Bakanlık Tepki Çeken Aile Hekimi Ücret Katsayısını Düzenledi: Teşvik Ödemesi Yapılacak!

Aile Hekimliği Ödeme ve Sözleşme Yönetmeliğinde yer alan ciddi ücret kesintilerine neden olduğu için sahada ciddi tepkiyle karşılanan tarama ve takip katsayılarındaki en düşük oranı Sağlık Bakanlığı 1 olarak düzeltti.

Sağlık Bakanlığı 14.08.2021, 18:18 14.08.2021, 18:29 Güler Sağlam
Bakanlık Tepki Çeken Aile Hekimi Ücret Katsayısını Düzenledi: Teşvik Ödemesi Yapılacak!

Sağlık Bakanlığınca hazırlanan "Aile Hekimliği Tarama ve Takip Katsayısına İlişkin Yönerge"de yapılan değişiklikle, kronik hastalıkların tarama ve takibindeki başarı oranına göre aile hekimlerine ek ödeme yapılacak.

1 Temmuz 2021'de yürürlüğe giren "Aile Hekimliği Tarama ve Takip Katsayısına İlişkin Yönerge"de diyabet, obezite, serviks kanseri, kolorektal kanser, meme kanseri, kardiyovasküler risk değerlendirmesi, çok yönlü yaşlı sağlığı değerlendirmesi gibi tarama ve takipler için asgari başarı yüzdesi belirlenmişti.

Sağlık Bakanlığınca hazırlanan "Aile Hekimliği Tarama ve Takip Katsayısına İlişkin Yönergede Değişiklik Yapılmasına Dair Yönerge" ile asgari başarı oranının altında kalan aile hekimlerinin ücretlerine negatif yansıyacak bir uygulamaya meydan vermeyecek şekilde katsayı düzenlemesi yapıldı.

Yönergeyle, "Aile Hekimliği Tarama ve Takip Katsayısı"nda asgari başarı oranının altındakiler için kriter katsayısı "1" olarak değiştirildi.

Böylece aşı performansına göre yapılan teşvik uygulamalarından sonra aile hekimlerine kronik hasta takibine dayalı olarak teşvik ödemesi yapılacak.

Ayrıca Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü imzasıyla 81 il sağlık müdürlüklerine gönderilen yazıda, iş planlamalarının Kovid-19 aşı programı kapsamında aksamaya meydan vermeyecek şekilde yapılması istendi.

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

Yazıda, Kovid-19 salgınına karşı tüm sağlık kuruluşları ve sağlık personeliyle başarılı çalışmaların yürütüldüğü, aşı oranlarında toplum bağışıklığını sağlayacak hedeflere ulaşmak için yoğun gayret sarf edildiği vurgulandı.

Özellikle toplumsal yaşamın normale dönmesi ve örgün eğitimin yeniden uygulanabilmesini teminen Kovid-19 aşılamasına ilişkin faaliyetlerin yoğunlaştırıldığı belirtilen yazıda, önümüzdeki günlerde bu konudaki faaliyetlerin kesintisiz şekilde artarak devam edeceğine dikkat çekildi.

Yazıda, şunlar kaydedildi:

"Sağlık kuruluşlarımızın bu konuda gerekli tedbirleri aldığını ve süreci başarıyla yürüttüğünü biliyoruz. Yoğun aşı programının uygulandığı ve başta aile hekimliklerimiz olmak üzere bu konuda teşvik edici düzenlemelerin hayata geçirildiği bu dönemde toplumsal bağışıklığı sağlamak büyük önem kazanmıştır. Toplum sağlığını korumak adına alınan bu tedbirlerin başarıya ulaşması için kesintisiz hizmet büyük önem taşımaktadır. Sağlık çalışanlarımızın süreçte bilgilendirilmesi ve önümüzdeki kısa süre içinde izin vb. nedenlerle hizmet sürekliliğini aksatmayacak şekilde iş planlamalarını yapması büyük önem arz etmektedir."

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca sosyal paylaşım sitesinden yaptığı paylaşımda "Aşılama programımızı başarıyla sürdürüyoruz. Bir yandan yoğun aşı yapan, diğer yandan kronik hastalarımızı başarıyla takip eden aile hekimlerimizi ve aile sağlığı çalışanlarımızı tebrik ederim. Aile hekimlerimizi pozitif performansla desteklemeye devam edeceğiz." ifadelerine yer vermişti.
 

Kaynak: Kaynak: Anadolu Ajansı

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (7)
Aile 4 ay önce
Hekime verdiği ücreti sağlık memuruna, ebeye, tıbbi sekretere verse adalet o zama yerini bulur....
Sağlık 4 ay önce
Sizin teraziniz bozuk galiba.
Sağlıksız Sağlıkçı 4 ay önce
Öncesinde kaçtı ki
aile hekimi 4 ay önce
0,9'du. Pozitif performans denmesine rağmen hasta katsayısı 0,9 ile çarpılıyordu, yani maaşta %10 kesinti yapılması planlanıyordu.
Asç 4 ay önce
0.9 ile düzeltilen ve 1 yapılan katsayı değişikliği 400 takip için 50 TL civarında olur. Damga ve gelir vergisi hariç!!!!!
Sağlık 4 ay önce
Hahahahaha ne para ya sadece güldüm avrupalı bize özeniyordu galiba koskoca devlet bakan koca ama verilen ücretler komik hiç bu kadar komik olmamıştı:)))
ŞEMMUZ 4 ay önce
TOPUNUZUN ALLAHINI KİTABINI SİKEYİM, NERDE BİR ŞEREFSİZLİK ADAM KAYIRMACA VAR BİZİM ÜLKEDE. DİN İMAN DEYİP İNSANLARI GÖTTEN SİKEN YİNE SİZ
10
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?