Piyasada Uyuz İlacı Bulunmuyor İddialarına Sağlık Bakanlığı Yanıt Verdi

Son günlerde basında çıkan uyuz ilacı bulunmuyor şeklindeki iddialar üzerine Sağlık Bakanlığı açıklama yaptı.

Sağlık Bakanlığı 12.12.2019, 17:51 12.12.2019, 17:55
Piyasada Uyuz İlacı Bulunmuyor İddialarına Sağlık Bakanlığı Yanıt Verdi

Bakanlık açıklamasında;

Bazı basın yayın organlarında piyasada uyuz ilacı bulunmadığına dair iddiaların yer alması üzerine bu açıklamanın yapılmasına gerek görülmüştür. 

Sağlık Bakanlığı, İlaç Takip Sistemi ile üretici firma, ecza depoları ve eczanelerde bulunan tüm ilaçları takip etmektedir. Sistemden alınan verilere göre, halk arasında uyuz olarak bilinen scabies enfestasyonu için kullanılan ilaçların mevcut stokları aşağıdaki şekildedir. 

-    56 bin 736 kutu deri kremi ,

TIKLAYIN

-    133 bin 467 kutu losyon ,

-    178 bin 691 kutu şampuan olmak üzere toplam 368 bin 894 kutu ilaç mevcuttur.

Stoklarda ihtiyacı karşılayabilecek miktarda ürün mevcuttur, herhangi bir ilaç sıkıntısı söz konusu değildir. Mevcut stok ve üretim miktarları, önümüzdeki dönemde de bir sıkıntı yaşanmayacağını göstermektedir. 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

NE OLMUŞTU?

İstanbul Eczacı Odası Başkanı Zafer Cenap Sarıalioğlu: “Göçmenlerin yaşadığı ilçelerde hastalık daha çok görülüyor. İlaç firmaları, uyuz artışını öngörmedikleri için ilaç sıkıntısı yaşanıyor. Birçok ilaç piyasada yok. Önceden 100 kutu ilaç talep edilirken şimdi 500 kutu talep var. Hazır ilaçlar bulunmadığı için de bizim hazırladığımız ilaçlar doktorlar tarafından öneriliyor. Ama ilaç tedavide tek başına çözüm değil. Kökünü kurutmak gerekiyor. Bunun da başlıca şartı, hijyen. Hasta iyileşse bile, evdeki yorgan, giysi ve benzeri şeyler kaynar suyla yıkanmazsa uyuz ortadan kalkmaz.”

Kaynak: SaglikPersoneliHaber.Net/ÖZEL HABER
Yorumlar (0)
14
açık
Günün Anketi Tümü
Çalıştığınız birimden memnun musunuz?