Bakan Koca'nın Açıklamaları Dünya Sağlık Örgütü'nü Harekete Geçirdi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın "Her vaka hasta değildir, testi pozitif olup semptom göstermeyen var" açıklaması üzerine Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ), Türkiye'den açıklama beklediği öğrenildi.

Sağlık 02.10.2020, 16:16 03.10.2020, 09:58 Güler Sağlam
Bakan Koca'nın Açıklamaları Dünya Sağlık Örgütü'nü Harekete Geçirdi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 30 Eylül'de yaptığı basın açıklamasında, her vakanın hasta kabul edilmediğini ve günlük olarak açıklanan koronavirüs verilerinde sadece Covid-19 semptomu gösteren kişilerin yer aldığını söylemesinin ardından Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Basın Sözcülüğü, Türkiye Sağlık Bakanlığı ile iletişime geçildiğini duyurdu.

BirGün'den Didem Mercan'ın haberine göre, Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Basın Sözcülüğü, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklamanın ardından Türkiye’deki verilerin doğruluğu konusunda yaptığı açıklamada ‘’Durumla ilgili ek açıklama için şu anda Türkiye Sağlık Bakanlığı ile iletişim halindeyiz ve daha fazla bilgi elde edildikçe sizi bilgilendireceğiz’’ ifadelerini kullandı.

DSÖ Sözcülüğü, testlerin, virüsün nerede olduğunu anlamak ve kontrol altına almak adına harekete geçmek için kritik bir halk sağlığı önlemi olduğu ve temasları izlemenin, olumlu vakaları izole etmek bir ön şart olduğunu belirtti.

Türkiye’nin test kapasitesini semptom göstermeyen vakalara da yükseltmiş olmasının övgüye değer olduğunu kaydeden DSÖ Sözcülüğü, semptomlarına bakılmaksızın tüm Covid-19 pozitif vakalarının izole edilmesinin salgının yayılma zincirinin kırılması için önerilmekte olduğunu ifade etti.

Ülkelerin, tüm Covid-19 pozitif vakalarını DSÖ'ye bildirmeye teşvik edildiğini dile getiren sözcülük, Bakan Koca’nın her vakanın hasta kabul edilmediği ve günlük olarak açıklanan verilerde semptom göstermeyen kişilerin yer almadığını söylemesi üzerine Türkiye Sağlık Bakanlığı ile iletişime geçildiğini ve konuya ilişkin detaylı bir açıklama için görüşme halinde olduklarını ifade etti.

TIKLAYIN

FAHRETTİN KOCA’NIN AÇIKLAMASI

Sağlık Bakanlığı günlük olarak açıkladığı koronavirüs tablosunda değişikliğe gitmiş ‘Bugünkü vaka sayısı’ olarak belirtilen kısım ‘Bugünkü hasta sayısı’ olarak değiştirilmişti.

Konu ile alakalı tepki çeken değişikliğin ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, şu açıklamayı yapmıştı:

“Her vaka hasta değildir, testi pozitif olup semptom göstermeyen var. Bunlar çoğunluğu oluşturuyor. Tespit ve izole edilemezlerse salgının büyümesine yol açarlar. Bu kişilerin testleri izole edildiklerinde ortalama bir hasta sonra negatif çıkmaktadır. Asemptomik koronavirüs pozitifleri sürecin birinci dereceden sorunu görmek, mart ayında kalmış demektir.

Basitçe bilmemiz gereken diğer şey, semptom gösteren kişilerin taşıyıcı olduğu gerçeğidir Her gün açıklanan ve üzerinde durduğumuz yeni hasta sayısı dikkat konusu olmalıdır.

Testi pozitif çıkanların her biri vakadır, büyük kısmı belirti göstermiyor. Testi pozitif çıkmış herkesi ifade eden vaka kelimesinin anlamı ile hasta kelimesinin anlamı aynı değildir."

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (6)
Hakkı 4 ay önce
Dsö zaten biliyor bunu sadece işine gelmiyor. Bir çok kişi belirti vermeden virusu bulaştırdı. Tüm gercekleri muhalifler ve paragözler anlayacak ama dünyada ama ahirette
Seninleyiz ve Yanındayız 4 ay önce
Bu adamın emeklerini hiçe sayarsak vAllahi de billahi de iflah olmayız arkadaşlar..

Fahrettin Koca dünyanın takdir ettiği bir şekilde yönetti ve yönetmeye devam ediyor bu süreci..
Ecip 4 ay önce
Utanmadan edepsizce sana laf söyleyenlere karşı tabikide Fahrettin Kocanın Yanindayız ... olmamak çok büyük bir ihanettir bunun vebali ödenemez
eeee ! 4 ay önce
koca koca yalanlarına koca koca kılıflar bulurlar.
Devletin Şefkatli Tokadı 4 ay önce
Sonuna kadar yanındayız Koca yürekli adam. Türk ve İslam düşmanları kaşınmaya başladı. Akıllarıca iyi giden duruma hasetlenen gecesini gündüzüne katan sağlıkçıları kışkırtma peşindeler. Ermeni ve Yunan taraflarına karşı dikkatli olmak lazım. Provakatörler tespit edilsin memurluktan atılsın
Ahiret 4 ay önce
Artık sayı vermeyin çok itici ve komik duruyor milleti de salak yerine koymayın dürüst olmayı deneyin beceremiyorsanız susun
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?