Yurtdışı Sağlık Personeli Görevlendirmesi Yapılacak! Ne Zaman Başlayacak?

Sağlık Bakanlığı tarafından Azez, Mare ve diğer ülkelerde bulunan sağlık tesislerinden bazılarına tüm unvan ve branşlarda geçici görevle personel görevlendirme talebi toplayacağı öğrenildi. Görevlendirme için talep toplamanın yine daha önce olduğu gibi spts.saglik.gov.tr internet adresinden alınacağı öğrenilirken müracaatların önümüzdeki günlerde alınacağı öğrenildi.

Sağlık Bakanlığı 08.11.2021, 21:16 08.11.2021, 21:51 Zeynep Elmalı
Yurtdışı Sağlık Personeli Görevlendirmesi Yapılacak! Ne Zaman Başlayacak?

Görevlerdirmeye ise geniş bir başvuru yelpazesinin olacağı, başvurabilecekler olan sağlık personellerinin ise; "657/4B Döner Sermaye - 657/4B - (696 Sayılı KHK) Döner Sermaye 657/4B -  (663 sayılı KHK 45/A Sözleşmeli) - Geçici İşçi (Döner Sermaye) - İşçi Personel (Genel Bütçe) - İşçi Personel (Döner Sermaye) Merkez İşçi Personel 696 (Genel Bütçe) - İşçi Personel 696 (Döner Sermaye) Sözleşmeli (4924) Taşra-  657/4B Genel Yönetim Bütçesi - 657/4B Sözleşmeli (5620 sayılı kanun) - Diğer İstihdam Modelleri (Firma-Taşeron)  yapılacağı belirtildi.

Sağlık Bakanlığınca Suriye bölgesi için sağlık personeli görevlendirmesi planlanıyor. Buna göre ilerleyen günlerde aşağıdaki hastaneler için personel talep toplanacak. 

Daha önce yapılan görevlendirmelerde hangi başvuru şartları istenmişti? 

Başvuru Şartları Neler?

2021 yılındaki ilandan yola çıkarak başvuru şartlarını tahmini olarak listeliyoruz; 

  • 657 4/A kapsamında devlette çalışıyor olmak,
  • Kendi branşınızda en az 3 yıl çalışıyor olmak,
  • Acil Servis, Yoğun Bakım v.b birimler için sertifikaya sahip olmak,
  • Çalıştığınız birimde sizin yokluğunuzda idare edecek kadar personel olması,
  • 40 ya da 45 yaşını aşmamak ( birime göre değiliyor)

Sağlık Bakanlığı Yurtdışı Görevlendirme Ücretleri

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

Peki sağlık bakanlığının yurtdışı görevlendirmesinde maaşlar, ek ücretler ne kadar? Aslında bakarsanız bu genel olarak devletin yurtdışı görevlendirme konusunda belirli bir karara dayanıyor.

Öncelikle Türkiye’deki maaşınız devam edecek yani çift maaş alacaksınız. Ek olarak da günlük kadro derecenize göre ortalama 80-100 dolar arasında bir ücret alıyorsunuz.

Yani kaba hesapla fikir fermesi açısından alacağınız aylık maaş 2500-3500 dolar seviyesinde olacak. Yani oldukça iyi bir maddi şart sunduğu ortada.

Başvurular Nasıl Değerlendiriliyor;

Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneler Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan yönergede; Kamu Hastaneler Genel Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri ve Yurtdışı Sağlık Birimleri Daire Başkanı, Kamu Hastaneler Genel Müdürlüğü Döner Sermaye ve Bütçe Daire Başkanı ile Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen birer Daire Başkanı olmak üzere 5 kişiden oluşan Yurt Dışı Sağlık Tesisleri Görev Talep Değerlendirme Komisyonu tarafından değerlendirilir. Komisyon tarafından başvuranlar arasından görevlendirme kriterlerini taşıyan personel arasından değerlendirme yapılarak görevlendirilecek personele ait liste oluşturulacağı belirtilmiştir.

Yurt Dışı Sağlık Tesisleri Görev Talep Değerlendirme Komisyonunun, görevlendirilecek personelin taşıması gereken kriterlerin eşit olması durumlarda nasıl seçim yaptığı bilinmemektedir. Başvuru yapan, başvurusu kabul edilen ve reddedilenlerin listesi gerekçeleriyle yayımlamamaktadır. Bu durum; Sağlık Personelleri arasında Yurtdışı geçici görevlendirilmelerinde torpil yapılıyor anlayışına sebebiyet vermekte ve bu nedenle başvuru sayısında düşüş yaşanmaktadır. Sağlık Bakanlığı, Yurtdışı geçici görevlendirilecek personel (kabul-red) listesini gerekçeleriyle birlikte yayımlaması gerekmektedir.

 # Personel Sağlık'ın Whatsapp Grubuna abone olmak için tıklayın 

GÖREVLENDİRMELERİ YAKINDAN TAKİP ETMEK İÇİN-TIKLA-TAKİP  ET-KAÇIRMA

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (2)
hakan 3 hafta önce
çok büyül torpil var maalesef.Genel müdür ve daire başkanı istediğini gönderir.Komisyon falan hikaye.
Maraşlı 3 hafta önce
Ağzı Olan Konuşuyor Hakan Bey... Bizim Burda Ne Kadar Muhalif Kesim Varsa Hep Gitti. Nerde Torpil : ) Bırakın bu ayakları. Ağzınız Değil Eliniz İş Yapsın.
5
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?