Bakanlık Tavan Ek Ödeme Yazısını Yayınladı!

Covid 19 pandemisi nedeniyle Sağlık tesislerinde Yapılacak ek ödeme konulu son dakika ek ödeme yazısı Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü tarafından yayınlandı.

Sağlık Bakanlığı 17.05.2021, 17:32 17.05.2021, 20:52 Güler Sağlam
Bakanlık Tavan Ek Ödeme Yazısını Yayınladı!

Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğünce yayınlanan ek ödeme konulu yazı 4 ay daha tavandan ek ödeme şeklinde talimatlandırıldı.

Tavan Ek Ödeme Genelgesi Ne Diyor? Örnek hesaplamalar için tıklayınız.

1- Covid-19 hastası takip veya tedavisi yapılan sağlık tesisleri ile Suriye'de terörden arındırılan Fırat kalkanı, zeytindalı ve barış pınarı harekat bölgelerinde insani yardım amaçlı işletilen sağlık hizmet birimlerinin;

a) Covid-19 için ayrılmış yoğun bakımlarında,
b) Covid-19için ayrılmış polikliniklerinde,
c) Covid-19 için ayrılmış servislerinde,
ç) Covid-19 PCR testi yapılan mikrobiyoloji laboratuvarlarında,
d) Acil servislerin Covid-19 için ayrılmış alanlarında,
e) Covid-19 için ayrılmış görüntüleme alanlarında (sadece tabip dışı sağlık hizmetleri sınıfı personel için),
f) Sadece Covid-19 hastalarına hizmet sunmak üzere evde sağlık hizmetlerinde, 
görevlendirilen tabipler veya tabip dışı sağlık hizmetleri sınıfı personeli, fiilen görev yaptıkları süreler için ek tabloda belirlenen Covid-19 ek ödeme katsayısının, kalan süreler için ise Covid-19 dışı ek ödeme katsayısının en yüksek devlet memuru aylığı ile çarpımı sonucu bulunan tutar esas alınarak ek ödeme hesaplanır.

Birinci Basamak Ek Ödeme Yazısı Yayınlandı! Sağlık Müdürlükleri - Filyasyon Ekipleri Ek Ödemeyi Nasıl Alacak? için tıklayınız.

2- sağlık tesislerinde 1. Maddede belirlenen alanların dışında çalışan sağlık hizmetleri sınıfı personeli ile diğer personele ek tabloda belirlenen covid dışı ek ödeme katsayısının en yüksek devlet memuru aylığı ile çarpımı sonucu bulunan tutar esas alınarak ek ödeme hesaplanır.

3- Ağız ve diş sağlığı merkezleri ile hastanelerinde görev yapan profesör-doçent-doktor öğretim üyesi diş tabibi, uzman diş tabibi ve diş tabibi ünvanlı personelin ek tabloda belirlenen ek ödeme katsayısı, ilgili ek ödeme döneminde mesai içi girişimsel işlem puanı 20.000 ve üzeri olanlar için % 50, 30.000 ve üzeri olanlar için yüzde yetmiş artırımlı uygulanır

4- Ek tablonun 20'nci satırında yer alan sağlık hizmetleri sınıfı personeli için aynı tablodaki katsayılar üzerinden 1 ve ikinci maddeye göre hesaplanan tutarlar 209 sayılı kanunun 5. Maddesi uyarınca ödenen sabit ek ödeme tutarından mahsup edilmeden ödenir.

5- Tabip dışı sağlık hizmetleri sınıfı personelden 1' nci maddede sayılan yerlerde görevlendirilenlere fiilen görev yaptıkları süreler için tavan ek ödeme tutarına esas katsayısı 2 olarak alınır.

6- İlgili ek ödeme döneminde görev yapan her bir personel için sağlık bakanlığı'na bağlı sağlık tesislerinde görevli personele ek ödeme yapılmasına dair yönetmelik kapsamında hesaplanan mesai içi brüt ek ödeme tutarı ile 1' nci 2' nci 3' ncü ve 4'üncü maddeye göre hesaplanan brüt ek ödeme tutarı karşılaştırılarak yüksek olan tutar esas alınır. Bu şekilde yapılacak ek ödeme tutarı mesai içi tavan ek ödeme tutarını geçemez.

7- Yapılacak olan ek ödemelerde aktif çalışma süresi gözetilecek olup, 2020/2021 yıllarını kapsayan kamu görevlileri hakem kurulu kararları sağlık ve sosyal hizmet iş koluna ilişkin 3. bölümünün 25. maddesi hükmü uyarınca ayda en fazla 5 güne kadar, yılda toplam 12 güne kadar olan yıllık izin süreleri ve süt izninde geçirilen süreler ile anılan yönetmeliğin 4. Maddesinin a bendinde çalışılmış gün olarak değerlendirilen günler ve covid-19 salgın hastalığı nedeniyle karantinada geçen süreler ile tedavi sürelerinin başhekimce belgelendirilmesi halinde kullandıkları hastalık izni sureleri hariç olmak üzere kullanılan izinler çalışılmayan gün olarak değerlendirilecektir

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (15)
Doktor ek ödemesi 5 ay önce
Sağlık çalışanları diyerek ayıp etmişsiniz direk doktor ödemesi diyin şuna artık devletinde başında olup küçücük aklınızla iyce milleti salak yerine koymaktan vazgecin artık madem bu kadar dindar geciniyosunuz hz. Ömeri örnek alın eyer sağlık çalışanına halkın gözünde para verdim demek istiyorsan her bir sağlık çalışanına aldığı maaş kadar 1 maaş daha dersin verdiğin ek ödemeyle tekrar vergi dilimine sokup 5 aydan sonra kat ve kat fazlasını almazsın inşAllah boğazınızda kalır... 2023 te top yekün defolup gidersiniz.
dr 5 ay önce
hekim tavanı %100 den yaklaşık % 70 e çekilmiş ayrıca yardımcı sağlık personelinde sabitten mahsuplaşma kaldırılarak görece artış yapılmış. bu sistem hekiminden sağlık personeline kadar herkes için zulümdür tek çözüm ek ödemenin kalkıp tek kalem maaştır
Sinir küpü 5 ay önce
Evirip çevirip ....... soksunlar verecekleri ek ödemeyi
Oğuzhan 5 ay önce
Sendika mutabakatları imzalandı. Önceden de duruma isyan eden arkadaşlara formlar imzalatıldı. Sonra da yönetmelik yayınlandı. Kimse kusura bakmasın. Bizden bir b... olmaz.
RADYOLOJİ ÇALIŞANI 5 ay önce
Pandemi boyunca emek verip her defasında bizleri yine mağdur eden bakanlığa bi kez daha yazıklar olsun...
mütemmets 5 ay önce
Lan sağlık memuru gelmiş doktor benden niye fazla alıyor diyor. Harbi eğitilmezsiniz siz. Doktorlar çalışmasın da kendi kendinize hasta muayene edin hastanede milleti ???? ek ödemeyi sanki sizin için çıkardı recebo akdağ hey allam ya.
diğer sağlık çalışanı 5 ay önce
diğer sağlık çalışanıda çalışmasın doktor tek filmi çekip kan alsın.yapabilir mi görelim...
Mutemet 5 ay önce
Covid çalışmasi olmayana gene bir şey yok
taaaa ....... yolunuz 5 ay önce
size taa ...ına kadar yolunuz var
Öfk 5 ay önce
Galiba 112 acil servis ve komuta merkezini gözden çıkardılar ????
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
18
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?