1 Ayda 40 Sağlıkçının Covid Pozitif Olmasına Sağlık Müdürü İsyan Etti: Allah Islah Etsin

Çorum'da son bir ayda 40'tan fazla sağlık çalışanının Kovid-19'a yakalandığının açıklanmasının ardından İl Sağlık Müdürü Ömer Sobacı ise "Herkes maskesini taksaydı, sosyal mesafeye dikkat etseydi bu hale gelir miydi? En büyük sebebi bu. Caydırıcı cezalar da veriyoruz ama ceza çözmüyor. Yine bildiğini okuyor. Allah ıslah etsin." dedi.

Sağlık 25.08.2020, 16:01 25.08.2020, 16:11
1 Ayda 40 Sağlıkçının Covid Pozitif Olmasına Sağlık Müdürü İsyan Etti: Allah Islah Etsin

Çorum Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mesut Sezikli, kentte son bir ayda 40'tan fazla sağlık çalışanının yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalandığını belirterek, "Bunların tümü virüsü hastane dışından kaptı. Pozitif personelimizi tek tek arıyorum ve ne olduğunu soruyorum. Düğün, toplantı, memleket ziyareti gibi sonuçlar çıkıyor." dedi.

Başhekim Sezikli ve İl Sağlık Müdürü Ömer Sobacı, Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi Konferans Salonu'nda düzenledikleri basın toplantısı ile Kovid-19 ile mücadele konusunda yürütülen çalışmaları değerlendirdi.

Kentte vaka sayılarının artmasıyla birlikte hastane binasını ikiye böldüklerini belirten Sezikli, bir tarafta Kovid-19 hastalarına, diğer tarafta da salgın dışı hastalara tedavi vererek, iki grubun birbirine temasını engellediklerini anlattı.

- "Bundan sonrası halkımızın kurallara ne kadar uyacağına bağlı"

Sağlık çalışanlarının salgına karşı yoğun mücadele verdiğini vurgulayan Sezikli, şöyle devam etti:

"Halkımızın salgınla mücadelede belli bir konsantrasyonda gitmesi çok önemli. Tabii ki bıkkınlık, yılgınlık var. Bu bıkkınlık en başta sağlık personelinde var, bunun bilinmesini istiyoruz. Ancak ne olursa olsun bu süreç geçinceye kadar aynı konsantrasyonla çalışacağız. Vatandaşlarımızın da gerekli olmadıkça hastaneye gelişi ertelemesi bizim için çok önemli. Süreç belirsiz, ne zaman biteceği belli değil. Bundan sonrası halkımızın kurallara ne kadar uyacağına bağlı. Rehavet içinde devam edersek bunun sonu görünmüyor. Aşı bulununcaya kadar hemen hemen hepimiz bunu geçireceğiz demektir."

TIKLAYIN

- Sağlık çalışanları virüse hastane dışında yakalandı

Çorum'da son bir ayda 40'tan fazla sağlık çalışanının Kovid-19'a yakalandığını açıklayan Sezikli, "Bunların tümü virüsü hastane dışından kaptı. Pozitif personelimizi tek tek arıyorum ve ne olduğunu soruyorum. Düğün, toplantı, memleket ziyareti gibi sonuçlar çıkıyor. Bunlara dikkat etmemiz lazım, çünkü biz son noktayız." diye konuştu.

Hastaneye günde 600 civarında Kovid-19 şüphesi ile başvuru yapıldığını aktaran Sezikli, gerek görülmesi halinde hastalık şüphesi taşıyan kişilere PCR testi yaptıklarını, salgının başladığı mart ayında 412 olan test sayısının ağustosta 12 binlere yükseldiğini kaydetti.

Sezikli, Çorum'un en hızlı test sonucu veren illerden olduğunu sözlerine ekledi.

- İl Sağlık Müdürü Sobacı'dan "Allah ıslah etsin" tepkisi

İl Sağlık Müdürü Ömer Sobacı ise son 15 gündür kentteki denetimlerde vatandaşların sosyal mesafe ve maske kuralına uymadığını gözlemlediğini vurguladı.

Salgınla mücadelede bazı insanların "vurdumduymaz" davrandığını ifade eden Sobacı, şu görüşlerini paylaştı:

"Bu da toplumumuza mal oluyor. Caddeye çıktığımda bakıyorum, maske bazı insanların ya çenesinin altında, ya kolunda. Sosyal mesafeye özellikle düğünlerde maalesef hiç dikkat edilmiyor. Bundan sonra düğünlerde gerekli işlemler yapılacak. Herkesin başına bir bekçi dikemeyiz. Böyle düşüncesiz insanlarla nereye varabiliriz. Herkes maskesini taksaydı, sosyal mesafeye dikkat etseydi bu hale gelir miydi? En büyük sebebi bu. Caydırıcı cezalar da veriyoruz ama ceza çözmüyor. Yine bildiğini okuyor. Allah ıslah etsin."

Yorumlar (2)
Sağlık memuru 2 ay önce
Bunların tümü virüsü hastane dışından kaptı. Pozitif personelimizi tek tek arıyorum ve ne olduğunu soruyorum. Düğün, toplantı, memleket ziyareti gibi sonuçlar çıkıyor." dedi.
Sayın müdürüm nasıl bu kadar eminsiniz hayretler içerisindeyim. Karı koca sağlık personeliyiz ikimizde covid 19 yakakandık düğün dernek akraba ziyareti vs biryere gitmiyoruz işten eve evden işe kusura bakmayın ama haksızlık yapıyorsunuz.
Ahh ahh 2 ay önce
Ah müdürüm ah bir günden bir güne sordunmu nasıl çalışıyorsunuz.. gecerken yanımızdan son model lüks aracınl... Yalandan olsa bile kolay gelsin dedin mi? Karı koca sağlık personeli yiz birimiz gidip birimiz geliyoruz eşimle görüşemiyoruz çocukları kapıda nöbet teslimi yapıyoruz... Çocuklar artık anne baba siz ne zaman evde olaçaksınız diyor Bunlardan şikayetçimiyiz hayır.. Öyle ya emeğimizin karşılığı bu olmamalı manevi olarak bu dönemde ne yaptınız.. Biz bir şey görmedik manevi olarak.. Birde bizleri suçlamanız manidar. Savaş ta ordu komutanı böyle yaparsa biz ne yapalım.. Sultan Alp Arslan Malazgirt savaşında ordusuna yaptığı konuşmayı okumanızı tavsiye edeim
15
açık
Günün Anketi Tümü
Çalıştığınız birimden memnun musunuz?