Sağlık Bakanlığı 'gizli' ibareli belge ile 'savunma' istedi

Sağlık Bakanlığı, birçok sağlıkçıya "Terör örgütlerine üye oldukları" iddiasıyla "gizli" ibareli bir belge göndererek savunmalarını istedi

Sağlık Bakanlığı 04.07.2021, 22:22 04.07.2021, 22:32 Güler Sağlam
Sağlık Bakanlığı 'gizli' ibareli belge ile 'savunma' istedi

Birgün'den İsmail ARI'nın haberine göre, OHAL döneminde birçok sağlık emekçisini kamudan ihraç eden Sağlık Bakanlığı yeni bir ihraca hazırlanıyor. 2018 yılında OHAL kaldırılırken 375 sayılı KHK'ye eklenen geçici bir maddeyle, kamu kurumlarında görev yapanların, oluşturulan kurulların teklifi üzerine bakan onayıyla kamu görevinden çıkarılmasının önü açıldı. Üç yıllığına çıkarılan kanunun yürürlükten kalkmasına bir ay kala Sağlık Bakanlığı birçok sağlıkçıdan savunma istedi.

Sağlık Bakanlığı tarafından sağlıkçılara "gizli" ibareli bir zarf içerisinde gönderilen belgede şu ifadeler yer aldı: "Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulu'nca devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum ve gruplara üyeliğiniz mensubiyetiniz, iltisakınız yahut bunlarla irtibatlı olduğunuz değerlendirildiğinden savunmanızı yedi gün içerisinde gönderiniz."

EGM 'İLİŞKİSİ YOK' DEMİŞTİ

Bakanlığın savunmasını istediği sağlıkçılardan bir kamu hastanesinde görev yapan ve Ankara Tabip Odası (ATO) üyesi olan Benan Koyuncu "15 Temmuz sonrasında açığa alındım. Terör örgütleriyle ilişkim sorgulandı ve soruşturmadan bir şey çıkmayınca iki aylık açığa alınma sürecinin ardından yeniden göreve döndüm. Başka bir hastaneye atamam çıkınca da tekrar güvenlik soruşturmasına girdim. Arşiv taraması yapıldı ve Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) bir grup veya örgütle ilişkim olmadığını belirtti. İki yıldır pandemi hastanesinde çalışıyorum" dedi.

"Bakanlık'ın gönderdiği yazı görev başında hastalarımla ilgilenirken bana ulaştırıldı" diyen Koyuncu şöyle devam etti:

"Sağlık Bakanlığı, KHK ile açığa alınan, güvenlik soruşturulmalarına takılan ve haklarında bir delil bulunamadığı için mesleğine geri dönenlere 'Terör örgütleriyle ilişiniz tespit edilmiştir' diyor."

Kaynak: Kaynak: Memurlar.Net

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?