Kullanımı Durdurulan ilaç Haberleriyle İlgili Sağlık Bakanlığı Açıklama Yaptı

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından 81 İl Sağlık müdürlüğüne gönderilen yazıyla kullanımı durdurulan Dormofol isimli ilaç hakkında basın yayın organlarında çıkan haberler üzerine Sağlık Bakanlığı açıklama yaptı.

Kullanımı Durdurulan ilaç Haberleriyle İlgili Sağlık Bakanlığı Açıklama Yaptı

Bakanlık açıklamasında;

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) tarafından İl Sağlık Müdürlüklerine gönderilen yazı ile ilgili bazı basın ve yayın organlarında yer alan haberler ve yorumlar sonrasında konunun tam olarak anlaşılması için açıklama yapmak ihtiyacı hasıl olmuştur.
 
Endoskopi ve kolonoskopi esnasında kullanılan propofol etken maddeli anestezi ilacının belirlenmiş serileri ile ilgili olarak daha önceden TİTCK tarafından, kurumun internet sitesinde sağlık çalışanlarına yönelik duyurular ilan edilmiştir. 9 Ocak 2020 tarihli resmi yazıda da İl Sağlık Müdürlüklerine daha önceden yapılmış uyarılar hatırlatılarak; İlaç Takip Sistemi üzerinden satış engeli uygulanan serilerin kullanılmaması gerektiği belirtilmiştir.

TIKLAYIN

 
İlaç Takip Sistemi (İTS) ile her kutu ilacın imalattan satışa kadar tüm seyri takip edilmektedir. Bu sistem sayesinde satış ve kullanım blokajı uygulanan ilaçların sağlık kuruluşlarımızda kullanılması mümkün olmadığından, vatandaşlarımızın endişe duymasını gerektirecek bir durum bulunmamaktadır.
 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

SaglikPersoneliHaber.Net/ÖZEL HABER

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2020, 20:06

saglikpersonelihaber.net IOS ve Android Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel haberlerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

SaglikPersonelHaber.Net Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

SaglikPersonelHaber.Net IOS Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

Instagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

TeleGram Kanalımıza Buradan Üye Ol

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER