Sağlık Personeline 2021 Şubat Sonuna Kadar Performans Ek Ödemesi Yok!

Sağlık Bakanlığına bağlı kadrolarda görev yapan sağlık personeline performansa göre ek ödeme yapılMAMAsı uygulaması genelgeyle Şubat 2021’e kadar uzatıldı.

Sağlık Bakanlığı 14.12.2020, 15:51 14.12.2020, 16:00 Güler Sağlam
Sağlık Personeline 2021 Şubat Sonuna Kadar Performans Ek Ödemesi Yok!

Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Genel Müdür Vekili Prof. Dr. Ahmet Tekin, Türkiye’de ilk koronavirüs vakasının açıklandığı 11 Mart 2020’den bir hafta önce yapılan yönetmelik değişikliğine dayanarak 81 il sağlık il müdürlüğüne gönderdiği genelgeyle, personele Şubat 2021’e kadar performansa göre ek ödeme yapılmayacağını, bunun için performans kriteri hesaplamasının yapılmayacağını bildirdi. Böylece sağlık personeline 6 aydır performansa göre ek ödeme yapılmaması uygulaması Şubat 2021’e uzatılmış oldu.

Sağlık Bakanlığı tesislerinde çalışan personele performansına göre ek ödeme yapılmaması uygulaması genelgeyle Şubat 2021’e kadar uzatıldı. Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Genel Müdür Vekili Prof. Dr. Ahmet Tekin, Türkiye’de ilk koronavirüs vakasının açıklandığı 11 Mart 2020’den bir hafta önce yapılan yönetmelik değişikliğine dayanarak 81 il sağlık il müdürlüğüne gönderdiği genelgeyle, personele Şubat 2021’e kadar performansa göre ek ödeme yapılmayacağını, bunun için performans kriteri hesaplamasının yapılmayacağını bildirdi. Böylece sağlık personeline 6 aydır performansa göre ek ödeme yapılmaması uygulaması Şubat 2021’e uzatılmış oldu.

Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Genel Müdür Vekili Prof. Dr. Ahmet Tekin, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca adına bir genelge hazırlayarak 3 Aralık’ta 81 il sağlık müdürlüklerine gönderdi.

YÖNETMELİK İLK KORONA AÇIKLANMADAN BİR HAFTA ÖNCE YÜRÜRLÜĞE GİRDİ!

“Birim Performans Katsayısının Uygulanması” konulu genelgede Genel Müdür Vekili Prof. Dr. Ahmet Tekin, bakanlığa bağlı sağlık tesislerinde görev yapan personele Sağlık Bakanlığına Bağlı Sağlık Tesislerinde Görevli Personele Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmelik çerçevesinde ek ödeme yapıldığını anımsattı. 4 Mart 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik 1 Nisan 2020 tarihinde yürürlüğe girmişti.

SAVAŞ VE SALGIN DURUMUNDA 6-18 AY EK ÖDEME YAPILMAZ

Genelgede Ahmet Tekin, söz konusu yönetmeliğin 18/3. Maddesi uyarınca “Doğal afet, savaş, salgın hastalık, seferberlik, yangın vb. olağandışı durumlara hizmet sunumunu aksatacak düzeyde maruz kalan sağlık tesislerinde görevli tüm tabiplerin birim performans katsayıları, olağandışı durumun meydana geldiği tarihten itibaren İl Sağlık Müdürlüğü’nün kararıyla 6 ek ödeme döneminde hesaplanmaz. Bu süre Bakanlık tarafından uygun görülmesi halinde 18 ek ödeme dönemine kadar uzatılabilir” hükmünün yer aldığını anımsattı.

BAKAN “OLUR’U İLE MART, NİSAN, MAYIS ÖDEMELERİ YAPILDI

Kamu Hastaneleri Genel Müdür Vekili Ahmet Tekin, genelgesinde, “Mart, Nisan, Mayıs ek ödeme dönemlerinde 8.4.2020 tarih ve 49022165/E.279 sayılı Makam onayı ile Bakanlığımıza bağlı sağlık tesislerinde ‘COVID-19 pandemisi nedeniyle sağlık tesislerinde ek ödeme yapılmasına ilişkin usul ve esaslar’ çerçevesinde mezkur yönetmelik hükümleri uygulanmaksızın personele ek ödeme yapılmıştır” diyerek ilk koronavirüs vakasının açıklanmasından itibaren 3 ay ek ödemenin performansa göre yapıldığını anımsattı.

