Kimler, laboratuvar sorumlusu olabilecek? İşte yapılan değişiklikler!

Halk Sağlığı Hizmetlerine Yönelik Laboratuvarların Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yeni Yönetmelik, bugün Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yeni yönetmelikte laboratuvar personelinin niteliklerinde değişiklik yapıldı.

Sağlık Bakanlığı 10.03.2019, 07:38 10.03.2019, 08:44
Kimler, laboratuvar sorumlusu olabilecek? İşte yapılan değişiklikler!

Önceki Yönetmeliğe göre; Laboratuvar sorumlusu niteliklerine Tıbbi Biyoloji ve Moleküler Biyoloji (Tablo-I) bölümleri eklendi. Klinik Dışı Mikrobiyoloji Laboratuvarı Birim Sorumlusu (Tablo-II), ile Kimyasal Analiz Laboratuvarı Birim Sorumlusu Niteliklerinde (Tablo-III); En az lisans düzeyinde eğitim almış ve laboratuvar teknik personeli niteliğine uygun, laboratuvarda fiilen çalışan personel arasından görevlendirilecek.

Numune Kabul Birim Sorumlusu İle Raporlandırma Birim Sorumlusu niteliklerinde(Tablo-IV) ise en az ön lisans mezunları arasından görevlendirilebilecek.

Buna göre; Biyologlar artık Kimyasal Analiz Laboratuvarı Birim Sorumlusu olabilecek, Laboratuvar teknikerleri de bu yeni yönetmelikle birlikte artık Numune Kabul Birim Sorumlusu İle Raporlandırma Birim Sorumlusu olabilecek.

Yönetmelik değişikliğinin tam metni için tıklayınız.

* Tercihen laboratuar çalışma alanında doktora/yüksek lisans eğitimi almış olanlar veya bu unvanlı personelden en az iki yıl laboratuarda çalışmış olanlar arasından görevlendirilir.

*mikrobiyoloji alanında yüksek lisans ve üzeri akademik kariyer yapmış personel tercih edilir.

*Laboratuarın çalışma alanında yüksek lisans ve üzeri akademik kariyer yapmış personel tercih edilir.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
-6
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?