Ailesinde hipertansiyon olan dikkat etsin

Ailesinde hipertansiyon olan dikkat etsin

Sağlık 16.01.2019, 08:54 16.01.2019, 08:54
Ailesinde hipertansiyon olan dikkat etsin

Nefroloji Uzmanı Dr. Ayşe Şeker, yüksek tansiyonın irsî olduğunu söyledi. Kanın damar duvarında yaptığı basınca 'tansiyon' dendiğini ifade eden Nefroloji Uzmanı Uzm. Dr. Ayşe Şeker, tansiyon eğer yüksek ise buna da 'hipertansiyon' dendiğini söyledi. Şeker, "Büyük tansiyonun 130, küçüktansiyonun ise 80'in üzerinde olması bu hastalığı gösterir. Çocuklardan yetişkinlere kadar bütün yaş grubunda görülebilir.

TIKLAYIN

Hipertansiyonun sebeplerinin yüzde 95'i bilinmemektedir. Yüzde 5'lik kısmının içerisinde ise böbrek damarlarının daralması, hormonal bozukluklar, büyük damarların anormallikleri olabilir. Hipertansiyon hastaları, mutlaka hayat tarzı değişikliklerini göz önünde bulundurmalıdır.

Tuz tüketimi, tansiyon hastaları için çok önemlidir. Mutlaka azaltmakta fayda var. Tuzun tansiyonu yükselttiği kesinleşmiştir. Kilo verilmesi, spor yapılması ve sigara kullanımına dikkat edilmesi gerekmektedir" diye konuştu. Tedbirlere rağmen tansiyonun düzene girmemesi durumunda ilaçlı tedaviye geçileceğini belirten Uzm. Dr. Ayşe Şeker sözlerini şöyle sürdürdü: "Hipertansiyon tedavisi ömür boyu sürer. Tansiyon seviyesi düştü diye ilaçların bırakılmaması gerekiyor. Diğer organları da etkileyen bir rahatsızlıktır. Beyin, kalp, göz, böbrek gibi organlarda hasara yol açabilir" 

Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?