PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

İcap Nöbeti Sorunu Büyüyor, Yetkililer Sessiz Kalıyor!

31 Mart tarihli Sağlık Bakanlığı genelgesiyle tüm kurumlarında icap nöbetlerinin sadece uzman hekimlere ödeneceği görüşü sonrasında icap ödeme modülü sistem kaldırıldı. Özellikle eczane, diyaliz gibi birimlerde hekim harici icap tutulaması nedeniyle byük kaos yaşandığı belirtiliyor.

İcap Nöbeti Sorunu Büyüyor, Yetkililer Sessiz Kalıyor!

Sağlık Bakanlığı tarafından 31.03.2022 tarihinde yayınlanan görüş yazısı tüm kurumlarında icap nöbetlerinin sadece uzman hekimlere ödenebileceğini belirtmesinin ardından hastaneler ne yapacağını bilemez bir durumda olduğu ileri sürüldü.

Bakanlığın Genelgesinin soncuunda icap nöbeti modülünün sistem kaldırıldığı belirtilirken, çoğu devlet hastanesi ve eğitim araştırma hastanesinde icap nöbeti tutan eczane, diyaliz gibi bölümler başta olmak üzere hekim haricindeki sağlık personeline icap nöbeti tutturulaması nedeniyle büyük kaos yaşandığı iddia ediliyor. Hastaneler mesai saatleri dışında acil ilaç lazım olduğunda yada acil diyaliz hastası olduğunda sağlık personelini evinden getirtemediği için ne yapacağını bilemez durumda olduğu ileri sürüldü.

HASTANELER NE YAPACAĞINI BİLEMEZ DURUMDA

Personel sayısı yetersi olduğundan nöbetli sisteme geçemeyen bir çok hastane, Bakanlığın son genelgesi nedeniyle icap nöbeti de tuttuamadığı için ne yapacağını bilemez durumda olduğu söyleniyor. 

BÜROKRATLAR BU SIKINTILARI BİLMİYOR MU?

Örneğin; hastanede tek eczacımı var. Bu eczacı mecburen her gece ihtiyaç halinde, gidip ilaç veriyordu. Dolayısıyla icap nöbeti tutmuş oluyordu. Ancak doktor dışında sağlık çalışanlarına icap ücreti ödenmesi Genelge ile yasaklandığı için icap nöbet ücreti alamayan eczacı haliyle hastaneye gelmek istemiyor. Peki bu durumu bürokratlar bilmiyor mu? İsteseler bu sorunu çözemezler mi? Bakanlıkta etkin ve yetkin olduğunu ortamlarda ballandıra ballandıra ifade eden büyük bürokratlarımızın bu sıkıntıları görevli bilerek, çözüme kavuşturması gerek miyor mu?

BAZI İDARECİLER ZORLAMA İCAP TUTTURUYOR

Öte yandan bazı idarecilerin ücret ödenmemesine rağmen sağlık çalışanlarına icap nöbeti tutturmaya zorladığı belirtilirken, sağlık hizmetinin devam etmesi isteniyorsa zorlama ücretsiz icap nöbetleri yerine çalışanların hakkının eksiksiz verileceği düzenlemenin biran önce çıkartılması gerekmektedir. 

YILLARDIR ÇÖZÜLEMEYEN İCAP SORUNU!

İhtiyaç halinde sağlık çalışanları evlerinden icap nöbeti için hastaneye çağrılmaktadır. Yasa çerçevesinde ise en fazla 120 saat icap nöbeti tutulması gerekirken yıllardır çalışanlar bu saatin üzerinde icap nöbeti tutmaya mahkum bırakıldı. Sayıştay uzman görüşü ve Hazine ve Maliye Bakanlığının görüşüne göre uzman doktor dışındaki çalışanlara icap nöbeti de tutturulamaz, icap nöbet ücreti de ödenemez hükümleri var. Bakanlık da bu görüşleri dikkate alarak sağlık çalışanlarına icap nöbet ücreti ödenmeyeceğini yayınladığı Genelge ile ortaya koydu. Ancak sağlık çalışanları haklarını alamadıkları halde icap nöbeti tutmak zorunda bırakılmamalıdır. İnsanımız için en kutsal görevi yapan sağlık çalışanlarının emeğinin karşılığı eksiksiz verilmeli adalet herkes için eşit olmalıdır.


