Acil serviste değil, idari bölümde koronavirüse yakalandı

Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde acil serviste koruyucu önlemlerini alarak pandemi ile mücadele ederken koronavirüse yakalanmayan hemşire Tuba Aksoylu (34) idari bölümde görevlendirildiği sırada hastalığa yakalandı. Sağlığına kavuşup görevine dönen Aksoylu, "İdari alanda biraz daha gevşemem Covid-19'a yakalanmama neden oldu" dedi

Sağlık 18.03.2021, 15:43 Güler Sağlam
Acil serviste değil, idari bölümde koronavirüse yakalandı

Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görev yapan hemşire Tuba Aksoylu, koronavirüs vakasının Türkiye'de ilk görüldüğü 2020 yılının mart ayından itibaren acil serviste pandemi ile mücadele etti.

Koronavirüs hastalarının ilk başvurduğu acil serviste sorumlu hemşire olarak görev yapan Aksoylu, kişisel koruyucu tüm önlemlerini alarak çalıştı. Acil serviste koronavirüsle mücadele ederken hastalığa yakalanmayan Aksoylu, idari bölüm olan sağlık bakım hizmetleri biriminde görevlendirildikten sonra geçen yıl Kasım ayında halsizlik ve yüksek ateş şikayeti ile test yaptırdı. Aksoylu'ya koronavirüs tanısı konuldu. Aksoylu, 14 gün süren tedaviyle hastalığı yenerek tekrar görevine döndü.

'İDARİ BÖLÜMDE GEVŞEMEM COVID-19'A NEDEN OLDU'

TIKLAYIN

Aksoylu, koronavirüsün Türkiye’de başladığı dönemde acil servisin sorumlu hemşiresi olduğunu hatırlatarak, şu değerlendirmeleri yaptı: 

"Virüsün başlangıcında ve şiddetli derece arttığı dönemlerde aktif olarak acil servis içerisinde yer alıyordum. Malum ki acil servisler virüs bakımından risk ortamının biraz daha fazla olduğu alanlar. Fakat ben COVID-19’u acil servis ortamında değil daha sonrasında idari alanda bir görevlendirmem olduğu zaman diliminde kaptım. Fakat ben bunu kendi özeleştirim olarak söylüyorum; acil serviste daha korunaklı bir şekilde ilerleyişim, idari alanda biraz daha gevşemem COVID-19’a yakalanmama neden oldu."

'TEKRAR NEFES ALAMAYACAĞIMI DÜŞÜNDÜM'

Aksoylu, hastalığın tırmanış evresi olduğunu ve bunu herkesin farklı yaşadığını vurgulayarak, şöyle dedi:

"Ben bunu biraz zor geçirenlerden oldum. Birkaç gün içerisinde hastalık şiddetlendi; öksürük ve nefes darlığı gibi şikayetlerim iyice arttı. Gündelik hayatta yaptığımız çok basit eylemler bile benim için lükstü. Yürümek, mutfağa gidip gelmek, yemek hazırlamak gibi eylemler tek başıma yaşadığım için evde bana ayrıca bir zorluk yaşattı. Ve bu süreçte basit gördüğüm ve yaptığım farkında olmadığım eylemleri bile zor yapabilmek açıkçası biraz korku ve endişe yarattı bende. Örneğin bir odadan bir odaya geçmek, uyandığımda yataktan kalkıp yüzümü yıkamaya çalışmak gibi günlük rutin şeyler bile beni çok zorladı.

Özellikle yaşadığım öksürük krizlerinin arkasından tekrar nefes alamayacağım endişesi ciddi bir şekilde beni tedirgin ediyordu. Sanki tekrar nefes alamayacağım ve bu öksürük kesilmeyecek; ben kimseye ulaşamayacağım diye bir korku oluşmaya başladı. Ben hiç dayak yemedim; ama gerçekten dayak yemiş gibi bir his veriyor. Varlığını hissetmediğiniz eklemleriniz bile o an ağrıyor. Ve o dönemde yataktan kalkmakta bile zorlanabiliyorsunuz." 

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (6)
ali aslan 3 hafta önce
geçmiş olsun da hemşirenin idari birimde ne işi var hele böyle bir salgın döneminde kadrolu tıbbi sekreterler var, vhki ler var kadroya geçenler var size mi kaldı idari birim
CovidAcil 3 hafta önce
Kardesim sen hemsiresin ne isin var idarede!
Hastanelere hemsire lazim ama hanfendi idarede keyif catiyor!
Hemşire 3 hafta önce
Geçmiş olsun arkadaşım
Hemşireye hiçbirşeyi layık görmeyen arkadaşların kusuruna bakma bencilliklerine ver.
gih memur 3 hafta önce
senin acilde çalışman gerekirken ben acilde calısıyorum olması gereken olmadığından herkes işini yapsın
Derikoğlu 3 hafta önce
Hemşirenin çalışma alanlarının idaresini tabiki hemşire yapacak, vhki ne işi var sağlık bakımın alanında, kendinize gelin haddinizi bilin, hemşire kendi sahasının idaresini hakkıyla yapacak tek isimdir,herkes kendi alanının idaresini yapmazsa ne hale gelir işler bir düşünün örnekleri çok uzakta değil, herkes kendi çöplüğüne.... bilgilerinize
Veli 3 hafta önce
Hemşire idari biriminde çalışıyor covid oldu diye reklamını yapmışlar öyleyse sokakta covid olan herkesin reklamını yapın bide bu kadar genç bir hemşirenin idari görevde ne işi var ilk önce onu sorgulayın
3
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?