Bakanlık Genelge Gönderdi: Kamu Hastanelerinde “Tele Sağlık Hizmeti” Muayeneleri Başlıyor!

Sağlık Bakan Yardımcısı Şuayip Birinci imzasıyla 81 İl Sağlık Müdürlüğüne gönderilen yazıyla, Pandemi nedeniyle aksayan sağlık hizmeti sunumuna çare olarak, gelişmiş bir çok ülkede uygulanan, uzaktan muayene yöntemi olan teletıp sistemi yetişecek.

Sağlık Bakanlığı 25.10.2020, 20:20 25.10.2020, 20:56 Güler Sağlam
Bakanlık Genelge Gönderdi: Kamu Hastanelerinde “Tele Sağlık Hizmeti” Muayeneleri Başlıyor!

Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan yazıda, bulaşın azaltılması ve riskli kişilerin halk sağlığını tehdit etmeden sağlık hizmetine ulaşması açısından Bakanlığımızca başlatılan çalışmalara atıfta bulunularak,  uzaktan görüntülü muayene hizmeti ( https://dr.enabiz.gov.tr ) uygulaması geliştirildiği açıklandı.

Tele Sağlık Entegrasyon Kılavuzu doğrultusunda teknik çalışmaların tamamlanması istenen yazıda, randevu cetvellerinin oluşturulması da verilen diğer tele sağlık hizmeti talimatı oldu.

Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü tarafından 20.10.2020 tarihli gönderilen yazıda, COVID-19 Pandemi süreci kapsamında bulaşın azaltılması ve riskli kişilerin halk sağlığını tehdit etmeden sağlık hizmetine ulaşması açısından Bakanlığımızca başlatılan çalışmalar doğrultusunda Tele Sağlık Hizmeti olarak planlanan uzaktan görüntülü muayene hizmeti ( https://dr.enabiz.gov.tr ) uygulaması geliştirilmiştir. Bu amaç doğrultusunda ilinizde belirlenecek kamu hastanelerinin uzaktan görüntülü muayene hizmetine katılması, sistemi kullanabilmesi için ekte paylaşılan Tele Sağlık Entegrasyon Kılavuzu incelenerek teknik çalışmalar konusunda hazırlıkların tamamlanması ve randevu cetvellerinin oluşturulması gerekmektedir. Söz konusu hastanelerin uzaktan görüntülü muayene hizmetine katılması için gerekli çalışmaların ivedilikle tamamlanması hususunda;

TIKLAYIN

Gereğini bilgilerinize rica ederim.

Dr.Şuayip Birinci - Bakan Yardımcısı

TELE SAĞLIK SERVİSİ UYGULAMA USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNERGE

Teletıp ve Teleradyoloji Sistemi Entegrasyon Kılavuzu

Kaynak: SaglikPersoneliHaber.Net/ÖZEL HABER

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (2)
Gül 7 ay önce
Bizim doktorlar muayene etmiyorki sadece laboratuvar sonuçları ve röntgen sonuçlarına bakıyor. O yüzden bu tele sağlık bizim hekimlerin işine gelmez. Hastalarda zaten röntgen ve kanın müptelası olmuş onlardan buradan başvuruda bulunmaz diye düşünüyorum.
deephayal 7 ay önce
hemsirenin hastayı entübe etme yetkisi yoktur. görev tanımlarında mevcuttur.
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?