Sağlık Bakanlığından Bakan Koca İmzalı Nöbet Genelgesi!

Sağlık Bakanlığından tüm birimlere gönderilen 'Uzmanlık Eğitimi Görenlerin Nöbet Hizmetleri' konulu genelgede, uzmanlık öğrencilerine de 3 günde birden daha sık olmayacak şekilde nöbet tutturulması talimatlandırıldı.

Sağlık Bakanlığı 01.11.2021, 18:41 01.11.2021, 20:20 Zeynep Elmalı
Sağlık Bakanlığından Bakan Koca İmzalı Nöbet Genelgesi!

Sağlık Bakanlığından tüm birimlere gönderilen genelgede, mecburiyetler dışında yönetmeliklerde yer alan nöbetlere dair hükümlere uyulması istendi. Yazıda, uzmanlık öğrencilerine de 3 günde birden daha sık olmayacak şekilde nöbet tutturulması istendi.

"Uzmanlık Eğitimi Görenlerin Nöbet Hizmetleri" başlıklı resmi yazıda şu ifadeler kullanıldı;

"Bilindiği üzere, yataklı tedavi kurumlarımızda hizmetlerin günün 24 saati kesintisiz yürütülmesi esastır. Sağlık hizmetlerinde sürekliliğin sağlanması amacıyla normal çalışma saatleri dışındaki hizmetler; personel sayısı ve hizmetin niteliği de dikkate alınarak, vardiya veya nöbet şeklinde yürütülür. Fakat hekimlik nitelikli emek, yüksek dikkat gerektiren bir meslek olduğu için, çalışma saatlerinde insanı fiziken, ruhen zorlayan uygulamalardan kaçınılması gerekir.

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliği'nin 41 inci maddesinin birinci fıkrasının (d) bendinde "Nöbet hizmetleri, yataklı tedavi kurumlarının tiplerine, yatak ve personel kadrosuna, yer ve önemine, faaliyetinin çokluğuna göre ayrı ayrı hükümlere tabidir." hükmü ile hemen ardından, (e) bendinde "Gece nöbeti tutanlara ertesi gün görev verilmez." hükmü yer almaktadır. Mecburiyetler dışında yoruma açık değildir.

Bakanlığımıza bağlı eğitim ve araştırma hastanelerindeki uzmanlık öğrencilerinin; eğitime alınması, çalışma usul ve esasları 26.04.2014 tarihli ve 28983 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren "Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği" kapsamında yürütülmektedir. Uzmanlık eğitimi görenlerin nöbet hizmetleri, bu yönetmeliğin 11 inci maddesinin beşinci fıkrasında; "Uzmanlık öğrencilerinin nöbet uygulaması üç günde birden daha sık olmayacak şekilde düzenlenir." hükmü ile belirlenmiştir. Bakanlığımızın 21.10.2016 tarihli ve E.02-4523 (2016/19) sayılı Genelgesinin 3 üncü maddesinde de bu hususa özen gösterilmesine dikkat çekilmiştir.

Bu çerçevede, ilinizin Bakanlığımıza bağlı eğitim ve araştırma hastanelerinde eğitim gören uzmanlık öğrencilerinin çalışma şartları ve nöbet hizmetlerinin yukarıda anılan mevzuat hükümleri çerçevesinde yürütülmesi, iş yükü dağılımında alışkanlıklar yerine kurallara hakkaniyetli bağlılık için azami hassasiyetin gösterilmesi hususunda bilgilerinizi ve gereğini rica ederim."

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (15)
Hemşire rumuzlu provokatif kişiye özel 1 ay önce
Hemşire hanım neredesiniz? yorumunuz yok mu? Sizden söyle bir yorum bekliyorum: “Ama biz doktordan az kazanıyoruz, asistanlar daha çok nöbet tutsun,hatta onlar bizim işlerimizi de yapsın, çünkü biz onlardan az kazanıyoruz” diye.
iŞÇİ 1 ay önce
Sayın Hocalarım ; İşçi abilerinizin,ablalarınızın,kardeşlerinizin,arkadaşlarınızın gönlü sizinle,inşAllah hakkınız olan emeğinizin karşılığını gerek maddi gerek manevi olarak alırsınız. Hemşirelere çok takılmayın çoğu (aklı başında olanları hariç) zaten istemezükçü
gerçek 1 ay önce
Nöbet üsullü bölüm olarak acil bölümü vardı mesai saatini doldurmak için 7 nöbet tutuyorlardı. Acil uzmanı tanıdıklarımdan kimse de mesai dışında nöbet tutmaz. Ay sonunu 7 nöbetle kapatırlardı. 24 saatlik acil nöbetine gönüllü katılmanı isterim. O kadar rahat değil kimse de istemiyor. 800 tl yerine özelde 3 bine tutarım diyorlar :((( Bence harika yerinde bir karar olmuş.
hemşire 1 ay önce
3 günde 1 nöbet demek nöbet üsulu branşların 4-5bin tl eksik alması demekle eş değer
8 nöbet zaten mesai 2 nöbet de mesai fazlası ücret maaşları erimesi için yapılan şey
gerçek 1 ay önce
7 nöbet üstüne nöbet parası yatırılmıyorsa kimseye de 7 nöbet üstü tutturulmaması gerekiyor. 2021 yılında da doktorların maaşları 4300 tl yaaa en düşük memur maaşı :(
gerçek 1 ay önce
Ben acilleri kastetmedim cerrahları kastettim. 36 (saat çalışma)/ 18 (saat dinlenme) periyotlarında çalışanlar için söylemiştim. 24/48 için değil.
hemşire 1 ay önce
bilip bilmeden konuşmayın
7 nöbet parası niye ödensi o 7 nöbet normal mesai için yapılan çalışma saati, üstüne yapılan mesai fazlası olarak geçer mesela 9 nöbet tutsun 7 nöbet mesai 2 nöbet de nöbet parası alır
CovidAcil 1 ay önce
Yine Doktorları düşünmüş Doktor Bakanı!
Nöbette vefat eden hemşire kardeşimizi unutun zaten!
gerçek 1 ay önce
bence sen bilmiyorsun bizde 8-5 normal mesaiye ek 12 nöbetle başlarız, 6 ayda 1 1 nöbet düşer 5. senemizde 7 nöbetle bitiririz. Keşke senin dediğin gibi normal 7 nöbetlik mesaimiz olsa 8-5 çalışma düzeni olmasaydı.
hemşire 1 ay önce
@gerçek bilmiyorsun 5 nöbet creti alıyorlar
7 nöbet normal mesai oradan nöbet ücreti almazlar normal mesailerini tamamlarlar
7+ tutulan nöbetler mesela 10 nöbet tutsun 3 nöbet parası alır
Sağlık 1 ay önce
36 saatlik insanlık dışı çalışma sadece hekimlerde var çünkü. Diğer çalışanların nöbet ertesileri olur. Uykusuz kaldıklarında yaptıkları iş, aldıkları sorumluluk bir hekimin çeyreği bile değil zaten. Nöbet bitince de evlererine işleri kalmaz ama asistan gidip ders çalışır, uzmansa telefonu susmaz. Lütfen artık diğer meslekler hekimlikle kıyaslamasınlar kendilerini. Daha denk branşlarla kıyas yapsınlar.
gerçek 1 ay önce
Burada olağan koşullara aykırı bir çalışma saati vardı. Bazı cerrahi branşlardaki meslektaşlarımız mesaiye ilave (mesai harici) 12 nöbet tutmaktaydılar. Özellikle 5 nöbeti de bedava tutturuyorlardı. Max 7 sınırlamaları gerekirken 10 sınırlamışlar yine kötü :(((
Kürşat 1 ay önce
Asistan nöbetleri 2 ayrı liste hazırlanıp, 1) biri yasaların yönetmeliğin emirlerine uygun.
2) Diğeri ayda 15 nöbet tutulan nöbet...
3) Adalet, eşitlik hakkaniyete uygun olmalı
4) Asistan asistanın nöbetini yazmamalı.
5) Kıdem askerlikte olur. Asistanlık eğitiminde arkadaşlık olur. Dedeyi babayın zamanında asistanlık şöyleydi böyleydi.öyle gördün böyle gördün. Amerika yı yeniden keşfetmeye gerek yok. Bak Avrupaya, Amerika ya...21.yy. dayız değişim engel tanımaz.
6) Hakkı hukuku eşitliği seven herkese hayırlı olsun.selamlar saygılar
Raskalnikov 1 ay önce
Böyle bişey olması için illa bi doktorun vefat etmesi mi gerekti Allah rahmet eylesin.
Peki nöbette tek bşına vefat eden hemşirenin ardında neden böyle bi karar alınmadı , tek nöbet tutulmasın diye ? birim ne olursa olsun akşam tek nöbeti kadar vicdansız bi mesele yoktur...
Kervan yolda düzülür 1 ay önce
Kervan yola bir çıksın da düşünürüz geride kalanların bir hal çaresine bakarız ....
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
5
sisli
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?