Sağlık Bakanlığından Yazı: Kanal, Protez, Dolgu Tek Seansta Yapılsın!

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünce, Kovid-19 Normalleşme Sürecinde Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetleri hakkında, tüm kamu ve kurum kuruluşları ile valiliklere yazı gönderildi.

Sağlık Bakanlığı 23.10.2020, 11:05 23.10.2020, 11:06 Güler Sağlam
Sağlık Bakanlığından Yazı: Kanal, Protez, Dolgu Tek Seansta Yapılsın!

Yazıda, Kovid-19 salgını sürecinde Bakanlık tarafından Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçildiği, ağız ve diş sağlığını ilgilendiren sağlık hizmetleri konusunda da bazı tedbirlerin alındığı, süreç içerisindeki değişiklikler göz önünde bulundurularak gerekli bazı düzenlemelerin yapıldığı belirtildi.

- Acil ve zorunlu diş hekimliği hizmetleri kapsamında tanımlanmış vakalarda, kanal tedavisi, diş çekimi, protez tamiri, düşmüş/kırık dolgu yenilenmesi, kron/köprü simantasyonu vb. dental müdahalelerin mümkünse aynı seans içerisinde, değilse mümkün olan en az sayıda tedavi seansında yapılmasını sağlayacak şekilde randevu planlaması yapılacak.

- Tüm kurumlarda triaj birimleri oluşturularak hastaların aciliyet durumlarının tespiti ve ilgili birimlere yönlendirilmesi sağlanacak. Böylece bina içerisinde oluşacak hasta yoğunluğunun önüne geçilecek. Mümkün olan durumlarda triaj birimleri öncelikli olarak uzaktan iletişim yöntemleri (telefon, internet gibi interaktif yöntemler ile) kullanılarak hizmet verecek şekilde tasarlanacak. Bu birimde hastane kapasitesine uygun sayıda personel görevlendirmesi yapılacak.

- Sağlık kuruluşunda acil ve zorunlu tedaviler hariç tüm tedavi hizmetleri randevulu olacak ve kurumlardaki randevusuz hasta girişi en aza indirgenecek. MHRS randevularının düzenlenmesi, aynı seansta tedavi işlemlerinin ve tedavi sonrası ortam dezenfeksiyonunun yapılabilmesine olanak sağlayacak şekilde başhekimlikler tarafından yapılacak.

- Gerekli hallerde uzmanlık branşına bakılmaksızın tüm hekimlerin yoğunluk olan birimlerde görevlendirilmesi yapılacak, bu sayede mevcut iş gücünün etkin kullanımı sağlanacak.

- Nöbet hizmetlerinin planlanması, aktif diş hekimi sayısı, ulaşılabilirlik, yardımcı personel sayıları ve hasta potansiyeli değerlendirilerek il sağlık müdürlüklerince yapılacak.

- Diş protez laboratuvarlarında çalışan personel sayısı, hasta yoğunluğu ve iş kapasitesi göz önünde bulundurularak yeniden düzenlenecek.

- Filyasyon çalışmaları kapsamında yapılan görevlendirmelerde ağız ve diş sağlığı hizmeti veren kurumlardan görevlendirilecek personel sayısı, ilgili başhekimliklerle koordineli olarak ve poliklinik hizmetlerini aksatmayacak şekilde yeniden düzenlenecek.

Milliyet'ten Aykut Yılmaz'ın haberine göre: Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Ahmet Tekin imzasıyla illere gönderilen genelgede, Dünya Sağlık Örgütü'nün önerileri ve Bilim Kurulu'nun değerlendirmeleri doğrultusunda alınacak önlemler şöyle açıklandı:

Acil ve zorunlu diş hekimliği hizmetleri kapsamında tanımlanmış olan vakalarda, kanal tedavisi, diş çekimi, protez tamiri, düşmüş ya da kırık dolgu yenilenmesi, kron-köprü simantasyonu gibi dental müdahalelerin mümkünse aynı seans içerisinde, değilse mümkün olan en az sayıda tedavi seansında yapılmasını sağlayacak şekilde randevu planlaması yapılacak. Sağlık kuruluşunda acil ve zorunlu tedaviler hariç tüm tedavi hizmetleri randevulu olacak. Randevusuz hasta girişi en aza indirgenecek. MHRS randevularının düzenlenmesi, aynı seansta tedavi işlemlerinin ve tedavi sonrası ortam dezenfeksiyonunun yapılabilmesine olanak sağlayacak şekilde, başhekimlikler tarafından yapılacak.

