Ankara Zekai Tahir Hastanesi kapatılıyor

Yaklaşık 94 yıldır Ankara ve çevre illerden gelen hastalara hizmete veren Ankara Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Bilkent Şehir Hastanesi’ne devredileceği için kapatılıyor.

Ankara Zekai Tahir Hastanesi kapatılıyor

Ankara’da çoğu vatandaşın hayata gözünü açtığı Zekai Tahir Hastanesi, vatandaşlar tarafından daha çok Büyük Doğumevi olarak anılan hastane, kamu özel ortaklığı ile faaliyete geçirilen Bilkent Şehir Hastanesi bünyesine katılıyor.  Cumhuriyet gazetesinde yer alan habere göre, Zekai Tahir Burak’ın aday göstermesiyle 28 yıl bu hastanede başhekimlik yapan Ziya Durmuşoğlu’nun oğlu, Profesör Doktor Fatih Durmuşoğlu kapatılma konusunu değerlendirerek açıklamalarda bulundu. Türkiye’de doğumevi kavramının kurucusu olan doktor Zekai Tahir Burak’ın doğum olayının bir hastalık görülmemesi gerektiği, adınlara ayrı bir bakımevinde yardımcı olunması gerektiği olgusunu kabul ettirdiğini hatırlatarak, 1980’li yıllarda Türkiye’de her beş kadın doğum uzmanından birisinin bu doğumevinden çıktığını belirtti.

CUMHURİYETİN HAFIZASI SİLİNİYOR İDDİASI

TIKLAYIN

Şehir hastaneleri uğruna bir çok köklü hastanenin feda edilmesine tepki gösteren ve Cumhuriyet hafızalarını yok etme amaçlı tespitini aktaran Durmuşoğlu, Bu hastaneler, Cumhuriyet döneminin renklerini, kişiliğini, duruşunu taşıyan ve yansıtan kurumlardı. Şuan yapılanla o hafıza silinecek iddiasında bulundu.

Emekli Klinik Şefi Operatör Doktor Utku Özcan’da Ankara Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesinin kapatılmasıyla ilgili olarak, Türkiye’deki ilk tüp bebek tedavisinin bu hastanede yapıldığını söyleyerek, tüp bebek, mikro cerrahi ve ultrason gibi eğitim dalında ilkleri yaptığımız aynı zamanda tarihi değeri olan bu hastanelerin kapatılmaması gerektiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2019, 19:57

saglikpersonelihaber.net IOS ve Android Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel haberlerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

SaglikPersonelHaber.Net Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

SaglikPersonelHaber.Net IOS Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

Instagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER