PERSONEL SAĞLIĞIN TELEGRAM Grubu İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Sağlık Bakanlığı Merkez Teşkilat Personeli Mağdur Ediliyor

Geçtiğimiz yıl toplu sözleşmeyle sağlık personellerine verilen %20 sabit ek ödeme zammından faydalanamayan merkez teşkilat personeli bu kez de yeni yönetmelikten umduğunu bulamadı.

Sağlık Bakanlığı Merkez Teşkilat Personeli Mağdur Ediliyor

Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan Ek Ödeme Yönetmeliği‘nde Merkez Teşkilat personeline yönelik hiçbir iyileştirmenin olmaması Bakanlık Bilkent Yerleşkesinde çalışan sağlık çalışanlarının tepkisini çekiyor.

Hemşire ünvanında derece kademesi 1-4 olan lisans mezunu bir sağlık personelinin 2021 Aralık ayında 1949 TL sabit ek ödeme alırken 2022 yılında sabitlere yapılan %20 zamdan muaf tutulması sonrası her ay ek ödeme farkları adeta uçuruma sürüklendi.

2022 Ocak ayında 1-4 lisans mezunu bir hemşire 3063 TL sabitlik ek ödeme alırken Genel İdare Hizmetleri sınıfında görevli bir personel 2552 TL aldı. Aradaki fark 511 TL’ye kadar düşerken 2022 Temmuz ayında lisans hemşireye 5477 TL yatarken Genel İdare Hizmetleri sınıfındaki bir sağlık çalışanına 3644 TL yattı. Aradaki fark 1844 TL oldu.

Sayıları yaklaşık 3650 kişiyi bulan merkez teşkilatta görev yapan personelin Bakanlığın çıkardığı yeni uygulamalardan muaf tutulması da tepkileri beraberinde getirdi. Sendikalardan umduklarını bulamayan sağlık çalışanları kendi aralarında açılan 2000 TL’yi bulan farka tepki gösteriyorlar.

Yorumlar (16)
Hemşire 2 ay önce
Hemşireleri unuttunuz, hastanenin tüm yükü üzerimizde. Doktorların tüm işlerini yapıyor ve yardımcı oluyoruz. Biz YSP'ye gerekli olan zammın ivedilikle yapılmasını talep ediyoruz. İş barışı bozuldu, doktor bakanlığı bozdu.
Doktor geldi 2 ay önce
Senin eğitimin doktorun işini yapabilecek bir eğitim değil. Yaptıklarınız KENDİ işiniz ve onu da eksik yapıyorsunuz . En son bir taneniz NG takmak isim değil diyordu kapak gibi yönetmelik var. Sahanin tüm yükü de sorumlulugu da DOKTORDA. Kendinizi kendi seviyenizle kiyaslayin
Gih memur 2 ay önce
Gih memur maaşlarını haber yapın lütfen aradaki makas her geçen gün dag gibi buyuyor
Harun 2 ay önce
Merkez Teşkilat Personeli hiç kusura bakmasınlar. Sahadakilerin anası, babası, çoluğu çocuğu ağlarken onlar torpille kendilerini müdürlüğe attılar. Şimdi sahadaki ile müdürlükte ki personel arasında fazla fark yoktu. Şimdi saha ile müdürlük personeli arasındaki fark açılınca mağdur olduk edebiyatı yapmasınlar. Ya insinler sahaya haketsinler yada otursunlar yerinde seslerini çıkarmasınlar. Zaten bu yönetmelikte bile sahada çalışanlardan doktor dışında herkes yine mağdur iki kuruşa tamah edecek kadarda tamahkar ve açgözlü olmasın müdürlük personeli...
Bakanlık 2 ay önce
Sende alma o zaman atama tayin talebinide kendin çözersin artık saçma sapan düşmanca konuşmalar hepimiz aynı gemideyiz
Bakanlık Çalışanı 2 ay önce
Tek kelimeyle büyük bir haksızlık.
genel idare 2 ay önce
il sağlık müdürlüğünde çalışan genel idare personeli de aynı durumda
sağlık memuru 2 ay önce
Hemşireye 5477 lira ek ödeme mi yatmış, yok öyle bir şey, yazı tam anlatamamış derdini
Melike 2 ay önce
Sağlık hizmet sunumunun etkin ve verimli sağlanması amacıyla çok eski zamanlardan itibaren uygulanan görevlendirme uygulamaları esasında kırsal kesimlerde anne ve bebek ölümlerinin önlenmesi, aşı uygulamalarının etkin sağlanabilmesi gibi veya günümüzde olduğu gibi bulaşıcı hastalıklarla mücadele dönemlerinde uygulanan ve çoğunluğu resen (istek dışı) ve süreli (3 ay-6 ay) gibi uygulamalardır. Veya bazı branş hekimlerinin yine benzer gerekçelerle yine istek dışı ve süreli görevlendirmeler gibi uygulanagelmiştir.

Ancak günümüzde geçici görevlendirme uygulaması kapsamında sağlık uygulamaları açısından ihtiyaç olan yerden ihtiyaç olmayan yerlere, kişilerden müracaat (dilekçe alınarak) ve süresi beli olmayan (6 ayda bir uzatılsa dahi 10 yılın üzerinde geçici (aslında geçmeyen)) şekilde görevlendirme yapılmakta, bunlarda çok fazla komplikasyonlara neden olmaktadır. İş barışının zedelenmesi, ücret dağılımında açıklanması zor durumlara sebebiyet verilmesi gibi.

Yönetmeliklerde belli düzenlemelerle örneğin: 5 yıldan fazladır (veya 3) geçici görevli personelin kadroya geçirilmesi, toplam pdc nin veya standart kadronun en fazla % 5 ine kadar görevlendirme yapılabilmesi gibi. Aynı şekilde ücretlendirmeler de eskiden en yüksek memur maaşının yüzdesine göre oran belirlenirdi burada da uzman hekimlerle diğer sağlık personelleri ve diğer hizmet sınıfları arasında bir oran kurularak örneğin % 70-% 80 gibi bir uygulamaya gidilmelidir. Uzman hekime 10 bin ödeme yapılıyorsa hemşireye 8 bin yapılmalıdır. Eğer kaynak buna uygun değilse başa baş noktasına göre örneğin hekim için 6 bin hemşire için 4 bin gibi ve bu kanunla güvence alına alınmalıdır. Enflasyon artışından kaynaklı zamlarda da bu oranın korunması sağlanmalıdır, yoksa açıklanması imkansız ücret uygulamaları haline dönüşmesi kaçınılmaz olacaktır.
Furkan 2 ay önce
Uzman hekime 10k y sa hemsireye 8 mis :)))Dostum kusura bakma da kendini ne saniyorsun sen, sen kimsin kendini doktorla karsilastiriyorsun? Begenmiyorsan aha orda özeller, hakkinin emeginin karsiligini bulursun :) yAllah
kimin umrunda 2 ay önce
sizde hastanelere gidin elinizden alan mı var adamını bsulun uzman olun olmadı daire başkanı olun olmadı olmadı diyorsanız istifa edin kimin umrunda
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?