Hekim Dışı Personele İcap Nöbeti Ödenir mi? İşte Bakanlığın Görüş Yazısı! - TIKLAYINIZ


SEMİH DURMUŞ, 1 YIL ÖNCE BAKAN TALİMAT VERDİ DEMİŞTİ

Öte yandan 9 Mart 2021 tarihinde Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ile görüşen yetkili sendika Genel Başkanı Semih Durmuş, Bakan ile yaptığı görüşmeyle ilgili olarak "Bakan Koca'nın icap nöbet ücretlerini ve tıbbi malpraktis cezalarını sorun olmaktan çıkarmak amacıyla talimat vermiş bulunmaktadır." açıklamasının ise havada kaldığı görüldü. Semih Durmuş'un açıklaması için tıklayınız.Bakan Koca'nın Semih Durmuş'un açıklamasına göre icap nöbeti sorununun çözümü için verdiği talimatı hangi bürokratların uygulamadığı yada ciddiye almadığı merak edilirken diğer taraftan Bakan Koca'nın gerçekten böyle bir talimat verip vermediğinin açıklığa kavuşturulması gerekmektedir. 

Yorumlar (15)
dr 1 ay önce
saatlik 7 lira tutmak isteyen istediği gibi tutabilir, evdeyiz sanmayın çünkü her an sizi arayıp hasstaneye çağrılabilirsiniz
Msb 1 ay önce
Her zaman aynı şey. İki yerde birden icap tutmak zorundayız. Üzerine servis nöbetleri var. Para yok. Niye uzman alırmış biz alamazmışız. Çözüm yok. Tutmam dediğin zaman çağırdık mi geleceksin diyorlar. Para da istemiyorum icapta. Nöbete geçelim diyorsun nöbet parasından korkuyorlar. Bıktım...
Demet 1 ay önce
Bakanlık bu görüşle angarya yapmıştır. Anayasaya aykırı bir şekilde görüş vermiştir. Mahkeme kararları var Sayıştay kararları var. Artık sağlık çalışanları ni germeyin. Sağlık hizmeti bir bütündür tüm hizmet sınıfları ile. Bakanlık bürokratları mevzuata aykırı görüş veremez. Maliyenin görüşü eski tarihli son güncel kararlar Mahkeme kararlarında var. Yargı kararlarına aykırı bir şekilde görüş verilmiştir ve hükümsüzdür.
Ceren 1 ay önce
Erol Gokdol Bey bir hukukçu olarak yargı kararlarına aykırı bir görüş vermiştir ve bu hatasını duzeltmelidir. Sahada çalışan sağlık çalışanlarının morale ihtiyacı var. Mevzuat araştırması eksik yapıldığı için yanlış görüş verilmiştir. Bu hatadan dönülmesini rica ediyoruz.
Tanay 1 ay önce
Allah aşkına bu bakanlığın bürokratları acemilerse hiçbirşey bilmiyorlarsa yanı başındaki milli eğitim bakanlığına gitsinler tarım bakanlığına gitsinler enerji bakanlığına gitsinler...bu işlerin nasıl yapıldığını ögtensinler ne demek personeli çalıştır çalıştır istediğin zaman çağır sonra eline koluna sağlık de...her kurum personelinein fazla mesaisini çatır çatır öderken bizdeki arayış ne yapsamda bu ödemeleri yapmassam....
Melek 1 ay önce
Birçok avukat ile görüştüm aldığım bilgiyi aktaricam size. Ödeme yapmayan kurum yoneticilerinizi ve mutemetinizi mahkemeye verin her türlü tazminat kazanırsınız denildi.
Mehmet 1 ay önce
İcabinizi ödemeyen yönetici ve mutemetinizi verin mahkemeye hem maddi hem manevi tazminat davası alın. Bu sadece bir görüş kanaat değil. Kanaat olsa bir genelgeyle tüm illere gönderilirdi.
Hakan 1 ay önce
Yazıklar olsun o koltukta oturupta bu şekilde sahayı Allak bullak edecek görüş verenlere. İşçi personele gelince alın teri oluyorda memura gelincemi ayrım yapılıyor. Kanunda var Yargı Sayıştay kararları var. Sahayı mutsuz edecek görüş veremezsiniz yanlıştır. Ne yapmaya çalışıyorsunuz bu görüş tamamıyla iktidara çelme takmaktir ortalığı karıştırmaktan başka bir şey değildir. Basaramayacaksiniz Cumhur İttifakı ne yapsanız da ayakta duracak Allah'ın izniyle.
Mehtap 1 ay önce
Yargı kararlarına aykırı bu görüşün verilmesi ya yanlışlıkladir ya da bilinclidir. Yanlışlıkla ise karar düzeltilecektir bilinçli ise de bunun sebebi nedir araştırılmalıdır. Yasaya aykırı görüş dolayısıyla mahkemelerin iş yükü aratacak. Yazık gercekten üzücü.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
8
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?