PERFORMANS 3 AY DAHA HESAPLANMAYACAK

TIKLAYIN

Prof. Dr. Ahmet Tekin’in genelgesinde, 6 aydır performansa göre yapılmayan ödemelerin 3 ay daha aynen devam edeceği şu şekilde ifade edildi:

“Bu kapsamda;

1)      Mezkur yönetmeliğin yürürlüğe girdiği 01.4.2020’den itibaren yukarıda belirtilen makam onayı çerçevesinde Nisan ve Mayıs ek ödeme dönemlerinde Makam onayı doğrultusunda birim performans katsayısı hesaplanmamıştır.

2)       Haziran 2020 ek ödeme döneminden itibaren 6 ay boyunca birim performans katsayısı hesaplamama yetkisi İl Sağlık Müdürlüklerinde olup, bu yetkiyi kullanarak Aralık ek ödeme dönemine kadar Müdürlük onayı ile birim performans katsayısı hesaplamayan sağlık tesisleri için; Bakanlığımızca bu süre Aralık, Ocak ve Şubat ek ödeme dönemlerini kapsamak üzere 3 ay süreyle uzatılmıştır.

3)      Aralık ek ödeme döneminden itibaren, 6 aylık süreyi tamamlamamış olan sağlık tesisleri ile Şubat 2021 dönemine kadar öncelikle 6 aylık süreyi kullanacaklar ve akabinde ise Bakanlık onayı doğrultusunda Şubat 2021 ek ödeme dönemine kadar birim performans katsayısı hesaplamayacaklardır.”

GENELGE NE ANLAMA GELİYOR?

Sağlık Emekçileri Sendikası Eş Genel Başkanı Hüsnü Yıldırım, genelgeyle ilgili olarak ANKA’ya şu yorumu yaptı:

"Yönetmeliğe göre salgın durumunda ek ödemede performansa bakılmayacağı düzenlemesini getirmişlerdi. 6 aylık süreyi 18 aya kadar uzatabileceklerdi. 6 aydır performansa bakmıyorlardı bu uygulamayı 3 ay daha uzatıyorlar öyle yorumluyorum. Sadece pandeminin ilk üç ayında kriterlere bakılmaksızın 100-800 TL arasında ödeme yapmışlardı. COVİD Servisinde 1500-1800 TL’ye varmıştı bu ek ödeme. Ama 6 aydır performansa bakılmıyor çok düşük rakamlar yatırılıyor, COVİD servisinde üç gün çalışan arkadaşımız 50-100 TL gibi rakamlar alıyor, bu uygulamaya devam edecekler anlaşılan.”

Kaynak: Anka Haber Ajansı

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (12)
Emrah 1 ay önce
İsabet olmuş zaten ne veriyordunuz ki kesiyorsunuz. Derse girmeyen öğretmene, ek ders ücretini Söke söke alan MEB i alkışlıyorum????????????????size de lanet ediyorum????????????????
Sağlıkçı 1 ay önce
Her şey planlı hazırlanmış .haklarımızı vermeyecekler.
. Seyyanen zam yok ne yapalım ki ..Sizi Allah’a havale ediyorum..
Sağlık çalışanı 1 ay önce
Allah’a havale edince düzeliyor mu? Hesap günü gelince bunları unutma yakınlarına unutturma çünkü bunlarla ancak kurşun, sopa, yumruk veya en iyisinden sinkaflı küfür alırsın. Seni kim niye düşünsün.
Bjk 1 ay önce
Millet yapmadığı dersin parasını alsın gitmediği işin ücretini alsın bizlerde ailemizden çocuklarımızdan fedakarlık edelim emeklerimize fedakarlık larimiza yazık doğru düzgün maaşa zam yapacaksanız yapın yok performans deyip durmayın millet de bir şey alıyoruz saniyor
Bide busekikde vurun bakalım belki ölürüz 1 ay önce
Att
Owner 1 ay önce
Allah sizi bildigi gibi yapsın, yazıklar olsun
Sağlık 1 ay önce
Bakan dün açıklama yaptı yapılacak devam edecek diye bence doğru olanı paylaşın
Ömer 1 ay önce
Seyyanen zam ne oldu
hakkı 1 ay önce
yalan oldu
veremli 1 ay önce
yav sizde hiç bir şeyi beğenmiyorsunuz,bi şükredin yahu:))))))))))))))))))
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
-4
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?