Sağlık Bakanlığından Sağlık Personeline 'iş kıyafeti' Uyarısı!

Sağlık Hizmetleri Başkanlığı tarafından Sağlık Kurumlarında Çalışma Rehberinde yapılan güncelleme ile sağlık çalışanlarını kamuya açık alanlarda iş kıyafetleri ile dolaşmamaları konusunda uyardı.

Sağlık Bakanlığından Sağlık Personeline 'iş kıyafeti' Uyarısı!
banner71

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Başkanlığı, 'Covid-19 Pandemisinde Sağlık Kurumlarında Çalışma Rehberi'nin ilgili maddesi gereği, sağlık çalışanlarını kamuya açık alanlarda iş kıyafetleri ile dolaşmamaları konusunda uyardı.

TIKLAYIN

Ankara'da bankada memur olan F.Ü., Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi (SABİM) ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi'ne (CİMER) dilekçe ile başvurarak, bazı sağlık çalışanlarının toplu taşıma araçlarına hastane kıyafetleriyle bindiğini ileri sürerek, rahatsızlığını dile getirdi. F.Ö., 14 Ağustos tarihli dilekçesinde, işe metro ile gidip geldiğini bu sırada doktor ya da hemşire kıyafetli sağlık çalışanlarını ördüğünü, özellikle pandemi döneminde bu durumdan rahatsız olduğunu belirterek "Sağlık çalışanı arkadaşlarımızın hastanede çalışırken giymiş olduğu kıyafetleri dışarıda metro, otobüs, alışveriş ve bankalara giderken de giyindiklerini görüyorum. Covid ile savaşırken sağlık çalışanlarının üniformalarıyla hastane dışında dolaşması beni ve tahmin ediyorum ki birçok vatandaşı rahatsız etmektedir. Gerekli hassasiyetin gösterilmesini rica ediyorum" ifadelerini kullandı.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINLARINA UYARI

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Başkanlığı, F.Ü.'nün dilekçesi üzerine hastanelerdeki tüm sağlık çalışanlarına uyarı yazısı gönderdi. Sağlık Hizmetleri Başkanı Doç. Dr. Ramazan Kocaaslan'ın imzası bulunan uyarı yazısında, "F.Ü.'nün dilekçesinde ve müdürlüğümüze SABİM-CİMER üzerinden yapılan başvurularda sağlık çalışanlarının sağlık tesisleri dışında kamuya açık alanlarda forma ile dolaştıklarından bahis olunmaktadır. Bilimsel Danışma Kurulu'nun 24.07.2020 tarihli 'Covid-19 Pandemisinde Sağlık Kurumlarında Çalışma Rehberi'nin 'Genel Önlemler' başlığı altında 'Sağlık çalışanlarının iş kıyafetleri-üniformaları iş yerinde bırakılmalı ve günlük olarak değiştirilmelidir' maddesi yer almaktadır" denilerek, konuyla ilgili gerekli özenin gösterilmesi istendi.

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2020, 13:18
YORUM EKLE
YORUMLAR
Saglikci
Saglikci - 1 ay Önce

Siz sadece saglik çalışanlarını kısıtlayın başka biseyi görmeyin bu insanlar gece gündüz demeden çalışıyor tatil demeden çalışıyor bir ihtiyaçları varmı demeyin bakanlık olarak çalışanını hor gören bir bakanlık yok

Aylin Berberoğlu
Aylin Berberoğlu - 1 ay Önce

Çözüm önerilerine bayıldım hastane kaynak sağlasın kıyafetlerimiz hastanede yıkansın bizde evimize götürmemiş olalım virüsü

Fatma ALKAT
Fatma ALKAT - 1 ay Önce

sağlık calisani covit bakıyorsa hastane icinde kullanım için forma vermeli ve temizliğini hastane sağlamalı bu bir,ikincisi riskli birimlerde calisan personelin kirli forma ile disari çıktıklarını düşünmüyorum ve cikanlarinda kendi araçları ile seyahat etmeye dikkat ettikleri inancındayım. Çünkü sağlık personeli sadece tedavi edici değil sağlığı koruyucudur da.

Sağlıkçı
Sağlıkçı - 1 ay Önce

Tabii önce çalışılan nöbet tutulan her birime duş alıp kıyafetini değiştirebileceği ortam hazırlanmalı.şartlar elverişsizse çalışan ne yapsın.

Ramaza
Ramaza - 1 ay Önce

Banka personeli de bankada degistiriyomuymus kiyafetini

Cemil Kara
Cemil Kara - 1 ay Önce

Bir sağlıkçı olarak kesinlikle katılıyorum iş kifayeti hastane dışında giyilmez bence bunu yapan personele ceza uygulanmasi lazim

fatih
fatih - 1 ay Önce

emir kaan ameliyathne dışında giyilmesi yasaktır forması bağış hergün kıyafet değştiriyoruz 10 tane forma gerekli onları o bağışlardan veya eski depo malları onlar. hani sizde ameliyathane yazısı olmayan 100 tane forma bağışlayın madem o yazı o kadar önemli.

Emir Kaan
Emir Kaan - 1 ay Önce

Şahıs çok haklı. Özellikle pandemi döneminde bunlara dikkat edilmeli. Ayrıca hastaneye girdiğimizde gördüğümüz yeşil ve arkasında ameliyathane dışında giyilemez yazılı formalarla ortada dolaşan personellerin durumları da ele alınmalı.


SIRADAKİ HABER