Tanı Kitleriyle İlgili Daire Başkanı Görevden Alındı Haberine Bakanlık Açıklama Yaptı!

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nde koronavirüs çalışmalarıyla ilgilenen ve testi onaylayan Mikrobiyoloji Referans Laboratuvarları ve Biyolojik Ürünler Daire Başkanı Selçuk Kılıç'ın görevden alındığını haberleştirmiştik. Konuyla ilgili Sağlık Bakanlığı açıklama yaptı

Tanı Kitleriyle İlgili Daire Başkanı Görevden Alındı Haberine Bakanlık Açıklama Yaptı!

Sağlık personelinin Haber Kaynağı saglikpersoneliHABER.NET olarak dün sitemizde yer verdiğimiz haberde "Sağlık Bakanlığı Daire Başkanı Hastanelerde Kullanılan Koronavirüs Testinin Doğruluğunun Yüzde 40 Olduğu İddiaları Yüzünden mi Görevden Alındı!" başlığıyla ziyaretçilerimize duyurduğumuz haber üzerine;

Sağlık Bakanlığı açıklaması;

Bir internet sitesi kaynaklı haberlerde yer alan, “Türkiye’de kullanılan koronavirüs testlerinin doğruluğunun düşük olduğuna ve Bakanlığımızın farklı birimlerindeki görev değişikliği ve ayrılmaların bu konuyla ilişkili olduğuna" dair iddialar asılsızdır.
 
Covid-19 salgınının başlamasının ardından ilk dönemde kullanılan tanı kitleri virüsün tek geni üzerinden teşhis koyan kitler olarak, tek yerli üreticiden temin edilmiştir. İlerleyen dönemlerde farklı üreticilerin çok gen üzerinden tetkik yapan kitlerinin de ülkemizde ruhsatlandırılması ile farklı tedarikçilerden de temin imkanı ortaya çıkmıştır.
 

TIKLAYIN

Bugün gelinen aşamada, tanı kitleri ile ilgili alımlar Devlet Malzeme Ofisi’nin (DMO) tedarik yöntemi ile kataloğuna girmiş ürünler arasından yapılmaktadır. Kataloğa giren tüm kitlerin uluslararası kabul edilmiş standartları karşılayan kitler olması gerekmektedir. DMO üzerinden tedarik edilen ve halen Halk Sağlığı Laboratuvarlarımızda kullanılmakta olan kitler de uluslararası standartlarda olup duyarlılıkları %90’ların üzerindedir.

'Sağlık Bakanlığında Deprem Oluyor, Bakan Koca Susuyor' haberi için tıklayınız

 
Öte yandan, haberde bahsi geçen Halk Sağlığı Genel Müdürlüğümüz bünyesinde çalışan Prof. Dr. Selçuk Kılıç, kadrosunun bulunduğu üniversite tarafından yapılmış olan görevlendirme süresinin sona ermesi nedeniyle kurumdan ayrılmış ve üniversitedeki öğretim üyeliği görevine dönmüştür. Haberde yer alan iddiaların gerçekle bağlantısı olmadığı gibi, Prof. Dr. Kılıç’ın asli görevine dönüşünün ya da Bakanlığımızdaki diğer görev değişiklilerinin bu konu ile ilgisi bulunmamaktadır.
 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2020, 22:23
YORUM EKLE
YORUMLAR
Türk'te Yiğit Bitmez
Türk'te Yiğit Bitmez - 3 ay Önce

Gidenlerin yolları açık olsun. Kendileri de istifa etmiş olsalar bakanlık da devreye girmiş olsa da devletimiz en iyisi bilir. Giden gider yerine yeniler gelir. Önemli olan Türk milletine hizmettir ve Türk'te yiğitte dava adamı da bitmez. Yeter ki milletimiz var olsun.

Rami
Rami - 3 ay Önce

Iğdır İl Sağlık Müdürü Caner ve liyakatsiz ekibi artık gorevden alınsalar isabetli olacak

Oz Sivasli
Oz Sivasli - 3 ay Önce

Sivas saglik Müdürü ve ekibide gorevden alinmali

SIRADAKİ HABER