmadığını belirtirken salgının bittiği yönünde herhangi bir söylemde bulunulamayacağını ifade ettiler.

Sağlık 18.04.2022, 13:25 18.04.2022, 17:43 Cansu Polat
Bakan Koca'nın Vaka Sayıları Açıklamasına Doktorlardan Tepki

Sosyal medya hesabından her gün düzenli olarak COVID-19 vakaları ile ilgili veri paylaşımı yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son yaptığı açıklamasında 5000 vaka sayısının altının görülmesiyle ilgili “Gözümüz aydın. 5 binin altını gördük. Yeni vaka sayısı 4 bin 425” ifadelerini kullanmıştı. Yine Bakan Koca daha önce yaptığı paylaşımda ise “Fahrettin Koca’yı tanımadığımız günlere dönüyoruz. Bugünkü vaka sayısı 5 bin 609” açıklamasına uzmanlardan tepki geldi

YENİ VARYANTLARLA YENİDEN YÜKSELİŞE GEÇECEK

Televizyon ekranlarından pandeminin başından buyana bir çok açıklama yapan Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, yeni varyantların sonrasında vaka sayısının yeniden artacağını belirterek "salgın adeta kadere kısmete bırakıldı yeni varyantlar çıkmaya devam ederken her ülke araştırma yapıyor ancak Türkiye yapmıyor" diye konuştu

ESKİ KRİTERLER UYGULANSA...

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Sağlık Bakanı Koca'nın açıkladığı vaka sayılarının gerçeği yansıtmadığını belirterek "test yapma kriterlerinin zorlaştırıldığını, eski kriterlerdeki gibi test yapılması durumunda mevcut vaka sayısının 5 - 10 katı fazla çıkacağını" ileri sürerek "devlet, ekonomik, sosyal hayat ve turizim canlansın istiyor ve salgın yokmuş gibi davranıyor. Turizim ve ekonomi candansın demek yanlış, insanlar tedirginlik yaşadığı için canlanamıyor" ifadelerini kullandı.

AŞIYI DURDURDULAR İDDİASI

Vaka sayıları ile ilgili Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Saltık'da yaptığı açıklamada, salgının görünümü ile ilgili değişiklikler olduğuna dikkat çekerek "Dünya sağlık örgütünün yaptığı yeni varyantların endişe verici olarak açıklamasını hatırlatarak, salgının nerede hızla çoğalıyorsa yeni varyantların ortaya çıkmasının daha kolay hale geldiğini söyledi. Prof. Saltık, Dünya sağlık Örgütü’nün "Pandemi henüz bitmedi" açıklamasının önemli olduğunu ifade ederek, "Sağlık Bakanlığının mevsimden medet umduğunu, aşıyıda bitirerek sağlığa harcama yapmak istemediğini" iddia etti.

Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?