PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Ankara’da Vatandaş Hastanelerden Randevu Alamıyor

Kamu hastanelerinden özel sektöre geçen hekimler nedeniyle oluşan randevu krizi en çok Ankara’da bulunan devlet hastanelerinde hissedildiği belirtildi. Adeta kriz halini alan durum nedeniyle şehir merkezindeki hastanelerden randevu alamayan vatandaş uzak ilçelerdeki devlet hastanelerinden randevu almak için uğraşıyor.

Sağlık 20.06.2022, 16:05 Cansu Polat
Ankara’da Vatandaş Hastanelerden Randevu Alamıyor

Özellikle sağlıkta yaşanan şiddet, düşük ücretler ve aşırı iş yükü sebebiyle kamu hastanelerinde görev yapan hekimlerin istifaları devam ederken Tabipler Birliği’nin rakamlarına göre Pandemi sonrası yaklaşık 10.000 doktor sağlık Bakanlığından istifa etti.

Çoğu ilde doktor istifaları nedeniyle uzmanlık gerektiren bölümlerin kapanırken, özellikle Ankara’da devlet hastanelerinde randevu almanın kriz haline geldiği belirtildi.

Sağlık Bakanlığı’na bağlı tüm sağlık kurum ve kuruluşlarına muayene randevu hizmeti sunan Merkezi Hekim Randevu Sistemi’nden (MHRS) Ankara merkezde bulunan hastanelerin belirli bölümlerinden randevu alınıp alınamadığını bir hafta boyunca gözlemlendi.

ANKA haber ajansının yaptığı gözlemde 5 gün boyunca en çok randevu talebinin olduğu belirlenen göz hastalıkları, deri ve zührevi hastalıklar, diş hekimliği ve iç hastalıkları bölümleri incelendi. Buna göre; Ankara merkezdeki devlet ve fakülte hastanelerinden ve semt polikliniklerinden randevu almak isteyen vatandaşların sağlık hakkına erişemediği görüldü.

ŞEHİR MERKEZİNDE RANDEVU BULUNAMIYOR

Çalışmaya göre; bu bölümlerdeki randevuların tümü, şehir merkezine uzak ilçelerdeki devlet hastanelerinden alınabiliyor. Şehir merkezine uzak bu hastanelerde aynı gün için ya da ertesi gün için birden fazla poliklinikte randevu oluşturulabiliyor. Şehir merkezindeki hastanelerde ise aynı gün ya da ertesi gün için randevu bulmak imkansız durumda; aynı hafta, hatta 10 gün içerisinde bile randevu alınamıyor.

ÇANKAYA’DA OTURAN ŞEREFLİKOÇHİSAR’A GİDİYOR

Örneğin Çankaya’da oturan bir vatandaş, Şereflikoçhisar’daki devlet hastanesinde açık bulunan randevuyu alırsa sağlık hizmetine erişmesi için özel aracı ile 1 saat 48 dakikada 165,9 km yol gitmesi gerekiyor. Aynı kişi, Çubuk’taki devlet hastanesinden randevu alıp muayene olmak için yola çıksa 1 saat 26 dakikada 115,6 km yol kat etmek zorunda kalıyor.

Bu kişinin, Kahramankazan’daki devlet hastanesindeki randevuyu alırsa da 1 saat 7 dakikada 80,8 km yolculuk yapması gerekiyor. Bu mesafe, Haymana için 1 saat 10 dakikada 88, 9 km yol, Polatlı için ise 1 saat 24 dakikada 115,6 km seyahat anlamına geliyor.

Şehir merkezine yakın olan Ankara Şehir Hastanesi’nde, Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Devlet Hastanesi’nde ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Yenimahalle Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde nadir olsa randevu bulunabiliyor. Örneklem içindeki bölümlerde genel olarak göz hastalıkları ve deri ve zührevi hastalıklar bölümlerinde randevu bulmak daha zor iken diş hekimliği ve iç hastalıkları bölümlerinde daha fazla randevu bulunuyor.

Yorumlar (15)
DR. GİDİCİ 2 ay önce
YSP'lere poliklinik açılsın onlar halleder
İşçi 2 ay önce
İşçilere pol açılsın onu da hallederiz evelAllah,alışkınız yapılacak işe yapacak adam bulamayınca işçilere yüklenmesine
Valinin maaşından çok olamaz 2 ay önce
Valilere pol açın onlar halleder
Artık yeter 2 ay önce
Biz bir ekibiz aynı ücreti alırız ysplilere pol açılsın ameliyat yapma yetkisi verilsin. Annenize yspli beyin ameliyatı yapsın hakkkıdır
Gyttt 2 ay önce
Hekime hakettiği değeri maddi manevi vermezsen gider. Herkesin bir ailesi var.
CERRAHH 2 ay önce
YSP LER BAKSIN HASTALARA..VEYA ARALIK 2021 DE DOKTORLAR ALEYHİNE YAZILAR YAZAN,DOKTORU ASTSUBAYLA,BEKÇİYLE KIYASLAYAN BU SİTENİN SÜPER ZEKİ YAZARLARI DOKTORLUK YAPSIN..
Son Dakika Gelişmesi İçin Ankara'ya Dönüyoruz!!! 2 ay önce
çobanbey sağlık çadırı, mare sağlık çadırından yetişen suriyeliler geliyor. 2 yıl daha oyalan sonra özelde iş bak sen dikkat et neşteri ters tutma...
Liyakatlı atamalar olmalı 2 ay önce
Ankarada yıllardır hastane yöneticileri hep aynı kişiler hiç değişmeden devam eden sözleşmeli idarecilerle sistem tıkandı Ankara şehir hastanesi başta olmak üzere il genelinde değişime gidilmeli
Ahmet 2 ay önce
Hekimlere hakettiklerini vermezsen bu gayet normal
Nihat 2 ay önce
#elinesağlıkfahrettinkoca bu daha iyi günlerimiz ne doktor kalacak ne hemşire memurları gönderin mülteci alın memur bütçeye yük
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?