Bakan Koca, Koronavirüs Hastasının Bulunduğu İli Neden Söylemediğini Açıkladı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs vakasının hangi ilde görüldüğüne dair açıklama yapmamasının nedeni habertürk yazarına açıkladı.

Sağlık 12.03.2020, 10:32 12.03.2020, 10:35 Güler Sağlam
Bakan Koca, Koronavirüs Hastasının Bulunduğu İli Neden Söylemediğini Açıkladı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’deki ilk koronavirüs vakasının görüldüğü ile dair neden bilgi vermediklerini açıkladı. Koca, tüm Türkiye’de hassasiyeti diri tutmak istediklerini söyledi.

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, bugünkü yazısında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile olan sohbetini yazdı. Dünkü AKP Meclis grup toplantısı ardından vekillerle sohbet ederken Sağlık Bakanı’nın da yanlarına geldiğini söyleyen Sarıkaya, Koca’nın tedbirlerin iyi gittiğini, bir vakanın ötesine rastlanmadığını söylediğini aktardı.

Sarıkaya, yazısının devamında ise Sağlık Bakanı’nın koronavirüs vakasının görüldüğü ili açıklamama nedenine dair geçen sohbeti şöyle anlattı:

(Sağlık Bakanı) Koronavirüse yakalanan kişinin hastalığı yurt dışından kapmış olduğunun da altını çizdi.

“Hangi ilde olduğunu neden açıklamadınız?” sorumuza verdiği yanıt ise dikkat çekiciydi:

TIKLAYIN

“Virüsü almış olan kişinin kendisini ve ailesini karantinaya aldık. Eğer ili açıklamış olsaydık hassasiyeti sadece o vilayete yoğunlaştırır, diğer illerdeki tedbiri azaltabilirdik. Her yerde hassasiyeti diri tutmak için açıklamadık…”

Bu aşamada şu soruyu yönelttik:

“İran’da ilk vaka çıktığında siz ‘Kum kentini o an karantinaya alsalardı bu denli yayılmazdı’ demiştiniz. Ancak siz de ilk vakanın çıktığı yerin karantinaya alınmasını uygun bulmuyorsunuz?”

Yanıtı kısa ve net oldu:

“Tek bir hadiseye rastlandı, o da yurt dışı temaslı olduğu için karantinaya alma ve açıklama gereği duymadık. Eğer açıklasaydık, herkes sanki sadece orada varmış gibi bir algıya kapılıp, diğer illerdeki hassasiyeti düşürebilirdi.”

Türk Tabipleri Birliği Başkanı'ndan Sağlık Bakanlığı'na çağrı: Koronavirüs vakasının tespit edildiği il bilgisi paylaşılmalı, süreç şeffaf yürütülmeli

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman, dünyada binlerce insanın ölümüne sebep olan ve Türkiye'de de görülen Koronavirüs salgınında bakanlığın süreci şeffaf yürütmesi gerektiğini belirtti. "Paniği gerektirecek durum yoktur, ancak sağlık otoritesinin dünyadaki deneyimlerden de yararlanarak bütün önlemleri alması ve halkın hijyen ve korunma tedbirlerine dikkat etmesi gereklidir" diyen Adıyaman, "Koronavirüs vakasının tespit edildiği il bilgisi paylaşılmalı" çağrısında bulundu.

Yorumlar (0)
-1
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?