Gerekli hallerde uzmanlık branşına bakılmaksızın tüm hekimlerin yoğunluk olan birimlerde görevlendirilmesi yapılacak. Nöbetlerin planlanması, aktif diş hekimi sayısı, ulaşılabilirlik, yardımcı personel sayıları ve hasta potansiyeli değerlendirilerek il sağlık müdürlüklerince yapılacak. Diş protez laboratuvarlarında çalışan personel sayısı, hasta yoğunluğu ve iş kapasitesi göz önünde bulundurularak yeniden düzenlenecek.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (4)
Diş Hekimi 10 ay önce
Bunları isteyen Bakanlık Ağız ve Diş Sağlığı Merkez ve Hastanelerinde bu 7 aylık pandemi sürecinde gerekli uyarlamaları yapmış mı,Bu işin güvenle yapılabilmesi aydına elzem cihazları almış mı ki tedavi işlemleri yapılsın istiyor.Evet maddi durumu olmayan vatandaşlar bu süreçte mağdur oldular ama diş tedavileri yaptıranlarınız bilir hasta ağzı dakikalarca yada saatlerce açık aerosollü yani su-tükürük-nefesten oluşan su damlacıkları oluşturan ve hekiminde 10-15 cm mesafeden o damlacıklara maruz kaldığı bir meslektir.O yüzden kamu da ki diş tedavi işlemleri günlük hastanelere talep sayısı ve fiziki koşullar göz önünde bulundurularak durduruldu.Ancak pandeminin başlangıcından bu yana hiçbir diş merkezinde en ufak bir iyileştirme yapılmamıştır.Peki neden durum da hiçbir değişiklik olmamasına hatta vaka sayılarının daha da artmasına rağmen işlem yapmamız isteniyor.Bakanlığın bu hareketleri hiç samimi değil.Biz canımızı sokakta bulmadık değil bakanlık kimse kusura bakmasın.Kamuoyunda ve vatandaşta şöyle de bir kanı da var Diş Hastanelerinde hiçbir işlem yapılmıyor,bilmeyen için açıklayayım 7 aydır sadece bu aerosollü işlemleri yapamıyoruz haricinde günde yaklaşık 20-30 hasta muayenesi,diş çekimi,basit protez uygulamaları yapıyoruz zaten bunlarda da hastanın ağızına mecbur bakıp onun nefesini soluyoruz.Biz diş hekimleriNin %70-80 i zaten sürüntü ve filyasyon için sahada.Kalan diş hekimleri de hastanelerde iş rutin tedavi işlemlerini yapamamaktan,ek ödeme alamamaktan muzdarip,çalışabilelim istiyor ama gerekli önlemler alınmadan asla!!!En basitinden bir hasta ameliyat olacaksa öncesinde PCR Testi isteniyor bizde de bu aerosollü işlem yapılacaksa 24 saat öncesine ait PCR testi istenebilir diye düşünüyorum.Hayırlısı bakalım.
Anne 5 ay önce
Valla ek ucret istiyorsunuz para girince bakariz diyorsunuz ama bu calismadigimiz donemde de yarim maas alalim demiyorsunuz benim cocugum geceleri uyumuyor agridan iki uc sise antibiyotik bitirdik ozellere gidince pandemi yok hastanede var
Vatandaş 7 ay önce
Devlet hastanelerinde ki doktorlar kanal tedavisi yaparken virüs var Özel dis polikilinikler inde kanal tedavisi 700 TL olunca virüs filan kalmiyor tabi ortada, virüste parayla calisiyor demek ki.
ŞİFACI 10 ay önce
Aralik 2019da kanal tedavilik disim subat 2020 de normal dolgu yapildi.Ne yazik ki 20 gun sonra agrilar tekrar basladi.mart 2020 den beri covit 19 nedeniyle bekliyoruz.Bununla beraber kanal tedavilik bir dis daha ortaya cikti.Bu musibete yakalanmadan tek seansta bu isi yapabilecek sifacilara ihtiyacimiz var.
32
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?